Forum Gündemi:

Konu Başlığı : zekat ile ilgili bazı sorular

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 10 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : blue
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forumcu
*
398
konular
108
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
01-08-2020, Saat:01:09 PM
1) nisap miktarı mala sahibim ancak üzerinden 1 yıl geçmiş değilse , bu durumda yinede istersem zekat verebilir miyim.
2) heaplamada, mesela 40 ta bir yerine 40 ta 1.2 verdim (gereken miktardan az değil, ama fazla verebilir miyim) bu sorun olur mu?
3) karşı tarafın görünen tarafına / haline göre mi hareket etmek gerekli yoksa o konudada bir hesap yapmak zorunlu mudur.(mesela bir aile var namaz kılan bir aile ,kendi evleri yok (kiradalar) ve nisap miktarı mala sahipler mi değiller mi bilmiyoruz ama bu bölgede onlardan fakir kimse tanımıyorum)
4) asli ihtiyaçlar nelerdir acaba, oturduğum ev aileme ait yani kendi evim yok ,ailem bana "bu ev senin değil ancak gitmek zorundada değilsin" gibi cümleler kullanıyor,  ancak nisap miktarı mala sahibim ,zekat verebilir miyim?

teşekkürler
Yönetici
6,221
konular
5,673
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
01-08-2020, Saat:02:20 PM
1- Nisap miktarı yada daha fazla zengin olan kimseye zekat düşer. Ancak farz olması için malının üzerinden 1 yıl geçmesi gerekir. Malının bir kısmı üzerinden bir yıl geçmişse ve nisap miktarına uyuyorsa o bir yıl geçen mal için zekat vermesi farzdır.
2- 40/1 asgari zekat miktarıdır. Yani en az 40/1 verilir. Üst sınır eğer özel bir sebep yoksa yoktur.
3- (Aslında bu sorunun gerçekte cevabı yok. Çünkü zekat İslam devleti tarafından toplanır ve yine İslam devleti tarafından en iyi şekilde araştırılıp tespit edilecek ve en düşkün kimselere dağıtılır.) Namaz kılan demişsiniz ama zekat sadece namaz kılana değil hatta gayri Müslime de verilebilir. Belki bazı durumlarda gayri Müslim tercih edilir. Nisap miktarı malı olan kimseye zekat verilmez.
4- Nisap miktarı mal olması yeterlidir, kiracı, öğrenci yada işçi olmak hiçbir şeyi değiştirmiyor. Sadece borç varsa bu borcu mal varlığından düşülür. Alacağı varsa ve alması garanti ise bu da mal varlığına eklenir.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Forumcu
*
398
konular
108
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
16-09-2020, Saat:10:28 PM
zekatımı çoktan verdim.. yalnız.. verdikten hemen sonra pişman oldum biraz bir konuda ve emin olamadığım için ... hepsini tek bir aileye verdim.
emin olamadığım konu şu idi : zekatta dağıtma var mı idi acaba.. yoksa hepsinin tek bir kimseye/aileye mi verilmesi gerekli idi. (pişman olmamın sebebi de şu idi aile fakir bir aile idi ve fakat kapıyı çaldıktan sonra erkek çocuk çıktı önce. sonra annen veya baban yokmu dedim babasını çağırdı ...babası şortla ve üzerinde atlet de olmadan çıkageldi. ... verdim ...neyseki alpi gayrimüslimlere de verilebileceğini söylemiş.
bu arada "o kadar sözlerin var forumda, bu soruları hiç beklemiyorduk sizden" diyenler çıkabilir bilmiyorum ...

ama işte sadece ilgi duyduğum konularda uzmanlaşabiliyorum malesef birde bazı şeyleri kabataslak yaklaşımlarla kestirip atan biriyim..

hayırlısı..

teşekkürler.
Yönetici
6,221
konular
5,673
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-09-2020, Saat:09:37 AM
Allah zekatını kabul etsin inşallah.
Öz eleştirin gerçekten çok güzeldi.
Aynı konuda ben de kendimden şikayetçiyim.
Kuran, sünnet ve içtimai hayat(Fıkıh) hakkında yeterli bilgi ve birikime sahip olmadan daldan dala atlıyor ve el ile tutulur bir şey elde edemiyorum.
Halbuki Allah teala bizden içtimai hayat ile ilgili şeyler isteyecek.

Rabbim bize hakikate kavuşmayı nasip etsin.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Forumcu
*
398
konular
108
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
21-09-2020, Saat:09:12 PM
amin amin amin..
Forumcu
*
398
konular
108
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-05-2021, Saat:12:00 AM
selamlar...
arkadaslar bir sorum daha var.

zekatı da 2 ye veya daha fazla parçaya bölüp dağıtmamız mümkün mü?
Süper Moderatör
65
konular
124
REP PUANI
Oct 2020
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
10-05-2021, Saat:12:58 AM
(10-05-2021, Saat:12:00 AM)blue Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
selamlar...

Aleykümselam
Zekâtın birden çok kişiye paylaştırılmasında sakınca yoktur. İşe yarar oranda verilmesi ise daha faziletli olur
Forumcu
*
398
konular
108
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-05-2021, Saat:10:06 PM
(10-05-2021, Saat:12:58 AM)Dür-i Yekta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
(10-05-2021, Saat:12:00 AM)blue Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
selamlar...

Aleykümselam
Zekâtın birden çok kişiye paylaştırılmasında sakınca yoktur. İşe yarar oranda verilmesi ise daha faziletli olur

merhaba, fikriniz için teşekkür ederim.
Forumcu
*
398
konular
108
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-05-2021, Saat:10:07 PM
peki acaba zekat verilecek kişinin bulunmasında şöyle bir yol izlenmesinde bir sakınca olur mu sizce:

internette bir ilan verip bana şu şu şekilde ilgililerin ulaşmalarını rica ediyorum demek?
Forumcu
*
398
konular
108
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-05-2021, Saat:10:24 PM
selamlar yeniden arkadaslar burada şöyle bir kitapçık buldum: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.

yani ne kadar muteber bilemiyorum , bununla birlikte ..henüz hala kuranı kerimi anlayabilecek derece arapça bilemiyorum.

sorumluluklarım da arttığından ve bazı mükellefiyetlerimden dolayı malesef arapçaya yeteri kadar bakım veremedim hala. (Duanıza ihtiyacım var)

bana göre bir konu kuranda anlatılmışsa açıkça, o şüphe götürmeyecek derecede doğrudur ve bu dikkate alınmalı ve yerine getirilmelidir.

umuyorum 1-2 yıl içerisinde hedeflediğim yere getirebilirm arapça dilbilgisi düzeyimi.

neyse. bu üstte linkini verdiğim kitapçıkta 26. nolu soruda zekatın müslüman olmayanlara verilemeyeceği belirtilmiş. (hanefi mezhebine göre)

ayrıca bir not: doğrusu bana zekat düşer miydi emin olamamıştım geçen yıl. ve fakat borçlu olmak istemediğim birşey olduğundan ve sorumluluk/mükellefiyet varsa buda üzerimde öylece kalsın istemediğimden
geçen yıl zekatımı fazlaca (eksik verilemez ancak fazla verilebilir denilmişti) vermeye çalıştım.

ne var ki bu yıl malım 2 ye katlandı.

Yüce Allah'a hamdolsun ..

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi