You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Septisizm (Şüpheci Felsefe) Kendi İçinde Çelişkili Değil Midir?

Septisizm (Şüpheci Felsefe) Kendi İçinde Çelişkili Değil Midir?

Acemi Üye
Septisizm (Şüpheci Felsefe) Kendi İçinde Çelişkili Değil Midir?
Septikler, doğru bilgiye ulaşılamaz derler ama bu bilgiyi de kesin doğru görürler. Bu çelişki değil midir sizce de? Ya da paradoks mudur, eğer paradoks ise hem çelişki hem şüphecilik devam ediyor ama bir yerde de bulunulmuyor. Yani kabul ve inkar nettir, şüphe araçtır diyebilir miyiz? Bence diyebiliriz. Sizlerin görüşlerini de almak istiyorum.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 29-09-2023, Saat:07:12 PM, Düzenleyen: hakikatiarayankisi.
Acemi Üye
RE: Septisizm (Şüpheci Felsefe) Kendi İçinde Çelişkili Değil Midir?
Salt bilgi açısından yaklaşmak doğru olmaz kanımca. Bilgi özneldir oysa bizi ve davranışlarımızı belirleyen şeyler ve bizi bilgiye ulaştıran araçlar nesneldir. Örneğin kütleçekimi bir gerçektir. Bilgi ise bizim onu bilmemiz. Fakat biz bundan haberdar değil iken de kütleçekimi vardı. Burada belirleyici olan şey zaman. İnsanlık zaman ilerledikçe öğreniyor gelişiyor. Günümüzde atom altı parçacıkları öğreniyoruz oysa 100 yıl önce varlıklarından bihaberdik. Felsefeyi de zamandan ve insanlığın ilerlemesinden bağımsız düşünmemek gerekir. Esas soru şu ; insan beyni tüm kainatın gerçeklerini kavrayabilecek kadar gelişkin mi ?
Bu dünya bir pencere, her gelen bakar gider...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.