You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kur'an'a Göre Namaz

Kur'an'a Göre Namaz

Cezalı Üye
Kur'an'a Göre Namaz
Hadisçi insanlara kur'an'ı kerim'e göre namaz kılmanın mümkün olmadığını söylerler. kur'an'a göre namaz kılınır.

abdest ile ilgili ayet;

mâide suresi 6. ayet: "ey iman sahipleri! namaza/duaya duracağınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı meshedin/yahut yıkayın"

rekat sayısı;
Allah, ibadetlerinde sayı sınırlaması koymamıştır. namaz'ı istediğiniz kadar rekatla kılabilirsiniz. camide farzlar dışında namaz kılınmasını yasaklamıştır.

sabah namazı 4 rekat
öğle namazı 10 rekat
ikindi namazı 8 rekat
akşam namazı 5 rekat
yatsı namazı 13 rekat

yukarıdaki namaz rekatları hepsi sonradan uyduruldu.

namaz kılma şekli;

bakara suresi 238.ayet: "namazları/duaları ve orta namazı/orta duayı koruyun. tam bir saygıyla Allah'ın huzurunda kıyam edin."

âl-i imrân suresi 43.ayet:"ey meryem, rabbinin huzurunda saygıyla el bağla. secdeye kapan ve rükû edenlerle birlikte rükû et!"

yukarıdaki ayetlerde belirtildiği gibi şekilde namaz kılınması gerekir.

namaz'da sure okuma;

namaz kılarken okuduğunuz surenin anlamını bilmek zorundasınız yoksa namazınız olmaz.

nisâ suresi 43. ayet: "ey iman edenler! sarhoşken, ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüpken de -yolculuk halinde olmanız müstesna- boy abdesti alıncaya kadar namaza/duaya yaklaşmayın. eğer hastalanırsanız yahut yolculuk halinde bulunursanız yahut biriniz tuvaletten gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız, bütün bu durumlarda su da bulamamışsanız, temiz bir toprakla teyemmüm edin. yani yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin. Allah afüvv'dür, günahları affeder, gafûr'dur, hataları bağışlar."

namaz kılarken sadece Allah'ı anmak gerekir yoksa namazınız şirke bulaşır.

tâ-hâ suresi 14. ayet: "hiç kuşkulanma ki ben Allah'ım! ilah yoktur benden başka! o halde bana ibadet et ve namazını/duanı, beni hatırlayıp anmak için yerine getir."

namaz kılarken sadece Allah'ı övmeli, yüceltmeli ve sadece ondan yardım istemesi gerekir.

isrâ suresi 111. ayet: "şöyle de: "hamd, o Allah'a özgüdür ki, çocuk edinmemiştir; mülk ve yönetiminde ortağı yoktur; âcizlik yüzünden dost edinmemiştir." ve tekbir edip yücelt o'nu!"

fâtiha suresi 5. ayet: "yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz."

namaz kılarken orta sesle namaz kılmak gerekir.

isrâ suresi 110. ayet: "de ki: "ister Allah diye yakarın, ister Rahman diye yakarın. hangisiyle yakarırsanız yakarın, en güzel isimler/esmâül hüsna o'nundur. namazında/duanda sesini yükseltme, kısma da. ikisi ortası bir yol tut."

namaz kılarken "tahhiyat" duasını okumak şirktir. kur'an, namaz kılarken sadece Allah'ı an diyor. namaz kılarken Allah'dan başka kişi anmak apaçık ki şirktir.

namaz vakitler

kur'an'da 3 vakit namaz vardır.

sabah namaz;

nûr suresi 58. ayet: "ey iman edenler! ellerinizin altında bulunanlarla, ergenlik yaşına gelmemiş olanlarınız sizden üç vakitte izin istesin: sabah namazından/duasından önce, öğlen vaktinde elbiselerinizi çıkardığınızda, gün battıktan sonra yerine getirilen namazdan/duadan sonra... kaygılanacağınız üç vakittir bunlar. bunlar dışında size de onlara da bir günah yoktur. aranızda dolaşırlar, birbirinize bakabilirsiniz. Allah, ayetleri size işte böyle açıklıyor. Allah alîm'dir, hakîm'dir."

orta namaz;

bakara suresi 238.ayet: "namazları/duaları ve orta namazı/orta duayı koruyun. tam bir saygıyla Allah'ın huzurunda kıyam edin."

akşam namazı;

isrâ suresi 78. ayet: "güneşin kaymasından/aşağı sarkmasından, gecenin kararmasına kadar namazı/duayı yerine getir. sabah kur'an'ını da gözet. çünkü sabah kur'an'ı tanıklarca izlenmektedir."

kur'an'da cum'a namazı;

cum'a namazı kadına ve erkeğe farzdır. cum'a namazı cemaat ile kılınması gerekir.

cum'a suresi 9.ayet: "ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır."

kıble;

bakara suresi 144.ayet: "biz senin, yüzünün habire göğe doğru çevrildiğini elbette görüyoruz. hoşlanacağın bir kıbleye seni elbette döndüreceğiz. artık yüzünü mescid-i haram yönüne çevir. nerede olsanız yüzünüzü mescid-i haram yönüne döndürün. kendilerine kitap verilenler, onun, rablerinden bir gerçek olduğunu çok iyi bilirler. Allah onların yapıp ettiklerinden habersiz değildir"

yukarıdaki ayete göre namaz kılacağın vakit yüzünü mescid-i haram'a dönmek gerekir.

kur'an'ı kerim'de ayetleri vererek kur'an'ı kerim'e göre namaz kılınabilir.

Allah’ın kitabı bize yeter
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
RE: Kur'an'a Göre Namaz
Peygamber yok..

Sünnet-i seniyyeler yok.

Miraçta emredilen ibadetler yok.

En sonunda da Kuran bize yeter notu..!

Yeni bir süleymeniye vakfı talebesi, yeni bir a.a. bayındır, m. islamoğlu vakıası daha..

Allah sizin gibilerin şerrinden korusun. Sizin zihniyetindekileri ıslah etsin. Nasıl eder bilinmez amma. Islah etsin..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Cezalı Üye
RE: Kur'an'a Göre Namaz
Fure, sanki peygamberi gördün de yazıyorsun.Ne biliyorsun tarihte böyle bir insanın yaşadığını?Tarihsel kanıtın var mı?

Bak yapılan kazılarda bulunan taşlarda taa millattan önce bilmem kaçıncı mısır firavunlarının bile isimleri bu anıtlarda, kitabelerde,yazıtlarda var ama peygamberlere ait tarihsel belge var mı?Bunu kanıtlayabilir misin?
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.