You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

zekat ile ilgili bazı sorular

Forumcu
1) nisap miktarı mala sahibim ancak üzerinden 1 yıl geçmiş değilse , bu durumda yinede istersem zekat verebilir miyim.
2) heaplamada, mesela 40 ta bir yerine 40 ta 1.2 verdim (gereken miktardan az değil, ama fazla verebilir miyim) bu sorun olur mu?
3) karşı tarafın görünen tarafına / haline göre mi hareket etmek gerekli yoksa o konudada bir hesap yapmak zorunlu mudur.(mesela bir aile var namaz kılan bir aile ,kendi evleri yok (kiradalar) ve nisap miktarı mala sahipler mi değiller mi bilmiyoruz ama bu bölgede onlardan fakir kimse tanımıyorum)
4) asli ihtiyaçlar nelerdir acaba, oturduğum ev aileme ait yani kendi evim yok ,ailem bana "bu ev senin değil ancak gitmek zorundada değilsin" gibi cümleler kullanıyor,  ancak nisap miktarı mala sahibim ,zekat verebilir miyim?

teşekkürler
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 01-08-2020, Saat:01:14 PM, Düzenleyen: blue.
Yönetici
Cvp: zekat ile ilgili bazı sorular
1- Nisap miktarı yada daha fazla zengin olan kimseye zekat düşer. Ancak farz olması için malının üzerinden 1 yıl geçmesi gerekir. Malının bir kısmı üzerinden bir yıl geçmişse ve nisap miktarına uyuyorsa o bir yıl geçen mal için zekat vermesi farzdır.
2- 40/1 asgari zekat miktarıdır. Yani en az 40/1 verilir. Üst sınır eğer özel bir sebep yoksa yoktur.
3- (Aslında bu sorunun gerçekte cevabı yok. Çünkü zekat İslam devleti tarafından toplanır ve yine İslam devleti tarafından en iyi şekilde araştırılıp tespit edilecek ve en düşkün kimselere dağıtılır.) Namaz kılan demişsiniz ama zekat sadece namaz kılana değil hatta gayri Müslime de verilebilir. Belki bazı durumlarda gayri Müslim tercih edilir. Nisap miktarı malı olan kimseye zekat verilmez.
4- Nisap miktarı mal olması yeterlidir, kiracı, öğrenci yada işçi olmak hiçbir şeyi değiştirmiyor. Sadece borç varsa bu borcu mal varlığından düşülür. Alacağı varsa ve alması garanti ise bu da mal varlığına eklenir.
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
zekatımı çoktan verdim.. yalnız.. verdikten hemen sonra pişman oldum biraz bir konuda ve emin olamadığım için ... hepsini tek bir aileye verdim.
emin olamadığım konu şu idi : zekatta dağıtma var mı idi acaba.. yoksa hepsinin tek bir kimseye/aileye mi verilmesi gerekli idi. (pişman olmamın sebebi de şu idi aile fakir bir aile idi ve fakat kapıyı çaldıktan sonra erkek çocuk çıktı önce. sonra annen veya baban yokmu dedim babasını çağırdı ...babası şortla ve üzerinde atlet de olmadan çıkageldi. ... verdim ...neyseki alpi gayrimüslimlere de verilebileceğini söylemiş.
bu arada "o kadar sözlerin var forumda, bu soruları hiç beklemiyorduk sizden" diyenler çıkabilir bilmiyorum ...

ama işte sadece ilgi duyduğum konularda uzmanlaşabiliyorum malesef birde bazı şeyleri kabataslak yaklaşımlarla kestirip atan biriyim..

hayırlısı..

teşekkürler.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 16-09-2020, Saat:10:31 PM, Düzenleyen: blue.
Yönetici
Allah zekatını kabul etsin inşallah.
Öz eleştirin gerçekten çok güzeldi.
Aynı konuda ben de kendimden şikayetçiyim.
Kuran, sünnet ve içtimai hayat(Fıkıh) hakkında yeterli bilgi ve birikime sahip olmadan daldan dala atlıyor ve el ile tutulur bir şey elde edemiyorum.
Halbuki Allah teala bizden içtimai hayat ile ilgili şeyler isteyecek.

Rabbim bize hakikate kavuşmayı nasip etsin.
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
selamlar...
arkadaslar bir sorum daha var.

zekatı da 2 ye veya daha fazla parçaya bölüp dağıtmamız mümkün mü?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
peki acaba zekat verilecek kişinin bulunmasında şöyle bir yol izlenmesinde bir sakınca olur mu sizce:

internette bir ilan verip bana şu şu şekilde ilgililerin ulaşmalarını rica ediyorum demek?
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.