You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

5 kişinin ümidini söndüren fetva

R4BİA
İlahiyat profesörü "Caiz değil" deyince aile organ bağışından vazgeçti. Nakil bekleyen 5 hasta gözyaşlarıyla eve yollandı.

Ünlü polis müdürü Uğur Gür'ün, kapkaççılar tarafından başından vurulan 17 yaşındaki yeğeni Onur'un beyin ölümü gerçekleşince ailesi organ bağışına onay verdi. Gür'ün kardeşi de yıllar önce karaciğer nakli olduğu için aile hiç tereddüt etmedi.

DİYANET "SEVAP" DEMİŞTİ
Yine de "Dinen sorun var mı?" diye eski Diyanet İşleri Başkanı M. Nuri Yılmaz'a danışıldı. Yılmaz "Diyanet bağışın sevap olduğuna karar verdi" deyince evraklar bile imzalandı. Ve organ için sırada bekleyen beş hasta sevinçle hastaneye koştu.

Uğur Gür tesadüfen ilahiyatçı Cevat Akşit'le karşılaştı. Kanal 7'ye de program yapan Akşit "Organ bağışı caiz değil. Vermem de almam da" deyince kafası karışan aile bağıştan vazgeçti. Nakil için hastanede bekleyenler gözyaşlarıyla evlerine geri döndü.

Gür: Koca profesör söyleyince vazgeçtik

Yeğeni Onur'un (yanda) cenaze namazını kılarken görülen eski polis müdürü Uğur Gür "Cevat Hoca koskoca profesör. 'Caiz değil' deyince kafam karıştı. Vebalin altına tek başıma giremezdim. Onur'un organlarını bağışlamaktan vazgeçtik" dedi.

Emekli Emniyet Müdürü Uğur Gür'ün, gasp amacıyla öldürülen yeğeninin organları beş kişiye hayat verecekti. Tüm işlemler tamamlandı. Ancak ilahiyatçı Cevat Akşit'in 'Caiz değil' demesi üzerine aile karar değiştirdi.

Emekli emniyet müdürü Uğur Gür'ün, 40 YTL'lik cep telefonu için başına kurşun sıkılarak öldürülen 17 yaşındaki yeğeni Onur Topaloğlu'nun organları, beyin ölümü gerçekleştikten sonra ailesi tarafından bağışlandı. Evraklara imzayı da bizzat Emniyet Müdürü Uğur Gür attı. Emniyet Müdürü'nün kardeşi de yıllar evvel karaciğer nakli olduğu için, ailece daha önce organ nakli sorununu yaşamış, bu nedenle de imzayı atarken hiç tereddüt etmemişlerdi.

'MAHSURU YOK, AKSİNE SEVAP'

Ancak aile yine de dinen bir sakıncası olup olmadığını öğrenmek için Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'a danıştı. "Diyanet İşleri bu konuda toplandı ve organ bağışının sevap olduğuna karar verdi, hatta bukonuda bir fetva bile bulunuyor" cevabı üzerine, Onur Topaloğlu'nun öğretmen annesi Hatice Topaloğlu da organ bağışına onay verdi. Sağlık Bakanlığı organ nakli için hemen devreye girdi. Beyin ölümü gerçekleştiği heyet raporu ile belirlenen Onur Topaloğlu'nun organları beş kişinin hayatını kurtaracaktı. Yıllardır sağlıklarına kavuşmak için bekleyen hastalar arasından en uygunlarının seçilmesi için merkezler yoğun biçimde çalışmaya başladı. Talihsiz Onur'un retinası, kalbi, böbrekleri ve karaciğeri ile hayat bulacak beş kişi hastaneye çağrıldı.

'BEN VERMEM DE ALMAM DA'

Bu sırada öldürülen yeğeninin katillerinin bulunması için emniyet müdürlüğünde bulunan Uğur Gür, tesadüfen ilahiyatçı Prof. Dr. Cevat Akşit ile karşılaştı. Kısa birkonuşmanın ardından Prof. Dr. Cevat Akşit'in, "Organ bağışı caiz değil, ben vermem de almam da" demesi üzerine Gür terüddüte kapıldı. Akşit'in sözlerini kardeşleriyle paylaştı. Kararsızlık yaşayan aile de son anda organ bağışından vazgeçti. Bu ani karar üzerine 5 kişinin umudu olan nakil için yapılan bütün hazırlıklar apar topar durduruldu. İmzalanan belgeler iptal edildi. Hastalar gözyaşı içinde evlerine dönerken yaşanan hayal kırıklığını en iyi açıklayan belki de İstanbul Tıp Fakültesi Karaciğer Transplantasyonu Bölüm Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı'nın sözleriydi: "Hastaları evlerine gönderirken içim yandı..." Tüm bu gelişmelerden sonra Onur Topaloğlu morga kaldırıldı ertesi gün de toprağa verildi.

İşte Diyanet'in verdiği fetva

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Din İşleri Yüksek Kurulu 26 yıl önce aşağıdaki bu fetvayı verdi: Aşağıdaki şartlara uyularak yapılacak organ ve doku naklinin caiz olacağı sonucuna varılmıştır.

* Hastanın hayatını veya hayati bir uzvunu kurtarmak için, bundan başka çaresi olmadığının, bir tabip tarafından tespit edilmesi,

* Organ veya dokusu alınan kişinin, bu işlemin yapıldığı esnada ölmüş olması,

* Toplumun huzur ve düzeninin bozulmaması bakımından organ veya dokusu alınacak kişinin sağlığında buna izin vermiş olması veya
hayatta iken aksine bir beyanı olmamak şartıyla, yakınlarının rızasının sağlanması,

* Alınacak organ veya doku karşılığında hiçbir şekilde ücret alınmaması.

Kuran'da yeri yok bence caiz değildir

Prof. Dr. Cevat Akşit
Diyanet'in bu konuda fetvası var. Ama ben de araştırma yaptım. Bu konuda Kuran'da hiçbir ayete rastlayamadım. Bu konuyla ilgili Kanal 7'de program yaptım. İki bölümlük programım daha önce iptal edildi. Diyanet'le ters düşmek istemediler. İnsanların işini yokuşa sürmek istemem ama Kuran ana kaynak orada organ bağışına ilişkin bir şey yok. Benim aynı zamanda hukuk doktoram var. Kanuna inanmak lazım. Kuran'da bu işin kanunları belirli. Hayvanlardan organ alınabilir. Çünkü insan Allah'ın yeryüzündeki halifesi
olduğu ve hayvanlardan organ takviyesinin mümkün olduğu belirtiliyor. Bana soranlara da öyle söylüyorum. Ben organ vermem de almam da çünkü Kuran'da yerini bulamıyorum. Bence caiz değil.

Kafamda bu şüpheyle geceleri uyuyamazdım

Uğur Gür
Cevat Akşit hocayla emniyet müdürlüğünde tesadüfen karşılaştık. O sırada organ bağışı için imzaları atmıştık. Bütün prosedür başlamıştı. Mehmet Nuri Yılmaz'ın açıklamaları içimizi rahatlamıştı. Ancak bu konuda sohbet edince kendisi bana dinen caiz olmayacağını söyledi. Biz de dinimize inanan insanlarız. Kafam karıştı. Kardeşimle bu durumu paylaştım. Bu vebalin altına tek başıma giremezdim. Sonra geceleri uyuyamazdım. Mehmet Nuri Yılmaz'a tekrar danıştık. 'Siz bilirsiniz, diyanetin kararı gayet açık' dedi. Ama 'Cevat
hoca da koca bir profesör, o da bunu söylüyorsa vazgeçelim' dedik. Hemen hastaneye koştuk, iptal için fakslar çektim. Doktorlar üzüldüler ama neticede kağıtlar yırtıldı. Sonra yeğenimi morga kaldırdık.

Hastalar giderken benim de içim yandı

Prof. Dr. Koray Acarlı
Gece tüm hazırlıkları tamamladık. En uygun alıcıyı bulmak için hastaları çağırdık. Son testleri yapıyorduk. Karaciğer nakli iki kişinin hayatını kurtaracaktı. Son anda iptal yazısı geldi. Hastalara bunu açıklamak hiç de kolay olmadı. Onlar ağlayarak evlerine dönerken içim yandı.

Uzmanlar ne diyor?

Kişilere değil kurumlara güvenilmeli

Prof. Dr. Kaan Kırali Koşuyolu Kalp Hastalıkları Hastanesi
Biz bu sorunları yıllar önce aştığımızı düşünüyorduk. Müftülüklerin çoğu organ bağışı kampanyalarına, kan bağışı kampanyalarına bireysel olarak katılıyorlar. Organ bağışı konusunda ailenin bu kararı verirken istememesi doğaldır. Bu onların tamamen kişisel kararıdır. Ancak bir aileyi vermiş olduğu karardan bence' diyerek vazgeçirmek doğru değildir. Bu tek bir kişinin verebileceği karar değildir. Çünkü bu konuda Diyanet İşleri en yüksek derecede bilim adamlarını toplayarak bu kararı almıştır. İnsanlar bu tür konularda kişiler yerine kurumlara güvensinler.

Ben de bağışlarım dinen sakıncası yok

Dr. Muzaffer Şahin Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı
26 yıl önce kurulun kararı çıktı. İslam dininin genel prensipleri ışığında Din İşleri Yüksek Kurulu bu sonuca vardı. Peygamberimizin bir sözü ya da bir ayet söz konusu olamaz. Ama insan hayatının önemini vurgulayan prensipler ışığında pek çok konu sonuçlandırılır. Bir hayatı kurtaran bir toplumu kurtarmış gibi olur. Bu işin fetvasını veren kişilerden biri olarak ben de organımı bağışlarım.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Uzman
RE: 5 kişinin ümidini söndüren fetva
çok güzel bi konuya deyinmişsin cnm
allah razı olsun bence organ bagısı caiz olması gereken bişey akrabanda birisi orda can çekişiyo ve sen caiz deil diyip vermiyosun bence çok mantıksız...

Yüzü Dost,Özü Düşmandan usandım,
Dili Mümin Kalbi Şeytandan usandım,
Dostum, Herkesin Kahrı Çekilirde Ben DAVASIZ MÜSLÜMAN dan usandım.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
RE: 5 kişinin ümidini söndüren fetva
diyaneti kimin kurduğu belli daha kendilerine hayrı yok islamiyetimi savunacak
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.