You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

1.Haftanın konusu (Teslimiyet)

Profesör
Selamunaleykum arkadaŞlar...Bundan böyle her hafta değişik bir konu Belirleyip o konu hakkında bildiklerimizi görüşlerimizi paylaşacagız...Hem araştırarak hem kendi bilgilerimizLe bir hafta boyunca o konuyu tartışacagız...Katılımlarınızı Bekliyorum...

bu haftanın konusu TESLİMİYET...Allaha teslim olmak nasıl olmalıdır, Tam teslimiyet nedir? yani Teslimiyet ile ilgili bütün görüş ve yazılarınızı bekliyorum...Araştırdıgınız kadar kendi fikirlerinizle de konuya katkı saglarsanız daha güzel oLur..

Hadi Bakalım Hayırlı oLsun gülücük

[Resim: urjn1.jpg]

Gaflet içinde gördüm, nice canlı cesedi ;
Câhillerden beterdi, âlimlerin hasedi..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Administrator
RE: 1.Haftanın konusu (Teslimiyet)
yeni aktivitemiz hayırlı olsun.

yani tamamen allah yolunda yaşamak dünya ile ilgili bütün zevkleri bir yana bırakmaktır bence teslimiyet. tabi bunu böyle bir zamanda yaşayabilmek zor insanın nefsini baya bir köreltmesi gerekiyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
tşk ederim Hayırlı olu inşallah

Teslim olmak müslüman kelimesinin anlamıdır benim bildigim göre...ilk şart teslim olmaktır müslümanlıkta..kayıtsız şartsız allaha teslim olmak kul olmak...teslim olmayı kalp ile benimsemek kendini tamamen allaha baglamak lazımdır bunun dşındaki tam teslimiyet değildir ..

bu konu ile alakalı çok uzun olmayan bir yazı paylaşmak istiyorum...

İnsanın ALLAH'a yönelik en temel vazifesi "kulluk"tur(555). Kulluğun tabiî bir gereği ise hiç şüphesiz teslîmiyettir. Binâenaleyh bu husus gerçekleşmeden ALLAH'a gereği gibi kul olmak mümkün değildir. Teslimiyet, zahirî tezahürler gerektirse de hakikatte kalb merkezli bir kavramdır. Hatta teslimiyet kalben benimsenmemiş ise Hak katında değersizdir. Nitekim şeklen teslim olduğunu ifade edenlerin Hak katında mümin sayılmayacakları Kur'ân'da açıkça beyan edilmiştir(556).

İslâm öncesi câhiliyye döneminde esleme fiili, bir kimsenin kendisi için çok değerli ve vazgeçilmesi çok güç olan bir şeyini, isteyen kimseye vermesi, teslim etmesi anlamına gelirken, Kur'an'daki kullanımlarında söz konusu esas mânadan tümüyle farklı olmamakla birlikte daha ziyade, kişinin kendisini bilerek ve içtenlikle ALLAH'ın irâdesine teslim etmesi anlamında kullanılmıştır (557). Buradan hareketle denilebilir ki müslüman Hakk'a teslim olan kimsedir. Hakk'a teslim olmak ise mâsivâ esaretinden kurtulmak demektir. Kur'an'da tavsif edilen gerçek kulluk da bu olmalıdır.

ALLAH'a teslîmiyetin lüzumunu vurgulayan çok sayıda âyetten bahsetmek mümkündür. Bu sebeple burada ilgili âyetlerin tamamına yönelik bir değerlendirmede bulunmak yerine, kalbin ALLAH'a yönelişi bakımından teslimiyetin önemini vurgulayan bazı âyetlerle yetineceğiz.

Şu âyetler, teslîmiyetin önemini çarpıcı bir üslupla ortaya koymaktadır:

"Halbuki her kim ihsan duygusu içinde (muhsin olarak) varlığım ALLAH'a teslim ederse, bir insanın sarılabileceği en sağlam kulpa sarılmış olur"(Lokman Sûresi 31/22).

"İhsan duygusu içinde daima iyi şeyler yaparak kendini büsbütün ALLAH'a teslim etmiş olan ve her türlü batıldan yüz çevirerek İbrâhim( Peygamber)in dinine uyan kimsenin dininden daha güzel din sahibi kim olabilir?"(en-Nisa 4/125).

"İlahınız bir tek ilahtır. Yalnız O'na teslim olun..." (el-Hacc 22/34).

Kur'ân-ı Kerim, teslîmiyetin müşahhas örneği olarak Hz. İbrahim'den sıkça bahseder ve hatta onu izinden gidilmesi gereken bir önder olarak bu ümmete takdim eder (558). Zira o, ALLAH'a teslim olmayı cân-u gönülden arzu etmiş (559), Rabbinin "teslim ol" çağrısına "Âlemlerin Rabbine teslim oldum" diyerek bütün varlığıyla icabet etmiş (560) ve bu sayede "ALLAH dostluğu"na nail olmuş (561) ulu'1-azm bir peygamberdir.

Bu teslimiyet başarısının temeli, hiç şüphesiz itiraz illetinden kurtulmuş ve teslîm olmuş bir gönüldür. Nitekim Kur'ân bu gerçeğe, "O (İbrahim Peygamber) Rabbine selim bir kalb getirmişti"(es-Saffât 37/84) beyanıyla işaret etmiştir.
[Resim: urjn1.jpg]

Gaflet içinde gördüm, nice canlı cesedi ;
Câhillerden beterdi, âlimlerin hasedi..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
Teslimiyet bu hikayede gizli..Etkilendıgım ıcın bu hikayeden alıntı yapmak istedim.Siz vekilinizi Allah yaptıktan sonra dilekcenızı ona verdikten sonra kendınızı ona teslim ettikten sonra dunya yansa da gonlunuz ferah kalacaktır..Allah' a teslimiyet bu olsa gerek !!

[video=googlevideo]http://video.google.com/videoplay?docid=-7359118619205703634[/video]
Aşk efsane ve efsun değildir
Aşk san’at-ı her dûn değildir
Her aşk davası eden âşık olmaz; her muhabbetten dem uran sadık olmaz
İlahî herkes merd–i aşk olmaz ve değme kalbde derd-i aşk bulunmaz
Aşk bir kimyadır, onun madeni can olur; aşk bir gevherdir onun mekânı kân olur.
Aşk bir zevktir onun da şeydaları var; aşk bir hurûştur, onun da deryaları var.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
ıman kelımesının tam karsılıgıdır teslımıyet..zerre kadar suphe etmeden,sadece kalp ıle algılayıp gercek askın tadına varabılmektır...
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Uzman
hiç birimiz dünyaya gelirken içinde bulunduğumuz şartları isteyerek elde etmedik bunları bize bahşeden bir yaratıcımız var. sağlıklıysak varlıklıysak MÜSLÜMANSAK bu bizim seçimimiz değil rabbimizin verdikleridir. işte aynı şekilde eğer bir gözümüz görmüyorsa da yoksulsak da bunun da rabbimiz tarafından verildiğini bilip o herşeyin en iyisini bilene teslm olmaktır. bize verdiği nimetlerine karşılık şükrümüzü eda etmek için, gönderdiği rehberi bizi doğru yola yaratılış amacımıza uygun sona yönlendirmek için gönderdiğini bilip kulluk yapmaktır.
Bunu ilk beğenen sen ol.
köyün delisi
PEAH!

“Somali'de, 90 günde, 29.000'den fazla çocuk açlıktan öldü. Mübarek Ramazan ayında son altmış yılın en büyük kuraklığını yaşayan Afrika ülkelerine 5 TL. yardım etmek için bir kısa mesaj atabilirsiniz:

Afrika yaz 5601 (Türkiye Diyanet Vakfı)
Afrika yaz 2868 (Türk Kızılayı)
Afrika yaz 3072 (İHH- İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı)..
Bunu ilk beğenen sen ol.
kimya-yı saadet
"Arsadaki odun yığınının gizli bir köşesinde tek bir kıvılcım noktasıyız biz."

elhmdülillah anladin
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
Aşk efsane ve efsun değildir
Aşk san’at-ı her dûn değildir
Her aşk davası eden âşık olmaz; her muhabbetten dem uran sadık olmaz
İlahî herkes merd–i aşk olmaz ve değme kalbde derd-i aşk bulunmaz
Aşk bir kimyadır, onun madeni can olur; aşk bir gevherdir onun mekânı kân olur.
Aşk bir zevktir onun da şeydaları var; aşk bir hurûştur, onun da deryaları var.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.