You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Profesör
RE: tefsir
Bende araştırmıştım bi ara ibn-i kesir tefsiri güvenilir tefsirler arasında başta geliyordu..ama kolay anlaşılabilir kısmı için bişey diyemicem..ben güvenilir kısmını araştırmıştım bunu kitapçılardan daha kolay ögrenebilirsiniz aslında
[Resim: urjn1.jpg]

Gaflet içinde gördüm, nice canlı cesedi ;
Câhillerden beterdi, âlimlerin hasedi..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Anlayamadıktan sonra ne kadar güvenilir olmuş pek bir anlamı yok. Ben sıradan bir vatandaşım İlahiyat okumadım normal bir insanın anlayacağı şekilde olmalı. Wink
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
Aradıgını bulursun inşallah..bulursan paylaşırsan sevinirim
[Resim: urjn1.jpg]

Gaflet içinde gördüm, nice canlı cesedi ;
Câhillerden beterdi, âlimlerin hasedi..
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
mevdudi nin tefhimul kuran ı kadar kapsamlı bir tefsir okumuş değilim, tavsiye ederim elektronik ortamdan okusam da çok faydası oldu.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Sizi rahatsız etmeye geldim!
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
ibnu kesir'in kendisi şafii'dir fakat tefsirinde objektif bir şekilde selef den ne kadar nakil varsa bunları verir. bu yönüyle ibnu kesir selef ile halef arasındaki kilit köprüdür.. ibnu kesir hiç içtihatta bulunmamış mı hiç kendi görüşüne yer vermemiş mi? ibnu kesir naklin metin yönünden tefsirine fazla bir şey ekleme yapmamış bu yönüyle o tam bir rivayet tefsiridir fakat ibnu kesir naklin sened yönlerini kritik etmiş ve içtihatlarda bulunmuştur bu da genel kanının aksine eserin mutlak bir rivayet tefsiri olmadığını gösterir..

Mevdudi son asırlarda yaşamış ömrünü Allaha sadaka olarak vermiş mücadeleci alimlerdendir. Mezhebi Hanefi mezhebidir. fakat hakikatı bulmada mezhebini ve meşrebini geniş tutmuş bu yüzden olduğuna inanıyorum ki Allah kendisine bir çok kimseye açmayan ilim kapılarını açmıştır.. ön hazırlığı da sayarsak hemen hemen ömrünün yarısını bu tefsire vermiştir.. en basitinden bir örnek vereyim: Mevdudi helak edilen kavimlerin yerlerine bizzat gitmiş gözlemlerde bulunmuştur.. bunun dışında tefsiri adeta bir kuran kelimelerinin etimolojileri ile doludur.. arap gramerinden oldukça faydalanmış mananın altındaki hakikati devşirmeye çalışmıştır.. bunun yanı sıra bir çok ayette işgal olarak karşımıza çıkan meseleler de işgali gidermiş ve bunda da büyük başarı elde etmiştir.. söylemeden geçmek doğru olmaz sanırım mevdudi günümüzde anlamını yitiren rab, ilah gibi kavramları yeniden asli manalarına döndürmüş ve bu konuda öyle gayret sarfetmiştir ki insanlar bu kavramları bu şekil de ilk ortaya atanın mevdudi olduğunu sanmışlardır...

Allah her ikisinide mukafatını versin bu durumda her iki tefsiri de tavsiye etsem de elzem olan Bizim için Mevdudininkidir..
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.