Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Sarki soylemek hakkinda(?)

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 23 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Rapunzel_
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konu Kapalı 
Yeni Üye
*
2
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2012
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
58  09-08-2012, Saat:04:56 PM
Merhaba arkadaslar.
Beynimi mesgul eden bir mesele var.
Bayanlarin sarki soylemesi gunah midir ? Internette bununla ilgili arastirma yaptim ama tam anlamiyla durumu cozemedim.
Din akil isi bunu hepimiz biliyoruz,, insanlari sesinle tahrik etmedikten, boyle bir niyete sahip olmadiktan sonra soylememek icin bir sebep goremiyorum.
beni aydinlatirsaniz sevinirim.
Profesör
*
28,547
konular
24,533
REP PUANI
Yeni Üye

May 2009
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
09-08-2012, Saat:06:36 PM
sorunuzu arastırıp ıkı gune kadar cevaplandıracagım ınsaallah.bılgısayarım olmadıgı ıcın arastırıp cevap veremıyorumgülücük
.
General
*
4,320
konular
1,797
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
09-08-2012, Saat:08:25 PM
kadının erkeğe şarkı söylemesinin haramlığında ihtilaf yoktur.çalgı aletlerinin haramlığı ve şartlara bağlı olarak helalliği hakkında görüşler vardır.geniş bir bilgiyi taha yusuf abiden sonra ben de paylaşabilirim.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Sizi rahatsız etmeye geldim!
Profesör
*
28,547
konular
24,533
REP PUANI
Yeni Üye

May 2009
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-08-2012, Saat:02:07 AM
karadamlalar kardesım,sen bıldıgın seyler varsa paylas,arkadası bekletmeyelım o kadar zamangülücük
.
Profesör
*
28,547
konular
24,533
REP PUANI
Yeni Üye

May 2009
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-08-2012, Saat:02:30 AM
rapunzel,forumda sıte lınkı vermek yasak ama soruna cevap vermek adına burada bırkac lınk paylasıyorum,umarım sana yardımcı olacaktırgülücük

İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!

İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.

bu lınklerdekı bılgılerı okuyun,genel olarak sorularınıza cevap verecektır,eger bu bılgıler sızı tatmın etmezse yıne baska bılgıler sunarak yardımcı olmaya calısırız ınsaallahgülücük
.
General
*
4,320
konular
1,797
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-08-2012, Saat:03:15 AM
verdiğin sitedekilerin görüşünün de delilleri var.fakat düğün,dernek,bayramlar,anma günleri gibi günlerde türküler söylendiğine dair hadisler vardır,Rasulullah(sav) da bunları engellememiştir.Temel olarak görüşleri 2 ye ayırabiliriz:
Çalgıyı def dışında komple haram görenler ve şartlar dahilinde tamamının helal olabileceğini söyleyenler.

Hanefi mezhebinde düğündeki def ve savaştaki kös dışındakiler haramdır.Müzik hakkındaki en sert görüşü hanefi mezhebi ortaya koymuştur.Maliki ve Şafii lerde ise ayrı görüşler olmakla birlikte başta dediğim 2 ayrı görüş yaygındır.

Fakat şartları belirtmeliyiz(yani helal diyebilmemiz için gerekecek şartlar):
-içki,kadın erkek karışık ortam,sözleri şirke harama ve şehvete özendiren şarkılar,kadınların yabancı erkeklere şarkı söylemesi

daha başka şartlar da olabilir eklenebilir şu an tamamı ile kafamda değil birkaç güne kadar ekleyeyim inşallah uzunca bir yazı vardı,

kısacası mutlak bir hüküm ile kestirip atılacak konu değildir dinde müziğin yeri.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Yeni Üye
*
2
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-08-2012, Saat:03:00 PM
(09-08-2012, Saat:04:56 PM)Rapunzel_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Merhaba arkadaslar.
Bayanlarin sarki soylemesi gunah midir ? Internette bununla ilgili arastirma yaptim ama tam anlamiyla durumu cozemedim.
Din akil isi bunu hepimiz biliyoruz,, insanlari sesinle tahrik etmedikten, boyle bir niyete sahip olmadiktan sonra soylememek icin bir sebep goremiyorum.

kardeş haram felan değil helal

bak burda hadislerdede yazıyor müzik serbest kardeş dinle

“Hz. Ayşe (r.a.) rivayet ediyor:”İbn-i Mace’de nikah bölümü, yine Buhari’de nikah bölümü, 48, Meygazi’de 12;“Resulullah (s.a.v.) bir düğünlerinde ensar kadınlarına uğradı. Onlar şarkı söylüyorlardı.” Eğleniyorlar, şarkı söylüyorlar. Demek ki şarkı söylemek, güzel bir şeymiş. “ Hz. Ayşe (r.a) ensardan bir kadını evlendirmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Ya Ayşe sizin beraberinizde tef çalan, şarkı söyleyen şarkıcılarınız yok mu? Çünkü ensar şöyle oyun ve eğlenceden hoşlanır.” Bakın oyun da oynuyorlar, şarkı da söylüyorlar, eğlenceden hoşlanıyorlar. O devirde ne varsa o imkânları kullanıyorlar. Tefse tef yani.

“Resulullah (s.a.v.) Medine’de bir yere uğradığında, tef çalarak şarkılar söyleyen genç kızların şöyle dediklerini işitir; “Biz Beni Necar kızlarıyız. Muhammed (s.a.v.) ne güzel sevimli komşudur.” Bestenin içinde bunlar geçiyormuş, inşaAllah.

“Resulullah (s.a.v.) bunun üzerine; Allah biliyor ki elbette ben sizleri sevmekteyim buyurdu” diyor
General
*
4,320
konular
1,797
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-08-2012, Saat:03:45 PM
(10-08-2012, Saat:03:00 PM)love_62127 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
(09-08-2012, Saat:04:56 PM)Rapunzel_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Merhaba arkadaslar.

kardeş haram felan değil helal

bak burda hadislerdede yazıyor müzik serbest kardeş dinle

“Hz. Ayşe (r.a.) rivayet ediyor:”İbn-i Mace’de nikah bölümü, yine Buhari’de nikah bölümü, 48, Meygazi’de 12;“Resulullah (s.a.v.) bir düğünlerinde ensar kadınlarına uğradı. Onlar şarkı söylüyorlardı.” Eğleniyorlar, şarkı söylüyorlar. Demek ki şarkı söylemek, güzel bir şeymiş. “ Hz. Ayşe (r.a) ensardan bir kadını evlendirmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Ya Ayşe sizin beraberinizde tef çalan, şarkı söyleyen şarkıcılarınız yok mu? Çünkü ensar şöyle oyun ve eğlenceden hoşlanır.” Bakın oyun da oynuyorlar, şarkı da söylüyorlar, eğlenceden hoşlanıyorlar. O devirde ne varsa o imkânları kullanıyorlar. Tefse tef yani.

“Resulullah (s.a.v.) Medine’de bir yere uğradığında, tef çalarak şarkılar söyleyen genç kızların şöyle dediklerini işitir; “Biz Beni Necar kızlarıyız. Muhammed (s.a.v.) ne güzel sevimli komşudur.” Bestenin içinde bunlar geçiyormuş, inşaAllah.

“Resulullah (s.a.v.) bunun üzerine; Allah biliyor ki elbette ben sizleri sevmekteyim buyurdu” diyor

bu kadar rahatça tek başına hüküm verilecek bir şey değil.aşağılarmış gibi "nasıl haram olur,olmaz öyle şey" demek de doğru değil.haram diyenin de şartlara bağlı helal diyenin de delilleri var sahih hadislerden.rahatça kestirip atılacak bir konu değil.

Acemi Üye
*
46
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
10-08-2012, Saat:03:51 PM
Haram-Helaller konusunda ben önce AZİZ KUR'AN-I KERİM'e
bakarım...

Aziz kur'anı Kerim tüm haramları tek tek açıklamış ve belirtmiştir.
Müzik konusu Kur'an-ı Kerimde haram edilmemiştir.
Birilerinin çıkıp ta Kur'anda haram edilmeyen bir konuyu haram ilan etmeye çöalışması..
Kur'an-ı Kerimi tahrif etmek, Kur'an-ı Kerime ekler,ilaveler yapmak, kUR'ANA YAMA YAPMAK DEMEKTİR....

BEN KUR'ANLA OYUN OYNAMAYI REDDEDERİM....
General
*
4,320
konular
1,797
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
11-08-2012, Saat:04:58 AM
sadece kuran diyorsunuz,peki

1-Namazı neye göre kılıyorsunuz?
2-Abdesti neye göre alıyorsunuz?
....
...
.

Ayetler farklı görüşlere açık bir biçimde namazı öğütlüyor fakat sünnet ile biz her şeyi doğruca ayrıntısıyla biliyoruz,fakat sünneti reddetmek akıl ile kural koymayı getiriyor.Kuran tek başına ele alındığında onlarca itikadi mezhep ortaya çıkıyor.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi