You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

İbni-Mesud'u Tanıyalım

İbni-Mesud'u Tanıyalım

General
RE: İbni-Mesud'u Tanıyalım
Uzun süreli müzik dinlemem.Ama her türü ruh halime göre dinlerimgülücük
Camide bile sünneti ihya edemeyen bir toplumdan siz ne bekliyorsunuz bilmem; ama benim hiçbir beklentim yok!
Bunu ilk beğenen sen ol.
-İKRA-
Müsaade ederseniz bana sorduğunuz soruyu sormak istiyorum:

-Güncel alimlerden en çok sevdiğiniz/dinlediğiniz kim? Sebebi nedir?
Allahümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
En çok sevdiğim Nureddin Yıldız sanırım.Ama ben pek sohbet dinleyemiyorum.Okumayı tercih ediyorum bu aralar.Belki ileride dinlerizgülücük

Nureddin Yıldızı neden mi seviyorum?Çünkü Nureddin Hoca her zaman orta yolu bulur.Hocayı tarikatçılar da sever,ilahiyatçılarda.Mesela rabıtayı kabul etmez;ama rabıta yapana sen şirk yapıyorsun demez.

Ayrıca nasıl oluyor da sohbetlerini tam bir saatte bitiriyor anlamış değilim.

Ama sevdiğim çok alim var tabikigülücük
Camide bile sünneti ihya edemeyen bir toplumdan siz ne bekliyorsunuz bilmem; ama benim hiçbir beklentim yok!
Bunu ilk beğenen sen ol.
-İKRA-
Değerli İbni Mesud kardeşim;

Fıkha dair elinde ne kitap/ külliyatlar var? Şu anda hangi kitabı okumaktasın?

Bana tavsiye edebileceğin dört mezhep fıkhını içeren, çok ciltli olmayan kitap var mı? gülücük
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Şu aralar hadis ilmine ağırlık vermeye çalışıyorum.Farklı hocalardan usulü hadis okudum.Hadis ilminin alt dalları olan Rical ilmi,İhtilaful hadis ilmi gibi hadis ilimlerini de okumaya/öğrenmeye çalışıyorum.

Ama tabiki fıkıh okumalarım yine devam ediyor.Kitapları çoğaltmaya çalışıyorum,Tercümesi yapılmış olan tüm fıkıh kitaplarını alıp okumaya çalışıyorum.

Ayrıca tahmin ettiğiniz gibi sadece Hanefi değil diğer Mezheplerin fıkıhlarını da özellikle Şafi fıkhını da okumaya çalışıyorum.Tabi yeni bilgileri öğrendikçe eskileri karışıyor gülücük Ama bunun olmaması için tekrar yapmaktan başka çare yok sanırım.

Size Polen Yayınlarından çıkmış olan Karşılaştırmalı Dört Mezhep Fıkhı ' nı tavsiye ediyorum.Çok cilt olmasın demişsiniz ya.Korkmayın kitap tek cilt gülücük

Bende Süleyman Kösmene Hoca'nın da Dört Mezhep Fıkhı kitabı var.Bu kitapta farklı sayfalarda bir konuda çelişki vardı.Kendisine mail attım,sordum;ama geri dönüş yapmadı bu sebeple tavsiye etmiyorum gülücük

İşin esprisi bu tabiki.Müellif kitabı yazarken Abdurrahman Ceziri 'den beslenmiş genelde.Vehbe Zuhayli 'yi kaynakça olarak kullanmamış.Kaynakçası çok kısıtlı olduğu için tavsiye etmiyorum.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 10-03-2015, Saat:10:39 PM, Düzenleyen: ibni-mesud.
-İKRA-
Cevabın için çok teşekkür ederim kardeşim. gülücük

Okuduğun yeni çıkmış kitaplar neler?

Tavsiye ettiğin kitaba bakacağım inşaAllah.
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Okumakta olduğum yeni çıkmış kitap olarak bir Şafi bir de Hanefi fıkıh kitabı yazayım.

Hanefi fıkıh kitabı olarak en son çıkan Vehbe Zuhayli Hoca 'nın dört ciltlik Hanefi Fıkhı adlı eseridir.Bu eseri müellif 2009 yılında yazmış;ama tercümesi 2014 yılının ekim ayının sonunda çıktı.

Tavsiye eder misin diye soracak olursanız,evet tavsiye ederim.Çünkü hem çok hacimli bir kitap değil,hem de otorite bir alimin elinden çıkmış bir eser.Zaten müellif kendi kafasından tek kelime yazmamış,temel Hanefi fıkıh kitaplarından yararlanmış.Kaynakçası da oldukça geniş.Kitabın bu yönünden dolayı -yani çok kaynaktan beslenmesi- tavsiye ederim.

Şafi fıkıh kitabı olarak en son çıkan ve okumakta olduğum kitap Alaaddin Güneş Hoca 'nın Delilleriyle Şafi İlmihali adlı eseridir.Bu kitap 2015 yılının ocak ayının sonunda çıktı.Yani daha iki ay bile olmadı çıkalı.

Müellif pek bilinin birisi değil.Akademisyen de değil.Emekli imam kendisi.Kitabı 6 yılda yazdığını hem önsüzünde yazmış,hem de telefonda söyledi.Tabi ortada bir emek var,etikete vs.çok takılmamak gerekir.Zaten kaynaksız yazmadığını kendisi söyledi.

Benim bu ilmihali almamım ilk ve asıl amacı yeni bir yazarı desteklemekti.Yoksa zaten Şafi İlmihallerim mevcuttu ve aşağı yukarı tüm ilmihaller aynıdır.

Belki ileride ben de bir şeyler yazarsam Allah bu destekleme amacım vesilesiyle beni de destekleyecek birilerini yaratır niyetini de taşımıyor değilim.

Alaaddin Hoca ile telefonda görüştüm.İlmihalinde bir bilgi vardı ve bu bilgiyi ben hiçbir Şafi kitabında okumamıştım.Arayıp kendisine yazdığı o bilginin kaynağını sordum.Bana Muğnil Muhtac okudun mu diye sordu.Ben de okuduğumu;ama öyle bir bilgiyi görmediğimi söyleyince ben kitaba bakayım sana geri dönüş yaparım dedi.

Gerçekten de kısa süre içinde geri dönüş yaptı ve o bilginin Muğnil Muhtac 'da olmadığını ,Halil Gönenç Hoca 'nın tercümesini yaptığı Tenvirul Kulub adlı eserde olduğunu söyledi.Bu kitap eski bir kitap ve şuan baskısı olmadığı için bende yok.Açıkçası bu kitabı duymamıştım da.O bilginin sayfasını vs. da söyledi;ama ben de olmayınca bakma durumum olmadı.

Aradan kısa zaman geçtikten sonra tekrar arayıp kitabın isminin Muğnil Muhtac 'ın ön sözünde de geçtiğini söyledi.Çünkü ben telefonda kitabın ismini tam anlayamamıştım.

Hoca'yı ilgisinden dolayı sevdim.Yani hemen soruma cevap vermek için kitaplara baktı.Bir şeyler yazıp,daha sonra soru sorulduğunda cevap vermeyen, yazdığının arkasında durmayan kişilere sinir olurum.

Yeni çıkacak olan fıkıh kitabı olarak Bidayetül Müctehid var.Bunun baskısı yaklaşık -benim bildiğime göre- bir yıldır yok.4-5 ay önce ne zaman basılacağını yayınevine sorduğumda yakında basacağız demişlerdi;ama hala basılmadı gülücük

Hadis kitabı olarak dün konusunu açtım Darekutni 'nin Süneni var.Tercümesi bitmiş,inşaAllah yakında basılacak bizler de istifade ederiz.

Hadis şerh kitabı olarak Ebu Davud Tercümesi ve Şerhi var.Bu kitap da yeniden basılıyor.

Fetavayi Hindiyye 'nin de baskısı kalmadı piyasada.Ne zaman basılacağını tam olarak yayınevi de söylemiyor,basım programına aldık diyor gülücük

Mebsut 'un 7 ciltlik ilmihal konularını içeren kitabının baskısı biteli çok olmuştu.Ama şimdi 31 ciltlik olanının da baskısı kalmadı.Herhalde yayınevi tekrar basar.Yayınevini aramıştım; ama açan olmamıştı zamanında.

Aslında bu tarz kitapların neden geç basıldığı çok belli.Çünkü alan yok,kitap basılıyor bin tane yıllarca piyasada bitmiyor kitap.Dolayısıyla bu tarz külliyatları yayınevleri basmıyor.

Konuyu dağıttım, kitapların basımlarına getirdim ya neyse gülücük En başta yazdığım iki kitap dışında benim bildiğim yeni çıkmış/tercümesi yeni yapılmış fıkıh kitabı yok.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.