You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hiristiyan icin dua etmek?

Yeni Üye
Merhaba arkaslar..
Benim Türkcem biraz size karsi sayif gelebilir cünkü almanyada dogdum..

Neyse benim sorum:

Simdilik bunu demis olim:
Bi hiristiyan arkadasimin babasi öldü..

Arkadasim bana iyilik cok yapti yani bana meslek icin cok yardim ediyor, meslek bulana kadar yardim ediyor bana suan, ve Bende onun iyiligine Karsi cok tesekkur ettim senin icin dua yaparim dedim ve oda bana dediki sen benim babam icin dua et o yeter dedi. Bende dedim tamam merak etme hatta kurandan dua okuyacam baban icin dedim. 
Ama babasi müslüman degildi yani hiristiyandi.
Ve dayeni internetten okudumki müslüman olmayan insanlar icin dua yapmak yassakmis. Ben simdi arkadasima sözde verdim artik neyapcam simdi ? Arkadasa desem baban icin dua caiz degildir cünkü baban hiristiyan olarak öldü cok alinir.. sözde verdim kurandan dua okucam baban icin dedim.. Ama bilmiyodum müslüman olmayan insanlar icin caiz olmadigini.. arkadas simdi okadar iyilikte yapti yüzüne öyle pat diye dersem cok alinir ve üzülür.. sözde verdim Ben napacam simdi ya? Söz verdim diye Ama yapmassam günahami giriyom? Arkadasima dessemi dua okuyamam cünkü baban hiristiyan yada demessemi? Ama o simdi babasi icin dua yaptigimida biliyo cünkü öyle dedim diye? Yardim edin herhangi bi günaha giriyommu
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Cvp: Hiristiyan icin dua etmek?
“Allahım falan kuluna amelince muamele et” diye duâ et arkadaşın sorarsa da duâmı ettim dersin.
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
merhaba bu aslında bilinen bir konu bence çünkü elimizde bunun için bir örnek mevcut.

Said nursi (r.a.) nın anlattığına göre Hz. Ebu Talib (r.a.) [ Hz. Ebu Talib için r.a. diyorum Alemlerin en sevgili kulu'nu gözetmiş]
nın durumunda şöyle bir ihtimal varmış Yüce Allah, isterse kendisine cehennem içerisinde de bir cennet yaratabilirmiş. Nasıl?
şöyle ki: günlerini hapiste geçiren bir zat'ın her gece rüyasında cenneti görmesi gibi..

Ha Allah dilerse başka şeyler de olmaz değil..(O'nun misli bir güç olamaz neticede)
ama benim bilgilerim bu kadarı ile sınırlı , başka birşey söylemek istemiyorum
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 05-06-2021, Saat:06:21 PM, Düzenleyen: blue.
Yönetici
@blue bu söylediklerin hakkında kaynak belirtir misin?
Belki Allah Teala Ebu Talib için özel bir durum yaratabilir ama rahmet okumak çok farklı bir şey.
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Alıntı:Diyorsunuz ki: “Amcası Ebu Talib’in imanı hakkında esah nedir?”

Elcevap: Ehl-i teşeyyu’, imanına kail; Ehl-i Sünnetin ekserîsi imanına kail değiller. Fakat benim kalbime gelen budur ki:

Ebu Talib, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın risaletini değil, şahsını, zâtını gayet ciddî severdi. Onun o gayet ciddî, o şahsî şefkati ve muhabbeti, elbette zayie gitmeyecektir. Evet, ciddî bir surette Cenâb-ı Hakkın Habib-i Ekremini sevmiş ve himaye etmiş ve taraftarlık göstermiş olan Ebu Talib’in, inkâra ve inada değil, belki hicab ve asabiyet-i kavmiye gibi hissiyata binaen makbul bir iman getirmemesi üzerine, Cehenneme gitse de, yine Cehennem içinde bir nevi hususî cenneti, onun hasenatına mükâfaten halk edebilir. Kışta bazı yerde baharı halk ettiği ve zindanda, uyku vasıtasıyla, bazı adamlara zindanı saraya çevirdiği gibi, hususî cehennemi, hususî bir nevi cennete çevirebilir.
Mektubat, 28. Mektup

Alıntı:Resulullah (s.a.v.)’ın yanında amcası Ebu Talib anıldı da:

"Kıyamet gününde şefaatimin amcama fayda vereceğini umarım. Şefaatimle amcam, topuklarına ulaşabilen ateşten bir çukura konulur da o çukurda dimağının aslı kaynar." buyurdu.

Abbas b. Abdulmuttalib (r.a.):

- Ey Allah’ın Elçisi! Amcam Ebu Talib’e herhangi bir şeyle yarar sağladın mı? Çünkü o, daima seni korur ve senin için düşmanlarına karşı öfkelenirdi, dedi. Resulullah (s.a.v.):

- Evet, o şimdi dibi topuklarına kadar olan ateşten bir çukur içindedir. Ben olmasaydım, muhakkak cehennemin en derin çukurunda olacaktı, buyurdu.
Hadisi Şerif

Üstad bu hadise işaret ediyor olabilir. 
Cehennem içinde bir cennetten kastın, azabının hafifletilmesi olarak anlayabiliriz.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
İman ile ilgili değil bu söylediğin. Ameller ile ilgili.
İman etmeyen biri namaz kılsa beş para etmez.
Günümüzde perhiz yapmak için oruç tutanlar var, beş kuruş değeri yok.

Ancak burada iman etmeyen herkesin aynı kefede yer almayacağını bilmek gerek.
1- Kendisine İslam'ın ulaşmadığı kişiler. (Örneğin Aziz Peygamberimizin Anne, Babası)
2- İslam'ı duymuş fakat yanlış duymuş, bu sebeple iman etmemiş.
3- İslamı duymuş, kabul etmiş fakat iman etmemiş. Hatta İslama büyük hizmetleri olmuş (Örneğin: Lesley Hazleton)
3- İslam'ı duymuş bilerek inkar etmiş.
4- İslam'ı duymuş, kin beslemiş ve yok olması için çaba sarf etmiş.

Elbette ki

Filistin'i Savunurken Buldozer Tarafından Ezilerek Öldürülen: Rachel Corrie gibi

Bu gibi insanlar için Allah Teala merhamet edecektir, öyle umuyoruz.

Ancak bizim onlar için dua etmemiz yasaklanmış.

“Resûlullah (s.a.s.), amcası Ebû Tâlib ölüm döşeğinde iken ona ‘La ilahe illallah’ kelimesini telkin etmiş, iman etmemesi üzerine, ‘Allah’a yemin ederim ki, senin için af ve mağfiret dilemek bana yasaklanmadığı müddetçe, senin için muhakkak Allah’tan mağfiret dileyeceğim.” (Buhârî, Cenaiz, 79) buyurmuştur. 
Bu olaydan sonra
“Cehennem ehli oldukları açıkça kendilerine belli olduktan sonra, —yakınları da olsalar— Allah’a ortak koşanlar için af dilemek, ne Peygambere ne de müminlere yaraşır.” (Tevbe, 113) 

Soruyu soran kardeşmiz.

Afitap'ın dediği gibi
“Allahım falan kuluna amelince muamele et” diye duâ et arkadaşın sorarsa da duâmı ettim dersin." gibi yada benzeri şekilde denilebilir.

Bir başka konu da arkadaşın üzülür diye ona İslam'ın bir emrini saklamak doğru olmaz.

Bence babasına dua edemeyeceğin çünkü Kuran'da bunun yasaklandığını söyleyebilirsin.
Hatta Tevbe suresi 113. ayeti de ona söyle, Kalpler Allah'ın elindedir, senin yanlış sandığın şey Allah'ın emri olduğu için en doğru olandır. Ona belki fayda sağlayacaktır.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
merhaba yeniden , ben şöyle düşünmüş idim açıkçası ve bu duanın makbul olabileceğini düşündüm
"Allah'ım falanca kişinin müslüman olmasını nasip et" gibi.
Ayet doğrudur. Ayet'i inkar etmem mümkün değil. Sadece şöyle bir şey söylemem mümkün olabilir (daha fazlası değil) (Bu Ayet'in yorumlanması ile ilgilidir)
"kişinin cehennem ehli olduğu belli olduktan sonra..." bunu... ben ne yazık ki şuan ki özelliklerimle bilmem mümkün değil. (Allah birdirirse müstesna )
kaldıki ne bir araştırma yaptım bu konuya has , nede spesifik bir ilmim var bu konuda. Ondan yorum yapamıyorum.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 07-06-2021, Saat:08:10 PM, Düzenleyen: blue.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.