You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

yeni dine başlayandan sorular lütfen yardım

Yeni Üye
dine yönelmeye yeni başladım televizyondan ve internetten dini bilgimi geliştirmye

çalışıyorum birkaç sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim

1- en önemli sorum: hergün yapılması gereken ibadetler namaz dışında nelerdir??

2- teravih namazı iftardan sonra kılınıp akşam ve yatsı olmadan günü bitiyoruz

3- teravih namazının kazası olmadığı yazıyor doğrumu önceki yılları nasıl telafi

edebiliriz dinimizde illaki bir yolu konulmuştur diye tahmin ediyorum

4- teravih namazı başlangıçta ve son gün 33rekat doğrumu ve her ramazan gününde 32

rekat doğrumu

5- ramazanda özel günlerde 40 rekat kılınıyor ancak akşam ve yatsı da kılınması

gerekirmi açıklarmısınız

6- 40 rekatın kazası olurmu akşam yatsı kılınıpmı 40 rekat kılınıyor geçmiş yılların

kazasıda yapılınca akşam 10 buçuk civarından sonra 80 rekat bana biraz inanılmaz geldi

açıklarmısınız daha kolay bir yolu varmıdır
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
RE: yeni dine başlayandan sorular lütfen yardım
esselamu aleykum Allah ilminizi arttırsın.
1- en önemli sorum: hergün yapılması gereken ibadetler namaz dışında nelerdir??
günlük olarak yapılması gereken farz ibadet namazdır,ramazan ayında ise ek olarak oruç tutulur.diğer ibadetler nafiledir(sünnet namazlar,teravih...)

2- teravih namazı iftardan sonra kılınıp akşam ve yatsı olmadan günü bitiyoruz
teravih namazının vakti yatsı namazı ile sabah namazının arasıdır.imsak vakti girmeden yatsıdan sonra teravih+vitir olarak kılınır.

3- teravih namazının kazası olmadığı yazıyor doğrumu önceki yılları nasıl telafi

edebiliriz dinimizde illaki bir yolu konulmuştur diye tahmin ediyorum
nafile namazın kazası olmaz,farz namazın kazası dahi ihtilaflı bir konudur ki ben de olmadığını düşünüyorum,en doğrusunu Allah bilir.

4- teravih namazı başlangıçta ve son gün 33rekat doğrumu ve her ramazan gününde 32

rekat doğrumu

böyle bir şeyi ne gördüm ne duydum.teravih namazının 8,20,36 rekat olduğunu mezhepler söylemiştir yani görüş birliği yoktur.ancak aktarılan delillerin sağlamlığına-sahihliğine bakılırsa teravihin 8 rekat olduğu görüşü daha sağlam olacaktır.
5- ramazanda özel günlerde 40 rekat kılınıyor ancak akşam ve yatsı da kılınması

gerekirmi açıklarmısınız

4. maddedeki açıklamam bu madde için de geçerlidir.hiçbir nafile ibadet farz ibadetin yerini dolduramaz,sadece Allah kıyamet gününde farz namazı eksiği olanın eksiğini nafileler ile tamamlayacağını bildirmiştir.dünyada farz namazı nafile için terketmek diye bir şey olmaz.
6- 40 rekatın kazası olurmu akşam yatsı kılınıpmı 40 rekat kılınıyor geçmiş yılların
3. maddede söylediğim gibi,nafile namazın kazası olmaz.yani kazası gerekmez.dilerseniz gün içerisinde kılamadığınız bir nafile namazı,misalen öğle namazının sünnet olan son 2 rekatlık nafile namazı ikindiden sonra kılabilirsiniz.sünnette de bu uygulama vardır,ama nafile namaz kılmamanın bir günahı yoktur.kılarsanız sevabı vardır.

selametle.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Sizi rahatsız etmeye geldim!
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
1-gunluk olarak en onemlı ıbadet namazdır.ramazan da ıse oruc ıle bırlıkte namazdır.tesbıhat falan da yapabılırsın zamanın olursa.

2-teravıh namazının kazası olmaz,sunnetlerın ve nazfıle namazın kazası olmaz.sadece ve sadece farz olan namazın ve orucun kazası olur.

3- teravıh namazı umumıyetle camılerde 20 rekat kılınır.10 rekat yatsı namazı ve 3 rekat vıtır namazıdır.33 rekat denen sey budur.teravıh 33 rekat degıldır. yatsı ezanından sonra 33 rekat namaz kılındıgı ıcın teravıh 33 rekat denıyor halk arasındagülücük

4-hergunun farz olan rekat sayısı 40 tır. sabah 2,oglen 4,ıkındı 4,aksam 3 ve yatsı 4 olmak uzere 40 rekattır. yatsıdan sonra da 3 rekat vıtır namazı kılınır ama vıtır namazı farz degıl vacıbtır.

sordugun 6 sorunun cevabı bu dort sıkta var kardesımgülücük
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
çok teşekkür ederim saolun bir iki sorum daha var hanginiz cevaplarsanız artık

cuma namazı sevabı çok büyük diyorlar cuma namazı günün her saatinde gidilebilirmi sabahlarımı gidilmeli saat kaç uygundur

henüz yeni öğreniyoruz ibadeti ramazanda oruç tutulurken sabah öğle ikindi namazlarıda kılınmalımıdır?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Oruç başkadır Namaz başkadır. Namaz günde beş vakit farzdır. Hergün beş vaktide kılınmalıdır.
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
teşekkürkler tamam

cuma namazı demiştim her vakitte camiyemi gidilmesi gerekir 1 kere camide kılınması yeterlimi evde kılınsa olurmu bayanlar içinde cevaplarsanız sevinirim
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
-cuma namazı,cuma gunu oglen ezanından hemen sonra cemaat ıle kılınır.tek basına cuma namazı kılınmaz.
cuma namazı kadınlara farz degıldır yanı kadınlar cuma namazı kılmaz,o gunun ogle namazını kılar.

-vakıt namazları ıcın ramazana ozel bır mönü yok ıslam dınındegülücük bes vakıt namaz,vaktı geldıgınde kılınmalıdır 365 gun gülücük
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
peki geçmiş kadir gecesi kazaları ramazan dışındaki günlerde kılınabilirmi
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
kadır gecesı kazası dıye bırsey yok kı kardescagazımgülücük
ama kadır gecesınde cogunlukla kazaya kalmıs vakıt namazları kılınır,sen onlardan bahsedıyorsun sanırım.
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
yeniyim demiştim bir sorum daha olacak
kadir gecesi 60 rekat kıl yeter ama 100 e tamamlamaya çalış demişti bir tanıdığım
internetten baktım 4 rekat bunumu 60 a yada 100 e tamamlıcaz yoksa 100 defa şu şu duaları okuyun denenlerdenmi bahsetti 100 rekat diye
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.