Forum Gündemi:

Konu Başlığı : ALEM SÖZLÜK

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : web tasarim
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yeni Üye
*
2
mesajlar
2
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2021
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#1
New  24-01-2021, Saat:11:31 AM
Malumunuz üzere sanal alemde son zamanların en popüler hadisesi interaktif sözlüklerdit. 1999 yılında ekşi sözlük ile başlayan bu sözlük furyası zamanla, uludağ sözlük, itü sözlük, private sözlük gibi sözlüklerle yoluna devam etti.

Fakat ekşi sözlük, uludağ sözlük ve itü sözlük dışında kendini yenileyen farklı bir tat sunan farklı bir sözlük olmadıı. Şu an piyasada 100'e yakın sözlük var. Yani anlayacağınız sanal dünyada sabah erken kalkan sözlük açmış. Herkes bu popüler dünyadan nasiplenmek istemişti fakat nasiplenememelerinin yanı sıra farklı bir atmosfer bile oluşturamadan çoğu kapandı, birçoğu da forumsal bir hal aldı sözlük olmaktan çıktı.

yani kısacası sözlük diye adlandırılan siteler ekşi, uludağ ve itü sözlük dışında birbirinin aynısı olma yolunda hızla ilerlemişti.

Bunun yanında var olan ve sözlüklerin Türkiye'deki öncüsü olan ekşi sözlük ise kalitesinden iyice ödün vermiş söz gelimi bir insanın ailesiyle, eşiyle, kızıyla rahatlıkla girip entry okuyamayacağı bir hal haline gelmişti. öyle ki yazarları demokrasi adı altında hz muhammed(s.a.v) e, islama açık ve net bir şekilde küfürler etmekte ve bu değerleri koruyan, güzel güzel kelamlar edenlere ise baskı uygulanan sevimsiz bir site haline soktu kendini.

Yani bu işin türkiye'deki piri denilen ekşi sözlük 1999 yılında çıktığı yolculuğunda başlardaki mizahi gücünü maalesef günümüze taşıyamamıştı.

Ya da yıllardır orda yazmak isteyen kitle ekşi sözlüğün kuruluş felsefesini anlayamamıştı. Şimdi kuruluş felsefesi nedir ki diye soranlarda olacaktır. Elbette ilk başlarda güldüğümüz, bilgi aldığımız birçok entry bulunmaktaydı ekşi sözlükte. dikkat edilirse son iki yıldır sözlüğün ne hale geldiği ortada. nerdeyse her gün peygamberimize sövülmekte. Bütün kaliteli entryler hep 2000-2004 yılları arasında kalmış üzerlerine yeni nesiller tarafından toprak serpiştirilmesi de cabası. Haklarını yemeyelim bugün bir nazmiye demirel'i kim unutabilir? Ekşi sözlük yazarları ya da okuyucuları bu ismi tanıyacaktır. Kendisi müthiş bir yazardı.

Burada yer alan islami hassasiyeti olan yazarlara ise nerdeyse yazmamaları yönünde psikolojik baskılar uygulanıyordu. bunun en basit yanı topluca verilen eksiler ve siteden atmalar. Yani sözlük şu an sözlük olmaktan çıkmış belirli bir felsefemiz var ya uyarsın, ya da ayar manyağı olursun şeklinde işler hale geldi.

Sanal alemde dahi varlığından rahatsız olunan bir tayfa vardı. Ve bu tayfa şimdilerde birleşip herkesin rahatlıkla girip bilgi paylaşımında bulunabileceği bir site kurdu. Alem Sözlük!

İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi