You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Acemi Üye
Birkaç soru
Arkadaşlar sormak istediğim soru ''din'' hakkında.Soruma karşılık tam bir cevap olduğuna bile emin değilim ama yinede sizden yardım almak istedim.Arkadaşlar, sonuç olarak biz bir dine ya kalpten inanırız ya da inanmayız yani ortada somut olarak bir şey yok, biz o dinin gerektirdiği şeyleri yaparak kendimizi huzurlu hissederiz.Böyle olunca biz doğru dini bulmak için yaklaşık 4.000'e yakın dini tam olarak öğrenmemiz gerekmiyor mu? Bu sayı aşırı fazla, inanan sayısının çok olduğu dinlere baksak bile en az 200 farklı din karşımıza çıkar.Biz bu dinlerin tam olarak neyi anlattığını ve gerçekten bize göre mantıklı bir din olduğunu anlamamız bile çok uzun bir süre gerektirir.Şimdi vereceğiniz cevap ''İslam'a genel olarak bakınca güzellikleri ve barışçıl olduğu zaten belli'' diyebilirsiniz ama mesela paganizm adlı dini örnek veriyim kısaca.Tarihteki en eski dinlerden biri ve doğa ve bütün canlılar ile iyi geçinmeyi emreden bir din.Böyle olunca bizim aslında ''din'' olarak seçtiğimiz sadece küçükken bize ilk öğretilen din anlamına da gelmiş olmaz mı? İçimdekileri tam olarak yansıtamamış olamayabilirim ama beni anlayan anlamıştır zaten, yani yaşamış olan bile olabilir.İyi geceler
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
RE: Birkaç soru
Şamanizmi ele alalım. Eğer Şaman tanrıları gerçekten varsa belirtileri hani?. Biz Allahın belirtilerini ve semavi dinlerin varlığını hayatın akışı içinde tespit edebiliyoruz.
Ben mesela, uçarım mesela...
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
işte bunları ayır edebilmek için insanoğluna peygamberler , elçiler gönderilmiştir..
Bizi sen sevgisiz,susuz,havasız;
Ve vatansız bırakma Allah'ım!
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,
Müslümansız bırakma Allah'ım!
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Bu sorduğunuz soruyu daha önce defalarca gördüm.
Ateistlerin Müslümanların kalbine şüphe düşürmek için kullandıkları bir konudur bu.
Cevabını naçizane ve ayrıntıya girmeden açıklamaya çalışayım.

Ben öncelikle bir yaratıcı olması gerektiğine inanıyorum.
Çünkü eğer bir yaratıcı olmazsa hiçbir şey var olamaz.
Bir şey var olabilmesi için bir yapana ihtiyaç vardır.
Hiçbir şey kendiliğinden vücut bulamaz.

Sonuç olarak bir yaratıcının var olduğu asla şüphe götürmeyen bir konudur.

Bu noktadan sonra ikinci bir soru ortaya çıkıyor.

Yaratıcı tek mi, birden fazla mı?

Yaratıcı mükemmel ötesi olmak zorunda, güç, irade ve fiillerine engel olabilecek yada daha açık bir ifade ile güç kullanarak engel olabilecek başka bir varlık olmamalı.
Buna göre iki mükemmel ötesi varlığın bulunması mümkün değil. Eğer olsa biri diğerini alt etmese mükemmel olamaz.

Demek ki yaratıcı tektir.

Şimdi elimizde iki gerçek var;
-Yaratıcı vardır.
-Yaratıcı tektir.

Şimdi hangi dinin doğru olduğunu araştırabilirsin.

Dinleri araştırırken bazı ayrıntılara takılmamız muhtemeldir.
Karşına çıkan ayrıntı sorularını eğer net olarak çözebiliyorsan anında çöz, yok eğer çözemiyorsan erteleyebilirsin.
Daha sonra başka bir soruya cevap ararken geçmişteki sorularına da cevap bulduğunu göreceksin.
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Günümüzde dinlerin hiçbiri doğru değil.
Ama son din İslam, bu kesin.
Kur'an'dan ayrılmazsan,
en doğru din'desin demektir.
Allah dileseydi, insanı, kendisine vahyedilenden başkasını yapamayan diğer canlılar gibi yaratır, fikir ayrılığı da olmazdı ! (HUD-118)
Bunu ilk beğenen sen ol.
Cezalı Üye
@alpi

Yaratıcı neden mükemmel olmak zorunda? Neden birden çok tanrı olamaz? Kardeş kardeş yaşama ihtimali var mı?Eğer bir tane tanrı var ise o nasıl oluştu? Doğmadı doğrulmadı dersen her şey tesadüf diyen adamla aynı kapıya çıkarsın.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
İslam tek dindir.

Diğer diye ifade edilenler din değil, din dışı farklı inanıştır. Batıl, uydurma, doğmatik.. Din İslam Dini 'dir başka din yok. Hz. Allah ayetinde;

Kim İslam 'dan başka bir din ararsa, bilsin ki, ondan kabul edilmeyecek ve o, ahirette kaybedenlerden olacaktır.
Ali İmran 85

Buyurmakta..

Madem ki başka bir dinin varlığına inanmak kabul görmeyecek..
Madem ki başka bir din inancı ahirette kaybedenlerden olma çıkmazına sokacak.

Adem a.s yaratılmadan evvel başka bir hayatın varlığına inanmıyor iseniz. Allah 'ın yarattığı ilk insan olarak Adem a.s 'ı görmüyor, Adem a.s 'ı atanız olarak kabul etmiyor iseniz başkaca din'LER olduğuna inanabilirsiniz.

Deizm, ateizm, budizm, şamanizm, paganizm ve diğer inanışlar din değil, din dışı inanıştır.. Zanlar, düşünceler, ihtimaller ve olasılıklar içeren inanışlardır. Asla din olarak ifade edilemezler.

Çünkü Allah böyle buyuruyor..

Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.