You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Ziyaret edilmesi gereken kutsal mekanlar

Ziyaret edilmesi gereken kutsal mekanlar

Acemi Üye
Ziyaret edilmesi gereken kutsal mekanlar
Tarih boyunca sayısız medeniyete ve inanışa ev sahipliği yapan ülkemizde doğal ve tarihi güzelliklerin yanında kutsal kabul edilen çok sayıda yer ve mekan var. Bunların bazıları yılın belirli dönemlerinde bazıları ise neredeyse her gün tam anlamıyla ziyaretçi akınına uğruyor

Balıklı Göl (Şanlıurfa)

Balıklı Göl hem Güneydoğu Anadolu'nun hem de Türkiye'nin en çok ziyaret edilen yerlerinden. İnanışa göre Hz. İbrahim burada dönemin hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atılmış ve tam bu sırada ateş suya, odunlar ise balığa dönüşmüş. Bu nedenle burası ve içinde yaşayan balıklar kutsal kabul ediliyor ve hem Şanlıurfa çevresinden hem de Türkiye'nin ve dünyanın farklı bölgelerinden gelen çok sayıda ziyaretçiyi kendisine hayran bırakıyor. Şanlıurfa aynı zamanda baş döndüren lezzetleri ile bilinen bir şehir. Kenti ziyaret ederseniz ünü sınırları aşan kebabını ve lahmacununu denemeden ayrılmayın. Yemekten sonra ise yoğun kıvamının yanı sıra acı tadı ile bilinen bir tür kahve olan mırranın da tadına mutlaka bakılmalı. Şanlıurfa tarihi neredeyse insanlık kadar eski bir kent. Şehirde Balıklı Göl dışında görülmeye değer yerlerin başında kendine has kubbeli yapısı ile dikkat çeken tarihi Harran Evleri, önemli bir bölümü sular altında kalsa da halen teknelerle gezebileceğiniz Halfeti ve hem şehrin hem de Türkiye'nin en güzel taş yapılarından biri olan Sakıbın Köşkü geliyor.

Mevlana Müzesi- Türbesi (Konya)

Konya'da bulunan ve günümüzde müze olarak ziyaret edilen Mevlana Türbesi de Türkiye'nin en güzel kutsal mekanlarından biri olarak kabul ediliyor. Türbe 1926 yılından bugüne müze olarak hizmet verse de ziyaretçiler burada eserleri Mevlana için dua ediyor. Özellikle her yıl Aralık ayında düzenlenen ve 'Şeb-i Arus' yani 'düğün gecesi' olarak adlandırılan Mevlana'nın ölüm yıl dönümünde ziyaretçiler burayı dolduruyor. Konya'da Mevla Türbesi dışında da çok sayıda tarihi ve görülmeye değer yer var. Bu yerler arasından öne çıkanları Konya'da gezilecek yerler galerimizde görebilirsiniz. Geçmiş dönemlerde Mevlana'nın dergahı olan bu yerde bugün Mevlana ve aile fertlerinin mezarları yer alıyor. Türbede Mevlana'nın ünlü sözü 'Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol' yazılı bir levha da bulunuyor. Özellikle her yıl 17 Aralık'ta kutlanan ve 'düğün gecesi' anlamına gelen Şeb-i Arus zamanı, yani Mevlana'nın ölüm yıl dönümünde burası ziyaretçilerle dolup taşıyor.

Aya Yorgi Manastırı (İstanbul)

İstanbul'da bulunan kutsal mekanların sayısı hiç de az değil. Bunlar arasında en çok ziyaretçi çekenlerden biri ise 'Prens Adaları' olarak da bilinen adalar topluğunun en büyüğü olan Büyükada'da yer alan Aya Yorgi Kilisesi. Burası adanın en tepesinde yer alan araziye yerleşmiş küçük bir kilise ancak her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Özellikle Ortodokslar tarafından kutsal kabul edilen kilse 23 Nisan ve 24 Eylül olmak üzere yılda iki kez ziyaretçi akınına uğruyor. Efes'te bulunan Meryem Ana Kilisesi ile birlikte iki önemli hac merkezinden biri olarak kabul edilen manastıra yürüyerek çıkmak hac görevinin bir bölümünü oluşturuyor. Manastırda bulunan Aziz George ikonası da manastırın en kutsal parçaları arasında. Manastırın hemen yanında bulunan Yücetepe Kır Lokantası ise son yıllarda manastırın kendisi kadar ünlü. Tepeye çıkarken yorulursanız, burada bir şeyler yiyerek dinlenebilirsiniz. Büyükada aynı zamanda geçmiş dönemlerden bugüne şehrin en önemli sayfiye yerlerinden biri. Adada bulunan tarihi binalar, köşkler ve motorlu araçlardan uzakta, sadece bisiklet ve faytonlarla ulaşım sağlanan sakin koylar yılın diğer dönemlerinde de burayı benzersiz bir yer haline getiriyor. Adaya Avrupa Yakası'nda Kabataş'tan, Anadolu Yakası'nda ise Kadıköy ve Bostancı'dan vapur ve feribotlarla ulaşabilirsiniz. İskele çevresinde ve çarşıda balık lokantaları, dondurmacılar ve daha birçok yer de var.

Eyüp Sultan Camii (İstanbul)

Hz. Muhammed Medine'ye hicret ettiğinde evinde misafir eden Eyüp Sultan adına yaptırılan Eyüp Sultan Camii de Türkiye'nin en kutsal mekanlarından biri olarak anılıyor. İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet'in hocası Akşemsettin tarafından bulunan mezarın yerinde inşa edilen caminin içinde yine Eyüp Sultan'ın türbesi de yer alıyor. Yapıldığı günden bugüne en önemli ibadet merkezlerinden biri olan Eyüp Sultan Camii, uzun yıllar padişahların kılıç kuşanma törenlerine de ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Özellikle Ramazan ayında iftar saatinden sonra hareketlenen Eyüp ve çevresinde dini kitaplar alabileceğiniz kitapçılar, Osmanlı'dan kalan bir gelenek olan macuncular ve şehrin en lezzetli bozalarını içebileceğiniz bozacılar var. Üstelik İstanbul'un en güzel manzaralarından birini sunan Pierre Loti de buraya çok yakın. Günün her saatinde bu tepede bulunan Pierre Loti Kahvesi'nde aşağıda uzayıp giden Haliç manzarasına karşı çayınızı ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Telli Baba Türbesi (İstanbul)

İstanbul Sarıyer'de, denize hakim bir tepenin üzerinde kurulan Telli Baba Türbesi de ülkemizde bulunan en kutsal mekanlar arasında. Burası özellikle evlenmek isteyen genç kızlar tarafından ziyaret ediliyor ve adak adanıyor. Türbeden tel alıp bu telle birlikte dilek dilemek de halen sürdürülen bir gelenek. Yine türbe etrafında şeker veya lokma tatlısı dağıtanları görürseniz şaşırmayın. Daha önce türbeye gelenler dilekleri gerçekleştiğinde tekrardan buraya gelerek şeker veya lokma dağıtıyorlar. Dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul'a yolunuz düşerse siz de burada dilek dileyebilir ve adak adayabilirsiniz. Üstelik kentte görülmesi gereken harika yerlerin sayısı hiç de az değil.

Selimiye Camii (Edirne)

Osmanlı döneminde yaşayan ve tarihin en büyük mimarlarından biri olarak anılan Mimar Sinan'ın 'ustalık eserim' dediği Selimiye, halen dimdik ayakta duran bir başyapıt. Yapımı 7 yıl süren ve 1575 yılında ibadete açılan cami, bugün de hem ibadet hem de turistik amaçla ziyaret ediliyor. Üç şerefeli minareleri ve devasa kubbesi ilk dikkat çeken özelliklerinden. İçine girdiğinizde ise her biri ayrı sanat eseri niteliğinde olan çinileri ve işlemeleriyle göz kamaştırıyor. Cami içinde bulunan bu bu motiflerden biri olan ters lale hakkında çeşitli efsaneler var. Bunlardan en çok bilineni ise caminin inşa edildiği arazide bulunan lale bahçesinin sahibinin başlarda araziyi vermeye yanaşmaması. Sonradan arazisini cami yapımı için vermeye razı olan arazi sahibi yapılacak cami içinde bir lale motifi olmasını şart koşunca Mimar Sinan bu şartı yerine getirmiş ancak arazi sahibinin tersliğine atıfta bulunurcasına motifi tersten işlemiş. 2011 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine de girmeyi başaran Selimiye'yi gezdikten sonra Edirne'nin meşhur ciğeriyle günü sonlandırabilirsiniz. Şehirde neredeyse her köşe başında bir ciğerci var. Aralarından iyi bir öneri isterseniz, Niyazi Usta'nın kapısını mutlaka çalın.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
RE: Ziyaret edilmesi gereken kutsal mekanlar
Allah razı olsun.
Yalnız burada bir konuyu hatırlatmak gereği duyuyorum.

Evet kutsal mekanları ziyaret etmek, hatta kutsal olmasa bile eski medeniyetlerin kalıntılarını, müzeleri ziyaret etmek Kur'anda tavsiye edilmiştir; şu var ki sadece ibret almak, dersler çıkarmak için.
Yoksa buralarda ibadet etmek daha hayırlı diyerek, daha çok sevap kazanmak düşüncesi ile buralara seyahat etmek mekruhtur. Hatta bulunduğumuz belde de bile filan camide namaz kılma daha sevaptır düşüncesi ile orada ibadet etmek için seyahat mekruhtur.

Yeryüzünde sadece 3 mekana bu amaçla ziyaret edilir. Hadiste bildirildiği üzere;
1-Mescid-i Aksa: Hz. Yakup (AS) mescidir, burada kılınan namaz diğer mescitlerde kılınan namazdan 500 kere daha faziletlidir.

2-Mescid-i Nebevi: Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) mescidir, burada kılınan namaz diğer mescitlere göre 1000 kat fazla faziletledir.

3-Mescid-i Haram: Hz. İbrahim (AS) mescidir, yeryüzündeki ilk mesciddir. Burada kılınan namaz diğer mescidlerden 1500 kat daha faziletlidir.

Rum; 30/9- Onlar, yeryüzünde gezmediler mi ki, kendilerinden öncekilerin sonu nasıl olmuş baksınlar? Onlar, kendilerinden daha güçlüydüler. Toprağı sürmüşler ve onu, bunların imar ettiklerinden daha çok imar etmişlerdi. Onlara da peygamberleri delillerle gelmişlerdi. Demek Allah onlara zulmetmiyordu. Fakat onlar, kendilerine zulmediyorlardı.

Yusuf; 12/109. Senden önce gönderdiğimiz peygamberler de o memleketlerin halkındandı, onlar da kendilerine vahiy verdiğimiz birtakım erkeklerden başkası değillerdi. Şimdi o yerlerde şöyle bir gezip görmediler mi? Kendilerinden önce gelip geçenlerin akıbetlerinin nasıl olduğuna bir baksalar ya!... Elbette ahiret yurdu müttakiler için daha hayırlıdır. Hâlâ aklınızı başınıza toplamayacak mısınız?


AllahA emanet
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.