You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kıssalar menkıbeler fıkralar

Kıssalar menkıbeler fıkralar

General
RE: Kıssalar menkıbeler fıkralar
Baba oğluna sorar Tarih sınavın nası geçti Çocuk: Çok İyi geçmedi
Baba: Neden oğlum çalışmıştın oysaki ? Suç Öğretmenindi baba,
Öğretmen hep ben doğmadan önceki olayları sordu.

Bir gün uçağa Trabzon antep Ankaralı ve Çorumlu biner. herkes memleketinin meşhur olduğu şeyleri yer Trabzonlu fındık antepli baklava Çorumlu leblebi yer ve bizde bundan çok diyip uçaktan atar en Son Ankaralıya gelir o da çorumluyu tutup bizim orda çorumlu çok der ve uçaktan atar

Temel ile Dursun küsmüştür Dursun köpeği ile gezerken Temel demişki ha bu eşekle ne gezersin! Dursun: Ula Temel bu eşek değil, köpek, bunu bile bilmiyursun! Temel: Ben sana demiyorum daa köpeğe diyorum..

Yaz tatilinde okuldan komposizyon isterler Temel 2 dakikada yazar Öğretmen şaşırır oku bakalım der. Temel başlar okumaya Akrabalara ziyarete gittim, fakat kimse yoktu.

Temel inşaattan düşer Kolunun birini kaybeder Doktorlar Temel
sen Dursun iki kolunu kaybetti ama o mutlu diyince temel gidip bakar
Dursun'u dans eder gibi kıvıranır Temel "Ula Dursin kolsizsun ve dans ediyisun iyi misun?"Dursun cevaplar Ula hamsi kafali asıl sen iyi misun? Ne dans etmesi daa sırtım delu gibu kaşınayi"

Temel hergün 3 bardak içki içer Garson sorar..neden 3 kadeh içki içersin Temel cevaplar 3 kardeşiz diğer onların yerinede içiyorum Temel diğer gün 2 kadeh içer bunuda şöyle açıklar ben içkiyi pıraktum,

kadının biri temelin fırınına gider ekmeğin içinden çorap çıkar Kadın ula temel alduğum ekmeğin içinden çorap çıktu der Temel sinirli cevap veririr takim elbisemi bekliydunuz hanim efendi ....!

Temel,karısı Fadime ile tatile çıkar ve Yandık diye bağırınca fadime
Niye bağırıyorsun der temel Ütüyü prizde unuttum. fadime Dert etme der. Çünkü bende muslukları açık unuttum der...

komutan sorii temel düşman sağdan geldi naparsın vurum onu komutanım önden geldi vururum onu komutanım soldan geli vururum onu komtanım arkadan geli naparsın temel sinirlenii komtanım bu memleketin tek askeri benmiyim daa vıyyyyyyyy topuklarım

Temel ile Dursun iki katlı otobüsle seyahatteydi. Üst kattaki Temel
alt kattaki Tursuna sordu durum nasıl?" - "Hüç şoför uyumuş, otobüs öylece gidiyor." Temel - "O da bir şey mi? Bizim katta hiç şoför yok. Otobüs şoförsüz gidiyor."

temel otelde odasında otururken telefon gelmiş temel aloo kimsinuz diye sormuş.ben morgözlü canavar yanına geliyoruuum demiş.temel
gel seni bekliyorum öteki gözünü ben morartıyım demiş.

Peygamber sav Malının hepsini dağıtma, bir kısmını kendine bırak, bu senin için daha hayırlıdır,

Ey Allah'ın Resulü, Allahü Teâlâ beni doğruluğum sebebiyle kurtardı ve ben hayatta kaldığım müddetçe doğruyu söylemeye ahdettim, .

Allah'ın beni, hayatımın kalan kısmında da yalan söylemekten muhafaza etmesini ümid ve niyaz ederim.

Tevbe Sûresi

Andolsun ki, Allah kalbleri sarsıldıktan sonra Peygambere
zorluk vaktinde tabi olan ensar ve muhaciri de tevbeye muvaffak kıldı,
1
tevbeleri kabul buyurdu o, çok esirgeyici ve çok bağışlayıcıdır.
2
yeryüzü, bütün genişlik ve rahatlığına rağmen onlara dar gelmiş ve vicdanlarını sıkıştırmıştı da onlar, Allah'dan başka sığınacak bir yer olmadığını anladılar
3
Şüphe yok ki, Allah, tevbeyi en çok kabul eden, hakikaten esirgeyendir.
4
Ey îman edenler, Allah'tan korunun ve doğru olanlarla birlikte olun.

Kâ'b bin Malik ra ki; Allah beni müslümanlığa hidayet ettikten sonra, Peygamber sav e karşı yalan söylememek ve helaktan kurtulma
nimetinden büyük nimet vermedi.

Allah, helak olanlar hakkında tövbe süresini gönderdi dönenleri şer vasıflarla tarif etti buyurduki
Allah adına yemin edecekler
döndüğünüz vakit varacakları yer cehennemdir.

siz onlardan hoşnud olsanız da Allah, fâsıklar güruhundan razı olmayacaktır.» (Tevbe Sûresi)

Peygamber sav bir müjde ile karşılaştığında, bir ay parçası gibi yüzü gözü parıl parıl parlardı.

Yahya as buyurdu ki

Allah beş şeyi yapmamı ve size de emretmemi buyurdu beş şeyin birincisi; Allah'a ibadet edip, kendisine bir şeyi ortak koşmamaktan ibarettir.
1
Allah'a şirk koşan kimsenin misâli, şudur: Şirk koşan kimse, bir köle satın almış ve köleye çalış ve bunu öde!» demiştir. Ancak köle çalışıp, karşılığını başkasına: ödemiştir. siz, söyleyin, hanginiz kölesinin böyle olmasına razı olabilir?
2
Allah 5 şeyi yap ve emret buyurdu beş şeyin İkincisi, namazdır Namaz da sağa ve sola bakmayın.
3
Allah, ancak namazda şuraya buraya bakmayan kulunun yüzünü kaldırır ancak onun namazını kabul buyurur.
4
Allahü Teâlâ, oruç tutmanızı emir buyurmuştur. Bu misk dolu kutuya benzer o kimseye Halk hayran kalır
5
oruçlunun ağız kokusu, Allah nezdinde misk kokusundan daha güzeldir.
6
Allah sadaka vermenizi emretti Sadaka şöyledir: Bir adamı boynu vurulmak üzere getirirler adam ne varsa, boynumun kurtulması için fidye vermeye hazırım, diyerek kendini kurtarmıştır.
7
Allahü Teâlâ Rabbinizi zikretmenizi emir buyurmuştur. Bu şu adama benzer düşman kendisini takip etmiştir. Ancak adam sağlam bir kaleye sığınarak canını
korumuştur
8
kul Kendisini, ancak Allahü Teâlâ'nın zikri ile düşmanı olan şeytandan muhafaza eder.

Peygamber sav buyurdu ki

size, Allah'ın bana emrettiklerini emrediyorum. Bunlar; dinleyip kabul etmek, emire itaat cihâd hicret etmek Ve bir de cemaat halinde tefrikaya düşmemektir

kim cemaatten bir arşın ayrılırsa, geri dönünceye kadar İslâm halkasını boynundan çıkarmıştır.

Kim cahiliyet dâvasında bulunursa, o cehennem çukurlarından birinde kendini bulur.

efendimiz sav anlatır Cehenneme giren iki kişi şiddetlice feryâd etti.
Allahü Teâlâ Çıkarın diye emir buyurdu. Neden feryadınız şiddetli diye soruldu. Onlar merhamet edesin, diye böyle yaptık, diyince Allahü Teâlâ Benim size rahmetim, gidip kendinizi ateşin içerisine tekrar atmanızdır, buyurdu.

efendimiz sav anlatır Allahü Teâlânın cehennimliklere rahmeti
onları tekrar ateşe atmaktır cehennemliklerden biri huzura getirilir ve Allahın emriyle tekrar kendini ateşe atar Allahü Teâlâ da, kulu emrine uyduğu için ateşi soğuk ve selâmet kılar.

efendimiz sav anlatır cehennemlik
birisi, Allahın emri olduğu halde
kendini ateşe atmaz. Allahü Teâlâ sorar kendini Niçin ateşe atmadın?
Adam şöyle dua eder Rabbim beni ateşten çıkarıldıktan sonra tekrar atmayacağınızı ümid ederim, der
ve Rabbin rahmeti ile Cennete girer

Peygamber sav anlatıyor Allahü Teâlâ, ümmetimden birini Kıyamet günü halk huzurunda kurtaracaktır. önüne doksan amel serecektir ki, her sahifesi gözün görebildiği kadar uzun olacaktır.

Peygamber sav anlatıyor Allah ümmetin önüne kıyamette 90 amel serecek senin tek bir iyi amelin var deyip bir kefeye Eşhedü enlâ ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlühü,
diğer kefeye 90 amel konacak en
en ağırı şehadet gelecektir Zira Allah'ın ismi ile tartılan hiç bir şey, O'nun isminden daha ağır gelmez!.

Allah'tan başka ilah olmadığına şehadet ederim; Muhammed'in de Allah'ın kulu ve Resulü olduğuna şehadet ederim»

Eşhedü enlâ ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlühü,

Allahü Teâlâ Kıyamet günü bütün insanları toplayacak, onlar da Rabbimiz nezdinde birinin şefaatinı istesek de güç vaziyetten bizi kurtarıp rahata erdirsin, diyecekler

geçmiş ve gelecek günahlarının af buyrulduğu Allah'ın kulu Muhammed as buyurur insanlar
kıyamet günü bana gelecekler. şefaat için Rabbimden izin isteyeceğim, ve Rabbimi görünce secdeye kapanacağım.

Hz Muhammed buyuruyor Allahü Teâlâ beni, dilediği kadar secde halinde bırakacak ve bana Ey Muhammed söylediğin dinlenecek; dilediğin verilecek şefaatin kabul olunacak, buyurulacaktır.

Hz Muhammed buyuruyor Rabbimi hamd edeceğim. Sonra şefaatte bana bir sınır tayin edilecek sınır içerisinde kalanları Cehennemden çıkarıp Cennete koyacağım.

efendimiz sav Useyd ra nın sırtına vurur gün geçer Useyd ra Allah'ın Resulü, sabır buyur hakk alayım der Hz Resul Kısas hakkındır deyip gömleğini açar ve Useyd Resulün. mübarek vücudunu öpüp yüz sürer sonrada tek maksadım Allah resülünün mübarek vücuduna yüz sürmekti der

Bir adam, Allah'ın Resulüne geldi ve «esselâmü aleyküm» dedi. Peygamber aleyhisselâm da, «aleyküm es - selâm» diyerek selâmını aldı. On sevab! buyurdu.

bir adam geldi ve «esselâmü aleyküm ve rahmetullah» dedi. Peygamber sav «ve aleykum es - selamü ve rahmetuilahi» demek suretiyle selâmını aldı Yirmi sevab! buyurdu.

bir adam geldi ve «esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berekâtuhû» dedi. Allah'ın Resulü Otuz sevab! buyurdu.

Peygamber sav Şeytan helak olsun» deme böyle söyleyince şeytan kabarır koca bir ev gibi olur Bismillah» de ki şeytan sinek miktarına kadar küçülür buyurdu

Peygamber sav anlatıyor îsrail Oğullarından bir kadın heybetli bir atlı ve köle bir kadın gördü Allahım
çocuğumu bu atlı gibi heybetli kıl
köle kılma diye dua etti emzikteki
çocuk dile geldi Allahım bu atlı zalimdir beni onun gibi etme beni bu köle gibi kıl çünkü ona zina ve hırsızlık iftirası atılmıştır oysaki o tertemizdir

Resûlullah sav buyurdu Kabir azabından Allah'a sığının,

Resûlullah sav buyurdu Mümin kabre konulduğunda, Münker ve Nekîr adlı iki melek gelir, sorarlar Rabbim Allah'tır, Dinim İslâm, Allah'ın kitabına îman ettim diye cevap verir. Sonra semâdan bir ses gelir Kulum doğru söyledi. Ona Cennetten yer verin, Cennetten elbise giydirin ve kabrinden Cennete bakan kapı açın buyurur

mümine Cennetin rahatlığından ve güzelliğinden verilir, gözünün gördüğü kadar kabri genişletilir.

Allahü Teâlâ îman edenleri dünya hayatında da, âhirette de sabit söz, yani kelime-î tevhîd ile sabit kılar.» (ibrahim Sûresi) mealindeki Âyet-i Kerîmenin mânâsı budur.

Kâfir veya münafık ölü, kabrine konulduğu vakit, iki melek gelir, Rabbini dinini sorarlar. O Hah, hah, bilmiyorum, der. sonra semâdan bir ses gelir: Bu kâfir yalan söyledi. Ona Cehennemden bir yer verin, ateşten elbise giydirin kabrinden Cehenneme bakan bir kapı açın!

Kâfir ve münafık ölüye Cehennem
rüzgârı ve sıcaklığı gelir. Kaburga kemikleri birbirine girinceye kadar kabri daraltılır. onun başına kör ve dilsiz bir zebani musallat edilir.

Kâfir ve münafık ölüye zebani musallat edilir. demirden tokmağı vardır ki, dağa vurulsa dağı toz haline getirir. zebani o kimseye öyle bir darbe indirir ki, her mahlûk işitir. o kimse toprak haline döner. Sonra ruhu tekrar iade edilir.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.