You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

3.haftanın konuSu...(şaban ayı ve faziLetleri )

Profesör
Selamunaleykum..bu haftaki konumuz, içinde bulundugumuz Şaban ayı ve faziletleri... bu ayda yapılması gereken ibadetLer nelerdir bunları konuŞalım...ilginiz için Şimdiden Teşekkür ederim
[Resim: urjn1.jpg]

Gaflet içinde gördüm, nice canlı cesedi ;
Câhillerden beterdi, âlimlerin hasedi..
Bunu ilk beğenen sen ol.
köyün delisi
RE: 3.haftanın konuSu...(şaban ayı ve faziLetleri )
bu sefer katkı sağlayacağım :D
güzel konu, teşekkürler heidim :D
PEAH!

“Somali'de, 90 günde, 29.000'den fazla çocuk açlıktan öldü. Mübarek Ramazan ayında son altmış yılın en büyük kuraklığını yaşayan Afrika ülkelerine 5 TL. yardım etmek için bir kısa mesaj atabilirsiniz:

Afrika yaz 5601 (Türkiye Diyanet Vakfı)
Afrika yaz 2868 (Türk Kızılayı)
Afrika yaz 3072 (İHH- İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı)..
Bunu ilk beğenen sen ol.
köyün delisi
ama heidi benim şimdi şöyle yani nasıl desem.... :D
çok pis telafi edeceğim akşama görersin, bana hıhladığın için kendnden utanacaksın :D:D neyse konuyu dağıtmayayım, bekle ve gör :D
PEAH!

“Somali'de, 90 günde, 29.000'den fazla çocuk açlıktan öldü. Mübarek Ramazan ayında son altmış yılın en büyük kuraklığını yaşayan Afrika ülkelerine 5 TL. yardım etmek için bir kısa mesaj atabilirsiniz:

Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
bence bu ay gelin hic gıybet etmiyelim ifade
Aşk efsane ve efsun değildir
Aşk san’at-ı her dûn değildir
Her aşk davası eden âşık olmaz; her muhabbetten dem uran sadık olmaz
İlahî herkes merd–i aşk olmaz ve değme kalbde derd-i aşk bulunmaz
Aşk bir kimyadır, onun madeni can olur; aşk bir gevherdir onun mekânı kân olur.
Aşk bir zevktir onun da şeydaları var; aşk bir hurûştur, onun da deryaları var.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Administrator
mübarek 3 aylar içerisinde bulunan şaban ayında kendimizi günahlardan daha çok sakınmalıyız. yapacağımız ibadetlerden de daha fazla sevap kazanırız tabiki bu yüzden yapabildiğimiz kadar ibadet yapalım ve dua edelim
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
Resûlullah Efendimizin, Recep ayının basında yaptıgı dua: “Allahım, Receb ve Şa’bân aylarını bizler için mübârek kıl [bu aylarda bizlere bereket ihsân eyle] ve bizi Ramazân ayına da eriştir.” amin...

Âişe vâlidemiz (radıyallahü anhâ) buyurmuştur ki:
“Resûlullahın, [Ramazân ayı müstesnâ olmak üzere] hiçbir ayda, Şa’bân ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şa’bânın tamâmını oruçlu geçirirdi.” [Buhârî]
Resûlullah Efendimize, Şa’bân ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman buyurdu ki: “Şa’bân, öyle fazîletli bir aydır ki, insanlar bundan gâfildirler. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini isterim.” [Nesâî]
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
köyün delisi
şaban ayında peygamber efendimizin en çok yaptığı ibadet oruç tutmak imiş. ramazanı karşılayan ay olduğu için sanırım bu ay alıştırma yapmamız gerekiyor (:
bu ayda, o yıl ölecek olanların isimlerinin yaşayanlar defterinden silinip ölenler defterine yazıldığına dair şöyle bşrşey buldum :

Âişe-i Sıddîka -radıyallâhu anha- şöyle demiştir:
"Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- öyle oruç tutardı ki; biz, artık orucu bırakmayacak, derdik. Peşpeşe günlerce oruç tutmadığını görünce de, Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- artık oruç tutmayacak, derdik. Şaban ayında oruç tutmak, O'na daha sevgili idi. Ben:
«-Ey Allah'ın Resulü!.. Şaban'da senin (çok) oruç tuttuğunu görüyorum. (Bunun hikmeti nedir?)» diye sordum.
Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:
-Ya ÂişeL Bir sene içinde ölecek olan kimselerin isimleri bu ayda (yaşayanların) defterinden silinip, Azrail -aley-hisselâm-'a teslîm edilir. Ben de oruçlu olduğum halde, ismimin defterden silinip, (diğer deftere kaydedilmesini) arzu ederim, buyurdu.

bu bilgiyle ilk kez karşılaştım, kaynak olarak "Gunye" diye bir kaynak gösterilmiş, bu kaynağı da ilk kez duydum açıkçasın :D bu hadiste dikkatimi çeken şeylerden biri de efendimiz (sav)in oruç tutarken hiç bırakmayacak gibi oruç tuttuğu, sonra da birdaha oruç tutmayacak gibi oruca ara verdiği söylenmiş. bu bilgi de bana garip geldi, efendimiz her işin kararlı ve dengeli olması gerektiğini tavsiye eder birçok hadisinde. bu ne kadar doğru açıkçası bilemiyorum. kaldı ki biz başka bir hadiste üst üste günlerce oruç tutan bir kişiye efendimizin bir gün oruç tut bir gün iftar et dediğini biliyoruz, yani iki günde bir oruç tutmasını tavsiye etmiş.

ölecek olanlar meselesi de ilginç geldi, dediğim gibi ilk kez karşılaştım. bu konular hkkında, gunye denen kaynak hakkında bilgisi olan varsa ya da çevresinde bunu sorabileceği güvendiği bir hcoası olan varsa ışık tutarsa sevinirim (:
PEAH!

Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
katkılarınızdan dolayı teşekkkür ederim arkadaşlar

peterim senin yazdıgına gelince...sahih hadisler kadar olmasa da uydurma hadislerin oldugunuda biliyoruz ama kaynak konusunda bende ilk kez duyuyorum gunye...iki hadis-i şerifde dogru olabilir aslında... cunku Resulullah (sas) herşeyi en ince detayına kadar düşünüp ona göre davranan ona göre konuşan biridir...bu yüzden birbirine çelişkili gibi görünen bahsettigin iki hadis şerifde dogru olabilir...şaban ayında oruc tutmak sevaptır anlatılmak istenen o...fakat sahabeler nasıl tutalım diye sormuş olabilirler ki sormuşlardır..kendisi hem bir gun tutup bir gun bırakarak hem ard arda gunlerce tutup gunlerce bırakarak tutmuş...her ikisininde fazileti ecr'i aynıdır demiş olabilir...yani şaban ayında orucu nasıl tutrsan tut sevabı aynıdır nasıl tuttugunun önemi yoktur denmek istenmiş olabilir...cünkü ben hadis-i şeriflerde aslında bizim ilk bakışta anladıgımız mana'lardan daha çok mana'lar oldugunu düşünüyorum
[Resim: urjn1.jpg]

Gaflet içinde gördüm, nice canlı cesedi ;
Câhillerden beterdi, âlimlerin hasedi..
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.