You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Elektroniğin Temel Taşları

Elektroniğin Temel Taşları

Forumcu
RE: Elektroniğin Temel Taşları
2-) Kalın telin direnci daha düşüktür.

Bu üniversitede benim ve fen ve teknoloji öğretmen adayı arkadaşlarımın karıştırdığı bir durumdu... İnce telin elektrik akımını daha hızlı ileteceğine dair bahse girebilirdik. Zira o zamanlar 12 yaşındaki bir çocuk karşımıza çıksaydı, ince telin elektrik akımını daha yavaş ilettiğini bize söyleseydi ve "fen ve teknoloji öğretmenliğine adaysınız ve daha bunu bilmiyor musunuz?" deseydi, doğru bilgiyi öğrendikten sonra nasıl bir psikolojiye sahip olurduk acaba. İşte bu memleketimizin ayıbı, eğitim sistemimizin ayıbı. Zira dersimize giren doçent bile bilmiyordu bunu... Ne diyeyim, ilim fen diyelim ama en basit düzeyde bir bilgiyi bile bilmeyelim. Yazmaya devam edersem bu sayfaların sonu gelmez biliyorum. En iyisimi 12 yaşındaki bir çocuğun bilebileceği bu bilgiyi hepimiz bilelim. İnşaallah
Bunu ilk beğenen sen ol.
Uzman
Belki de bunu bilen 12 yaşındaki çocuk büyüyünce bunu unutur. O yüzden öğretilen her ne ise sebebiyle birlikte öğretilmelidir. Kalın telin direncinin neden daha düşük olduğunun bir cevabı vardır elbette. Bilgiler ispatlarıyla öğretilirse insan unutsa bile hatırlayabilmek adına bir referansı olur.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
3-) Üzerinden i akım geçen telin etrafında manyetik alan oluşur. Bu manyetik alanın yönü sağ el kuralı ile bulunur. Sağ elimizle teli kavradığımızı düşündüğümüzde, baş parmağımız akımın yönünü, 4 parmağımız ise manyetik alanın yönünü gösterir.

Ve bunu ilk keşfeden batılı evvela motoru, sonra arabayı, sonra tankı, sonra uçağı keşfetmiş; osmanlı ise daha batıda bunların hiç birisi yokken füzeyle yerden 300 metre yükselen Legari Hasan Çelebiyi sürgün etmiştir.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.