You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yaz ne geliyorsa içinden - 6

Yaz ne geliyorsa içinden - 6

هل أنا حقاً أنا ؟
Cvp: Yaz ne geliyorsa içinden - 6
Allah Teâlâ buyurdu ki:
«Ben kulumun zannı üzereyim. Beni zikredip andığı sürece onunla beraberim. Çölde devesini kaybedip sonra bulan kimsenin sevinmesinden çok, Allah Teâlâ, kulunun tövbe etmesine sevinir. Kulum bana bir karış yaklaşırsa, ben ona bir arşın yaklaşırım. Kulum bana bir arşın yaklaşırsa, ben ona bir kulaç yaklaşırım. Eğer o bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak varırım.»
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
Büyük nahiv alimi el-Hayyât tüm vaktini kitap okumakla geçirirdi. Hatta yolda yürürken dahi kitap okurdu.

Birgün yolda yürürken kitap okumaya öyle dalmıştı ki farkında olmadan uçurumdan düşüp vefat etti.

[el-Müşevvik, s. 62]
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
"Ben senin beni sevebiliyor olma ihtimalini seviyorum."
cahiliyye ehlinden birinin söylediği mezkur söz derin bir anlam ihtiva ediyor.
Şu bir hakikat ki talep ne kadar çok ve arzu ne kadar güçlü ise - mümkinatı çok ama çok düşük olsa belki o kadar da olmasa -ihtimallere sarılmak o kadar içten oluyor ve kişinin iç dünyasında o kadar olağan oluyor.
Meselâ sevenin bulunduğu topluluğa sevdiği ezkaza selam verse seven kendisine özel bir anlam tayin ederek ulvi duygular içerisine girebiliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
ya da dir-baz önce samimiyetle yazılmış bir kaç kelimenin sürûru kendisinden sonra gelen dehrin tamamını ihata edebiliyor.
Bu durumlar, ayakları yere basmayan ütopik bir yanılma mıdır yoksa iç huzur ve sezgisel gerçekler midir, kim bilir.
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
Ya da şöyle sorabilir miyim:
papatyaların yapraklarını niçin birer birer koparırsın, su da boğulurken sana hiçbir faydasının olmadığını bile bile seni taşımayacak küçük bir dala can havliyle niçin tutunursun?
aslında yukarıda dosdoğru cevabı verdim. nitekim talebimiz çok fazladır. o kadar çok fazladır ki ihtimalin azlığını görmek mümkin değildir.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
"Üstadım" dedim, "Bayrama ne keseyim?"
Dedi; kurbanda ne keseceğinden önce ;
"Gıybeti kes,
Kul hakkı yemeyi kes,
Yalan söylemeyi kes,
Haram yemeyi kes,
Adam kayırmayı kes,
mukaddes kitabımızla insanları kandırmayı kes,
israfı kes,
insanı insandan ayırmayı kes,
Kısacası tüm kötülüklerle irtibatını kes.... ‘’
Bunları kesmezsen , ne kesersen ; nasıl kesersen kes beyhude.
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.