İslami Forum
ensest - Baskı Önizleme

+- İslami Forum (https://islamiforum.net)
+-- Forum: İSLAMİ BİLGİLER (https://islamiforum.net/Forum-islami-bilgiler--246)
+--- Forum: İslami Bilgiler (https://islamiforum.net/Forum-islami-bilgiler)
+--- Konu Başlığı: ensest (/Thread-ensest)

Sayfalar: 1 2 3 4

ensest - blue - 20-07-2018

merhabalar,

yine bilimsel olmasada bir adet profesör 2 adet yüksek lisans öğrencisi oturduk konuşuyoruz konu açıldı. (profesör kişi ateist malesef)

ondan bundan şundan derken bana yönelerek

"sen yada kuran insanlığın hz adem ile hz.havva ile başladığını ,ancak bu iki kişinin çocukları arasında (bir nikah ile cinsel ilişki ) yaşandığını dolayısıylada ensestin yerinin var olduğunu söylüyorsun" denildi bende cevaben şunu söyledim ama olmadı gibi.

dedim ki

her ümmet kendisine gönderilen peygamber ve (varsa) bu peygambere inen unsurlardan sorumludur. mesela hz havva ile hz ademde böyle bir ilişki o zamanki kanunlara göre helal idi ,hz isa döneminde dayı, hala ve teyze ile evlilik helal idi ancak muhammed a.s. gelince bunlar haram kılındı dedim biz şu anki kanunlardan sorumluyuz o zamankiler değil dedim

peki burda bu cevabımda bir eksiklik veya yanlışlık var mıdır ?

daha doğru bir açıklama nasıl olmalıdır?

teşekkürler

RE: ensest - kalemşör - 20-07-2018

ateist birisinin, böyle bir soruyu tevcih etmesi kendi aleyhinedir. nitekim hakikatte iyi ve kötü diye bir şey yoktur. kötülük mahluktur, ihdas olunmuştur. O halde bir şeyin özünde kötü olması mümkin değildir. burayı iyi anlamak gerekir, meselenin, bütün felsefesi bundan ibarettir. eğer kötülük bir illet olsaydı mahluk olmaması gerekirdi. durum bu olduğuna göre kişinin annesi ile ilişkide bulunması ya da kızıyla ilişkide bulunması ya da kardeşlerin ilişkide bulunması zatı itibariyle asla kötü değildir. hatta kıyas hak olsaydı onunla hüküm vermek helal olsaydı, bilakis aile içi ilişki daha yerinde olurdu. çünkü bütün maslahat aile içerisinde tahakkuk eder. onların ihtiyaçlarının karşılanması daha ehvendir. Ala kulli hal, bu ilişkiye kötü dememizin sebebi, Allâhın bunu haram kılmasıdır, e-be-den başka hiç bir sebep yoktur.
Allâh subhanehu ve teala dilediği zaman dilediği şeyi kötü kılar, dilediği zaman dilediği şeyi iyi kılar. La ilahe illallah, ondan başka ilah yoktur. İşte her şeyin hakikati budur. Güç ve kuvvet sadece onundur.

RE: ensest - spectrum - 20-07-2018

Prof gülmüştür sana. Karşında ki kişinin aklını okumalısın böyle bir mülazarada.

Akraba evliliği eşittir sakat doğum gibi bir savunması olacaktı bunu anlamıyor musun? Burda asıl mesele kardeşlerin evlenmesi değil akraba evliliği.

Tanrı bunu bilmiyor muydu diyecekti muhtemelen.Ve neden evlenen kardeşlerin çocukları sakat olmadı diye ikinci bir karşı atağa geçecekti ama seni kale almamış. Cahil gözüyle bakmış muhtemelen.Kalemşör de bu nuansı atlamış kendince cevap verdiğini sanıyor vesselam.

RE: ensest - kalemşör - 21-07-2018

RE: ensest - AteistGenc - 21-07-2018

Merhaba blue.

Malesef siz sanirim Profesörünüzün hedefini veya demek istedigini anlamamisiniz. Eger Islama göre zamaninda insanlar ensest iliskiler ile yayildigini iddia ediliyorsa bunun dini acidan yasak olamayacagi zaten ortadadir. Profünüz bunun farkindadir elbet.

Profesörünüz burda sizin bunun hakkinda kendi fikriniz bilmek istedi. Yani ben size böyle sorayim.
Bugün Islami acidan Ensest iliskiler "Adem ve Havva" olayinda oldugu gibi helal olsa, siz ensest iliskiler yasarmidiniz, veya bunlarin yasanmasina olumlu bakarmadiniz ? Profesörünüz sizin bu sorunun cevabindan kactiginizi düsünmüstür, gercektende cevap vermekten kacmisiniz.

RE: ensest - blue - 21-07-2018

merhabalar,

kendi fikrinizi profesör kişiye aitmiş gibi yazmışsınız. üstüne birde sorulan soruya cevap vermekten kaçtığımı düşünmüşsünüz hiç de öyle değil ,hiçbir zaman bana yönelen soruyu cevapsız bırakmamışımdır. ancak kişi kendi mevkisi itibariyle her zaman bi nebze daha doğru olabileceğini düşünmüşse o onun kendi problemi.

zaten üstte ki cevapta da problem yokmuş anladığım kadarıyla.

kendi sorduğunuz soruya gelince , evet eğer kuranda ben ensest ilişkiler helal olduğunu görseydim yapmam ihtimal olurdu ama tabi şunu da unutmamak lazım , helal demek mutlaka yapılması gerektiği anlamına gelmez . ben hala iddia etmekteyim ki Muhammed s.a.v. bugünkü insana mukayese ile çok çok az yemek yemiştir. ve bugünkü insanların yediği yemeklerin biçoğu da temiz değildir. buda bir iddia. böyle söylüyorum gerçi bu ayrı bir konudur ama , bugunku insanların çoğu tuvalete gitmekte ve vücudundan abes olan bir şey üretmektedir. halbuki Muhammed a.s. nin mübarek vücudundan böyle bir şey sadır olmamıştır.(üstteki iddianın sebebi bu)

ayrıca akraba evliliğinin sakat doğuma neden olduğuna dair açık bir kanıtınız var mıdır? (bir akademik yazı gösterin söylenti değil)

mesela newtonun eylemsizlik kanunu gibi ,yada etki tepki gibi. ki bunlarda bugun tartışılır hale gelmiştir.

RE: ensest - AteistGenc - 21-07-2018

RE: ensest - alpi - 22-07-2018

@Blue, ateistlere ne cevap verirsen ver hiç fark etmiyor, çünkü kalıplaşmış ve dar bir açıdan bakıyorlar. Korkuları var vesaire.

İslam'a itiraz ediyorlar fakat islam'ı bilmedikleri için neye itiraz ettiklerini bilmiyorlar. Eğer islam'ı biliyor olsaydı zaten böyle saçma bir soru sormazdı. İslam'a göre değişmez olan tek şey itikadi konulardır. Yani kısaca imanın şartları. İmanın şartları dışında kalan her mesele zaman ve şartlara göre değişebilen meselelerdir.

Kardeş ile evlenmek bugün haramdır evet ama hz Adem zamanında helaldi. Alkol kullanmak bugün haram evet ama Hz. İsa zamanında helaldi vesaire.

Bence bu tip insanlara cevap vermektense bilmukabele soru sormak gerekir.

Örneğin soru şu olabilir.
İnsanlar evrimleşirken nasıl oldu da bütün dünyadakiler aynı anda ve aynı şekilde evrimleşti?
Birbiri ile akraba dahi olmayan primatların bir kısmı aynı tür ve özelliklere sahip bir insan halini nasıl aldı? Hadi bu primatlardan biri tesadüfen insan oldu peki diğerlerinin bu tesadüfteki yeri nasıl aynı oldu?

Hayret dorusu. Senden bu soruyu profesöre sormanı rica etsem sorabilir misin?

RE: ensest - AteistGenc - 22-07-2018

RE: ensest - spectrum - 23-07-2018