You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Ülkenin Kurucusu Atatürk'e Üstü Kapalı Lanet Okuyan Ali Erbaş'a Tepkiler Dinmiyor

Ülkenin Kurucusu Atatürk'e Üstü Kapalı Lanet Okuyan Ali Erbaş'a Tepkiler Dinmiyor

Acemi Üye
Ülkenin Kurucusu Atatürk'e Üstü Kapalı Lanet Okuyan Ali Erbaş'a Tepkiler Dinmiyor
Ülkenin Kurucusu Atatürk'e Üstü Kapalı Lanet Okuyan Ali Erbaş'a Tepkiler Dinmiyor

Erbaş'ın Ayasofya'daki ilk hutbede "Fatih Sultan Mehmet Ayasofya'yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar" ifadeleri gündemdeki yerini koruyor.

Erbaş'ın bu sözleri, 1934 tarihli Ayasofya’yı müze yapan kararının altında imzası bulunan Mustafa Kemal Atatürk'e üstü kapalı şekilde lanet okuduğu şeklinde yorumlanmış ve kamuoyunun tepkisine yol açmıştı.

Sosyal medyada Erbaş'ın istifası için çağrılar yapılmıştı.

Ayasofya Hutbesinde Atatürk’ü Hedef Alan Sözler: ‘Vakıf Şartını Çiğneyen Lanete Uğrar’

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'nın yeniden ibadete açıldığı cuma namazının hutbesinde tepki çeken ifadeler kullandı. Fatih Sultan Mehmet'in  Ayasofya'yı cami olması için vakfettiğini belir...

Murat Bardakçı: Fatih Sultan Mehmet'in vakfiyesinde Ayasofya'yla ilgili lanet yok

Tarih alanında yaptığı çalışmalarla tanınan gazeteci Murat Bardakçı, şu anda Milli Savunma Üniversitesi Rektörü olan Prof. Erhan Afyoncu ile birlikte sunduğu Tarihin Arka Odası programında, Fatih Sultan Mehmet'in vakfiyesiyle ilgili konuşmuş ve bir lanet veya bedduanın olmadığını dile getirmişti.

Bardakçı, 2012'de yapılan programda Fatih Sultan Mehmet'in vakfiyesini ekranda göstererek şunları söylemişti:

    "Bu vakfiyede böyle bir şey yok. Adamcağızın aklına bile gelmez caminin müze haline gelmesi veya ibadete kapatılması. Vakfiyede Ayasofya ile ilgili geçen her şey oraya harcanacak paralarla ilgilidir. Lütfen yalan yanlış şeylere inanmayın. Vakfiye sadece Ayasofya vakfiyesi değil. Dünya kadar gayrimenkul, araziler var. Bunların paralarının nereden karşılanacağı yazıyor. Bu vakıf şartlarına uymazsanız diyor Fatih."

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Erbaş için "Atatürk’ün kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın koltuğunda oturup, Atatürk’e lanet edemezsin! And olsun ki bedelini ödeyeceksin.” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da: "Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş bugün Atatürk'e lanet okuyarak, birilerine selam çakmış olabilir. Bundan büyük haz da almış olabilir. Ama unutulmamalı ki; gün gelir bunun siyasi ve hukuki sonuçları olur" diyerek tepki gösterdi.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

“Hilafete ve Saltanata İzin Vermeyeceğiz!” başlıklı yazılı bir açıklama yayınlayan Atatürkçü Düşünce Derneği de Erbaş'a tepki gösterdi. Dernek, Erbaş hakkında yargı yoluna başvuracaklarını duyurdu.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.