You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Türk halk müziği ve sanatçılar

Türk halk müziği ve sanatçılar

General
RE: Türk halk müziği ve sanatçılar
MÜZİK YAŞANTISI küçük yaşlarda başlayan Kazancı Bedih baba ısrarıyla 14 yaşında evlendi gençlik yıllarında babası ona Hafız Burhan, Müzeyyen Senar, Safiye Ayla gibi sanatçıları dinletirdi.Kazancı babasıyla gramofondan ünlü sesleri ve ustaların sohbetlerini dinlerdi.

KAZANCI BEDİH in Müzik merakı gelişti cümbüşe merak sardı. Hafız Ahmet, Hafız Culha, Hafız Dellek Mahmut ve Şükrü Hafız’ı müzik meclislerinde dinledi. meclislerine katıldı.Şanlıurfa’da müzik gruplarına “Takım” denirdi herkes takımı ile giderdi. Bedih’in de Çırçır Mahe, Şıh müslüm Nacar Celal, Mustafa Usta takım arkadaşlarıydı. 

KAZANCI BEDİH tenekeci Mahmut, Aziz Çekirge, Gacı İmam Cuan Mahe ile müzik meclislerine katıldı.Seyfettin Sucu, demir İzzet, Mahmut Coşkunses, İbrahim Tatlıses, Kadir gibi birçok ses ile müzik meclislerinde bulunmuştur.

KAZANCI BEDİH plak yapmadı. Kasnak teyibin Şanlıurfa’ya gelişiyle bant meraklılarının aranan kişisi oldu yüzlerce mahalli banta ücret almadan gazel, maya ve türkü okudu.birçok şairin gazelini kendi tavrında çeşitli makamlarda okur. Makamları çok iyi bilir.

KAZANCI BEDİH in gazellerini şöyle sıralayabiliriz. 
Gümrahlarını goncayı zibaya değişmem”, 
“Sabret gönül eyyamı yare de kalmaz”, 
“Aldanma gönül devleti ikbale güvenme”, 
“Hüsnün senin ey dilber nadide kamer mi”, 
“Nice bir nar’ı* aşkınla ciğer yansın kebap olsun. 
“Öyle sermestem ki idrak etmezem dünya nedir 

KAZANCI BEDİH in gazellerini şöyle sıralayabiliriz. 
“Sakın terk-i edepten kuy-umah-bubu hudadır bu”, “Gamı Aşkın-la ahvalim perişan oldu gettikçe” “Nice bir dağdağa ile berbad olalım”, 
"Karadan ağa dönüp dest-i dilara okuruz” ve daha bir çok şairin gazellerini okumaktadır.

KAZANCI BEDİH Okur yazar olmadığı için gazelleri dinlemeyle ezberleyen uzun gazelleri öğrenmek zor olduğu için gece mektebine giden Kazancı pek iyi olmasa da okuyabiliyor, meramını anlatabilecek kadar yazabiliyor.Sesi kendine has güzelliktedir, gazelleri ve mayaları onun ses tonundan dinleyen unutamaz.

KAZANCI BEDİH Uzun havaları ve türküleri Bazende sanat müziğini değişik bir yorumla uzun hava gibi okur. Buna örnek “Kara gözlüm efkarlanma gül gayri” adlı rast makamındaki şarkıyı gösterebiliriz. Bu şarkıyı başka makamda uzun hava olarak bir çok meclisde okumuş ve dinleyenlerin beğenisini kazanmıştır. 

Kazancı Bedih, radyo ve TV ye katılmıştır. İbo Show “ Selahattin Alpay’la yaptığı program bunlardan birkaçıdır..gazelci yetiştirmiştir. mahalli bantları kendi tavrında söylemeye çalışmıştır. Yetiştirdiği oğlu Naci Yoluk kendisi gibi ud çalıp, gazel okuyarak gazel geleneğini sürdürmektedir. Sesi ve okuma tavrı babasına benzemektedir.

Bunu ilk beğenen sen ol.
General
BEDİH YOLUK

Öyle ser-mestim ki idrâk etmezem dünyâ ne dür*
Men kimem sâkî olan kimdür mey û sahbâ nedür **
Gerçi cânândan dil-i şeydâ içün kâm isterem*
Sorsa cânân bilmezem kâm-ı dil-i şeydâ nedür*
Vasıldan çün aşık-ı müstâğni eyler bir visal*
Aşıka maşukdan her dem bu istiğnâ nedür*

Hikmet-i dünyâ vü mâfiha bilen arif degül*
Arif oldur bilmeye dünyâ vü mâfiha nedür*
Ah u feryâdun Fuzûlî incidübdür âlemi*
Ger belâ-yı ışk ile hoşnûd isen gavga nedür

Kazancı Bedihin mütevazi sesi duygu seline dönüşürdü kimi zaman.Eskimiş sevdaları içimizdeki isyanı anlatır türkü özlem hasret göz yaşları ile son bulurdu.Ses ve yorumdaki derinlik duruşu ile asrın temsilcisi olarak sanatı ve sanat terbiyesi ile aşina kardı.

Halk edebiyatının ender sanatçılarından Kazancı Bedih hak etiği ilgiyi görmese de içerlenmezdi
Gazel ve şiirleri ile mutlu*mütevazi bir hayat sürerdi Urfa’nın yüksek duvarları sarmaşıklı sokaklarında.Ne acıdır ki Nesli tükenen bir,bir kaybettiğimiz bu çınarların kimse yerini doldurmuyor.

Kazancı Bedih hayatın sırrını çözmüş dünyanın malı ve varından uzak bir insan olmanın en iyi emsallerindendir.gazel okuyuşunda farklı bir haz alırdı yüzündeki tebessüm ile tarihin en saygın çağını yaşayan bir üstattı.

Şan ve şöhretten uzak mütevazi yaşamıyla Kazancı Bedih ömrünün en yorgun yıllarında tanındı yoz içi boş sahneleri irdeleyen üstatlardandı şan ve şöhretti bırakıp kazancılık mesleğini tercih edip insanlığa ilk dersi veren üstatlardandır.

Kazancı Bedih gazel okumadaki üstün kabiliyeti,sesinin yanıklığı ve babacan yüzüyle türküler yaşadıkça var olacaktır

Kazancı bedih benim için asma yapraklarını üzüm kokularını bağları bahçeleri çocukluğumu babamın dilinden dökülen gazelleri çağrıştırıyor kendisine derin bir saygı besliyorum kadrin ve kıymetin az bilindiği ülkemizde** hepimiz için büyük bir kayıp olsa gerek Kazancı Bedihe ve eşine* Allahtan rahmet diler yeri cenet toprakları bol olsun
Sevgilerimle
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Gam-ı aşkınla ahvâlim perîşan oldu gittikçe..."
küçük bir çocuktum. Okul dönüşlerinde Çayevi önünde beni heyecanlandıran şiirleri, gazelleri tanıdım. Kıraathaneye giremediğim için kapıda bekler asırlar öncesinin seslerini içime çekerdim.

tambur sesiyle mis gibi kokan çayın ahengini içimde taşıdım..Urfa"da ikindi ezanı serinletici ve huzur verici bir gölge gibi uzayıp giderdi. Kazancı Bedih, Zeynel Abidin cümbüşün esrarlı tellerine dokunurdu ve içimdeki âlemin sırlı kapıları bir bir açılırdı:*

Ziyâ-yı şu"le-i hüsnün füzûn oldukça âlemde
Nice âşüfte diller mest ü hayran oldu gittikçe

Urfa"nın bir türküde, "daracık sokakta yâre kavuştum; yâr aşağı ben yukarı savuştum" diye tasvir edilen daracık sokaklarında hep aynı müzik ve aynı âhenk yaşanırdı. Oturduğum ev Nâbî"nin mahallesine yakındı. Kazancı Bedih o mahallede yaşadı ve hayata gözlerini orada kapadı. 

Kazancı ve gazelhanları hiç anlamadan nasıl ve niçin dinlediğimizi hâlâ çözemedim.
Belki de has diliydi bizi cezbeden. Sanki genlerimizde atalarımızdan kalan bir zevk hissi vardı. o sırlı kelimeleri anlamlı kılan oydu. Ruhumuz bu müziği, ve nağmeleri bir yerlerden tanıyordu. 

Öyle sermestem ki idrâk etmezem dünya nedir
Men kimem sâkî olan kimdir mey ü sahbâ nedir

Beyitiyle başlayan ve Leylâ ile Mecnûn"dan alınan şiirin, bir gün Türkolojide imtihan sorusu olarak karşıma çıkacağını nereden bilebilirdim. Dedim ya küçük bir çocuktum Tenhâ gecelerde beni eyler müteselli*Baykuş sesini bülbül-i şeydâya değişmem Beyiti, kalıpları alaşağı ediyordu. Baykuşu bülbüle tercih eden bir anlayışı yeniden keşfettim.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.