You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

kimseye soramadığım sorular!!!!

Yeni Üye
öncelikle merhaba;
(doğru konu bölümüne mi yazıyorum bilmiyorum)

1-önceden imanım çok kuvvetliydi ama son zamanlarda yaşadığım zorluklar ve hezeyanlar sanki beni biraz iman konusunda zorladı gibi.içimden hiçbişi yapmak gelmiyor. uzun zamandır namaz kılmıyorum.kılsamda affedilemeyeceğimi düşünmeye başladım.buna nasıl bi çözüm bulabilirim.

2-büyük günahlardan işledim bolca. bide elimde bir çok kul hakkı var.bunlardan arınmam mümkün mü?? bu yüzden affedilemem gibi geliyo.

3-yaşadıklarımız kaderimizde var tamam. ama Allah kullarını seviyosa niye bu kadar zorluyor.ben buna anlam veremedim. eğer bu da tevekkül konusuna giriyosa tamam sorgulamam yine ,ama merak ediyorum işte.yani yavaş yavaş şunu düşünmeye başladım.Allah beni sevmiyo artık beni koruma ihtiyacı bile hissetmiyo.ben ölsem de Allah beni orda cezalandırılmamı sağlayacaksa, peki beni o zmn kim koruyacak.

4-başka bi konu da ;diğer dinlerdeki kutsal kitaplar hep insanlar tarafından değiştirilebilmişken kuranı kerim nasıl değişmemiş.nasıl korunmuş. hadisi şeriflerde öle nasıl bu zamana kadar aktarılabilmiş.yani hiç mi değişmemiş o kadar zaman.

5-düşünüyorum ve diyorum ki biz bu dünyada imtihan oluyoruz ve gerçekten çok zorlanıorum. peki Allahın bizi imtihan etmeye niye ihtiyacı var.

biliyorum çok uzun oldu ama başkalarının imanlarını da benimle birlikte tehlikeye girsin istemiyorum o yüzden kimseye soramadım bunları.
cevap bulabilirsem ve bu cevaplara ikna olabilirsem (ki ikna olmak çok istiyorum çünkü büyük boşluktayım) çok çok çok mutlu olacağım.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Hüküm Allah'ındır
RE: kimseye soramadığım sorular!!!!
Az bekle kardeşim Kalemşör hocamız gelsin . o aydınlatacaktır seni . gülücük
Her türlü Tağutu,Şirki ve Küfrü öyle bir reddedeceksin ki
Cahiller,Müşrikler ve Kafirler sana Harici diyecekler .!
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 23-09-2013, Saat:12:12 AM, Düzenleyen: Peçeli Ve Öfkeli.
Yeni Üye
aslında cevapların hepsi tatmin edici olmamış.mesela;

benim sorduğum neden imtihan edildiğimiz değil.tabii ki de her dersten sonra sınava girmek gibi bişi ,hayattaki imtihanlar.yani kim öğrenmiş kim öğrenmemiş konuyu. yada kim o dersi geçmeyi haketmiş kim haketmemiş.

benim sorduğum Allah kullarını çok seviyor, çokça merhamet ediyor, herşeye rağmen affetmeye hazır. peki bu kadar karmaşıklığa ne gerek vardı.yani madem bizi niye yarattı. yani "bize ihtiyacı mı vardı ki" gibi, bi soru geliyor aklıma fakat bunun saçma olduğunu da biliyorum. yada cehennemlik olanları biliyor fakat kullarını bu kadar sevmesine ,onları yaratırken kendinden ruh üflemesine rağmen onların acı çekmesine nasıl göz yumabilecek?

sorularımın insani boyutta ve duygularda olduğunu biliyorum.sorulardan dolayı şirke düşmek istemiyorum ama daha düzgün nasıl soracağımı da bilmiyorum.yine de sormam gerek .en az 20 senedir bunlarla yaşayıp yinede görevlerimi yerine getirmeye çalışıyordum ve sanırım tükendim.

teşekkürler.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
soru cevap şeklinde değilde birlikte mütaala edelim hem daha doyurucu olur.

diyelim ki siz sevdiklerinizden ne beklersiniz ?
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 23-09-2013, Saat:01:58 PM, Düzenleyen: Nazlıcan.
Kavgaci
Kalemşör değinmiş güzelce, Allah'u teala bizleri yarattı ? Haşa biz onun için lazım mıydık ? Biz neyiz ona göre? Madem o kudretli herşey onun dahilinde cereyan adiyor? O halde biz neden biziz ? Yani niye burdayız herşey biliniyor yazılmış bir yerde o halde herşey olacağına varır deyip her şeyi kestirip atalım? Cennet cehennem neden var gibi soruları insan tanımaya başlarken yüce Allah'ı pek çok kez bu tarz sorular soruyor, bunca yıl böyle yaşayıp sonradan ortaya cıkan olayların sebebi yine insan taklidi yaşamanın doğurduğu şeylerdir bunlar.Halbuki insan tahkiki manada yaşamaya gayret etse böyle olur mu ? Hiç sanmıyorm.
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
AKLI YETEN GÖRDÜGÜNE İNANIR
YÜREGİ YETEN GÖRMEDİGİNE

Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 23-09-2013, Saat:09:04 PM, Düzenleyen: Z4F3R_.
Yeni Üye
ya aslında soruma yani niye yaratıldık soruma tam cevap alamadım ama başka soru sormak istiyorum.

mesela kuranı kerim değiştirilmedi tamam.şimdiye kadar bir çok din ve kitap indirildi.kuranı kerim de son dinin kitabı.peki son kitap indirilince, ondan önceki kitaplara saygısızlık edilmiş olmuyormu.yani onların hükmü kalmıyor.onları da Allah gönderdi.nasıl oluyor bu ???

başka bir soru.şuanda bi çok ülkede savaş var.bu savaşlarda hep masumlar özellikle de çocuklar ölüyor. Allah niye bunlara engel olmuyor. niye masum insanların acı çekmesine göz yumuyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
yaratılışla ilgili sorumu daha net sormaya çalışayım.

ben Allahın bizi neden imtihan ettiğini sormuyorum.
Yani bizi baştan hiç yaratmayabilirdi??Niye bizi yaratıp sonra imtihan edip sonra sen cehenneme sen cennete git olayı oluyor.Baştan hiç dünya yada başka evren olmasaydı.bu kadar acıya gerek kalmayacaktı.

bizi yaratmaya neden ihtiyaç duydu???benim sorduğum bu.Yani töbe töbe "dur ben şunları bi imtihan edeyim bi kaç acı çeksinler" diye değil herhalde.
Kendimioyuncak gibi hissederim o zmn. yine töbe töbe şeytanla bi iddia mı.

işte ben bunları merak ediyorum.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.