Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Yerler ve Gökler hardal tanesi gibi parçalansa, onların sayısınca cennetler vardır !

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 4 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : ebuammara
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yeni Üye
*
9
mesajlar
5
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

May 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
Rose  30-11-2017, Saat:01:05 PM
Yerler ve gökler hardal tanesi gibi parçalansa, onların sayısınca Allah-u Teâlâ'nın cennetleri vardır.

el-Kelbî der ki; Adn cenneti, Me'vâ cenneti, Firdevs cenneti ve Naîm cenneti. Bunların her birisinin eni, bir birine eklene­cek olursa göğün ve yerin eni kadardır.

Yaratılan nesneler arasında en büyüğü cennettir. Bu Allahü Teâlâ'nın mü'min kullarına bahşetmiş olduğu nimetin büyüklüğünü ifade eder. Süddî (r.a) der ki : Eğer gökler ve yerler kırılıp dökülecek ve hardal yapılacak olursa, her bir hardal tanesi karşılığında eni gökle yerin eni kadar olan bir cennet ortaya çıkar.

Süddî şöyle demiştir: Allah Teâlâ, cennetin "enini", yedi kat yerin ve yedi kat göğün enine benzetmiştir. Halbuki, cennetin boyunun, eninden daha fazla olduğunda ise şüphe yoktur. Böylece Cenâb-ı Hakk, cennetin boyunun, bunun kat kat fazlası olduğuna dikkat çekmek için, "en"i zikretmiştir. el-Hasen dedi ki: Bütün gökler ve yerler se­rilmiş hali ile biri diğerine eklenecek olursa. (El-Camiu li-Ahkami’l-Kur’an)

Ebû Saîd (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Cennet’te yüz derece vardır. Tüm alemler o derecelerin birin de toplanmış olsalar onların hepsini içerisine alır.” (Müsned: 10806) Âlem = Allah’ın dışındaki herkes ve her şeydir.
Çevrimdışı
Yeni Üye
*
9
mesajlar
5
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

May 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#2
30-11-2017, Saat:05:05 PM
Cennetler, umumiyetle sekiz tabakadır. Onların her tabakasında, çok cennetler vardır. Ve , her cennetin de, nice dereceleri vardır ki; hadde hesaba gelmez. (İnsan-ı Kâmil)
Çevrimdışı
Yeni Üye
*
9
mesajlar
5
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

May 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#3
22-02-2019, Saat:10:07 AM
Cennetin içerisinde 800 tane [cennet var ve] onların adları var. En güzeli Firdevs-i Âlâ. (Râmûz, 125. Sohbeti , ZÂHİD KOTKU HAZRETLERİ)
Çevrimdışı
Yeni Üye
*
9
mesajlar
5
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

May 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#4
25-06-2019, Saat:10:24 PM
[b][b]Rasûlüllah şöyle buyurmuştur: Cennet
yüz derecedir. Her derece arasındaki mesafe yüz yıldır. (Tirmizî, Sıfatü’l-Cenne, 4 (H. No: 2529)

Cennetin dereceleri Kur'an'ın ayetleri kadardır. Her ayet bir dereceye tekabül eder. Ve bu altıbin ikiyüz onaltı ayettir. Ve her derecenin arası yerle gök arası gibidir. Böylece âlâyı illiyyîn'e kadar varılır. Onun yetmiş bin rüknü vardır ki onlar yakuttandır. Öyle bir yakut ki nurunun aksi günler ve geceler mesafesinde parlar. (Ramuzu'l-Ehadîs , 283/9)

Cennet yüz derecedir. Her iki derecenin arası beşyüz yıllık yoldur. (Ramuzu'l-Ehadîs , 200/12)


Allah, cennetten geniş bir şey yarattı. Bu her türlü emsalsiz nimetlerle bezenmiş cennet ; Allah vahdaniyetine inananlar, Rasûllerini tasdîk ve Kuran hükümlerine itaat edenler içindir. O cennetin yüce mertebelerine kavuşturan "tevhîd ve itaat" dır. Bunların hepsi Allah'ın ihsanıdır. Kullarından kime dilerse ona verir. Dilemediğine vermez. Onun ihsanı büyüktür, lütufları ise çok çok boldur. (Semerkandi , Tefsîrul Kur'an , Hadid /21 Tefsiri)[/b][/b]
Çevrimdışı
Yeni Üye
*
9
mesajlar
5
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

May 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#5
25-06-2019, Saat:11:43 PM
Ubade bin Samit (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Cennette yüz derece vardır. Her derecenin arası gökle yer arası gibidir. Firdevs en yüksek derecedir. Firdevs cennetinde dört ırmak akar. O ırmakların üzerinde arş vardır. Allah’tan cenneti istediğiniz vakit, Firdevs’i isteyin. Firdevs önceki sadık müminlerin meskenidir. Firdevs’in sahiplerinin meskeni Rahman’ın arşının altındadır’ buyurdu.”
(Tirmizî - 2531)


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi