Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Huzur Ama Nasıl

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 2 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Dür-i Yekta
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Süper Moderatör
*******
70
mesajlar
28
konular
124
REP PUANI
Oct 2020
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#1
04-05-2021, Saat:09:44 PM
Huzur Ama Nasıl

Padişah vezirini huzuruna çağırarak sorar: Bana hizmet eden hizmetçimin hayatta benden daha mutlu olduğunu görüyorum, Acaba sebebi nedir? Halbuki onun hiçbir şeyi yok. Ben ise padişahım, her şeyin sahibiyim, ama onun kadar huzurum ve keyfim yok.
Bunu işiten Vezir cevap verir: Ey Padişahım, sen ona 99 kuralını uygula! Padişah be kural nedir dedi.
Gece bir torbaya 99 altın koyup kapısına bırak ve üzerine de “Bu 100 altın sana hediyedir” yaz sonra kapısını çal ve olanları izle. Padişah merakla vezirin anlattığını yapar.
Hizmetçi kapıyı açar, sağına soluna bakar ve altınları alır. Heyecanla altınları sayar lakin bir tane altının eksik olduğunu görünce “Galiba dışarda bir yere düştü” diyerek çoluk çocuk kayıp altını aramaya koyulur.
Gece boyunca kayıp altını ararlar, bakmadıkları sokak yoktur. Hatta boş araziler ce sokaklardaki eşyaların bile altlarına bakalar. Ama nafile. Eksik altını bulamadıkça baba, çocuklarını azarlar hatta bir ara onlara saldırır hale gelir.
Alıntı:
Ertesi gün olur sabah, hizmetçi kederli, düşünceli olur. Çünkü bütün gece uyumamış kayıp altını aramıştı. Suratı asık, keyifsiz, her halinden şikayetçi bir tavırla padişahın huzuruna gider. Böylece Padişah 99 kuralının anlamını öğrenmiş olur.
Aynen öylede bazen biz, Allah’ın bize ihsan ettiği 99 nimetini unuturuz. Sonra hayatımızı o kayıp bir nimeti aramakla geçiririz. Halbuki o nimet bilmediğimiz bir hikmetlerden dolayı, belki bir imtihan belki daha iyisi gelecek, belki ahrette verecek bilinmez.
Ama biz 99 nimeti görmez o bir şeyin peşine düşeriz. Sonra bulamayınca kendimizi mutsuz, huzursuz, keyifsiz eder ve içinde bulunduğumuz nimetleri unuturuz.
Gelin biz doksan dokuz nimetin tadını çıkaralım, Allah’ın nihayetsiz nimetlerine şükredelim. Şüphesiz ki o şükürle nimetlerimiz artar. Bir kaidedir ki şükür nimeti ziyadeleştirir.
Çevrimdışı
Acemi Üye
*
42
mesajlar
0
konular
62
REP PUANI
Yeni Üye

Apr 2021
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#2
05-05-2021, Saat:11:52 AM
Emegine saglik tesekkurler paylasim icin, 
Gercekten de cogu huzursuzluk maldan, paradan oluyor. En iyisi olmamasi, o zaman herkes samimi, mutlu, gercek Sad
Düşünsene, imtihanlar bitmiş, amel defterin sağından verilmiş ve bir ses duymuşsun; 
`Vedhulii Cennetii.. `Girin Cennetime.. (Fecr 30.)
Çevrimdışı
Acemi Üye
*
23
mesajlar
7
konular
24
REP PUANI
Yeni Üye

Apr 2021
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#3
07-05-2021, Saat:01:18 AM
Güzel kıssaydı emeğinize sağlık.
Nacizane bende bir kaç cümle ekleyeyim.
Elimizde ki en büyük nimetin la ilahe illallah Muhammed resulullah kelimesi olduğunu düşünüyorum. Mesela örnek verecek olursak doktorun pratikte yapmadığı mesleğini, hatta doktorluk ünvanına zarar verecek davranışlarda bulunarak, günde milyon kere de hipokrat yemini etse, doktor olamadığı gibi acaba ben kendi adıma söyleyeyim bu kelime için Allaha ne kadar şükrediyorum yani bu kelimenin anlamını ne kadar biliyorum, bu kelimenin şartlarını ne kadar biliyorum, bu kelimeyi ne bozar ne kadar biliyorum?
Allahım ilmimizi arttır.


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi