Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Tahrim Suresi 1-5

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 5 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : afitap
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yönetici
*******
4,954
mesajlar
611
konular
5,034
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#1
02-02-2021, Saat:12:27 AM
(01-02-2021, Saat:10:50 PM)Mihman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!

Tahrim 4-5, Ahzab 51. Ayetler... Zaten kışkırtmak için özellikle ve cımbızla seçilen ayetler... Ve bunu "tanrının böyle sözleri olabilir mi?" Diye olayı basite ve çok farklı bi yöne çekerek ifade ediyorlar. Yanlış ve hadsiz bir ifade kullanmamak için yorum yapmayacağım. Ancak bu ayetleri İslam dinini basite ve olmadık bir yöne ve seviyeye indirgemeye çalışan birine cevabım ne olmalı?


Tahrim suresi 4. ve 5. ayetleri anlamak için öncelikle önceki ayetlere ve sebebi nüzullerine bakalım. 

Olayı bildikten sonra ayetleri okumak ayetin mantığını daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Efendimizin mutad bir âdeti vardı: Her ikindi namazından sonra hanımlarını dolaşır, onların hâl ve hatırlarını sorar, ihtiyaçlarını tesbit ederdi. Akşam da sıra hangi hanımında ise, o hanımının odasında diğer bütün hanımları da toplanır, sohbet ederlerdi. Sonra da herkes kendi hücresine çekilirdi.

Bu mutad ziyaretlerinde Evzâc-ı Tâhiratın her biri de yanlarında bulunanlardan kendilerine ikram ederlerdi. Günün birinde Hz. Zeyneb binti Cahş Validemize bir tulum bal hediye getirmişti. Hz. Zeyneb de her gelişinde Resûl-i Ekreme çok sevdiği baldan şerbet yaparak ikramda bulunurdu. Bu sebeple o, Hz. Zeyneb'in yanında her zamankinden fazla kalırdı.

Bu durum Hz. Âişe'nin nazarından kaçmadı. Sebebini merak etmeye başladı. Bir ara cariyesi vasıtasıyla bu fazla duruşun sebebinin ikram edilen bal şerbeti olduğunu öğrendi.

Hz. Âişe ile Hz. Zeyneb arasında her nedense bir rekabet vardı. Hattâ bu yüzden Peygamberimiz (s.a.v.)'in pâk zevceleri iki gruba ayrılmışlardı. Hz. Sevde, Hz. Safiyye ve Hz. Hafsa Hz. Âişe'nin tarafını, Ümmü Seleme ile Ümmü Habibe, Meymune ve Cüveyriye (r.a.) ise Hz. Zeyneb binti Cahş'ın grubunu teşkil ediyorlardı.

Resûl-i Ekremin, Hz. Zeyneb'in odasında fazla kalmasından müteessir olan Hz. Âişe gayrete geldi. Taraftan olan diğer hanımları toplayarak kendilerine şu talimatı verdi:

"Resûlullah hangimizin yanına gelirse, kendisine şöyle soracağız:

'Yâ Resûlallah! Megafır mi yediniz?' Resûlullah,

'Hayır.' diyecektir. Biz de o zaman,

'O hâlde bu koku ne?' diye soracağız. Tabiî ki o,

'Zeynep bana bal şerbeti içirmişti.' cevabında bulunacaktır. O zaman da biz,

'Demek o balın arısı urfut ağacından yayılmış, bal toplamış.' deriz."

Megafir, 'mağfur'un çoğuludur. Mağfur, fenâ kokulu urfut ağacının yapışkan, tatlı, fakat fena kokulu bir zamkıdır.
Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bu kokudan fazlasıyla rahatsız olurdu. Hz. Âişe bunu bildiği için bu tarz bir talimatta bulunmuştu.

Kâinatın Efendisi, âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz bir gün Hz. Hafsa'nın odasına girerken, "Yâ Resûlallah! Megafir mi yediniz?" sorusuyla karşılaştı.

Peygamber Efendimiz, "Hayır!" dedi.

Hz. Hafsa, "O hâlde bu koku ne?" diye sordu.

Peygamber Efendimiz, "Zeynep binti Cahş'ın evinde bal şerbeti içmiştim." buyurdu.

Hz. Hafsa, "Demek ki, o balın arısı urfut ağacından yayılmış, bal toplamış." dedi.

Bunun üzerine Resûl-i Ekrem Efendimiz, "Onu bir daha içmem." diyerek yemin etti. Sonra da,

"İşte, yemin ettim. Sakın bunu başka bir kimseye duyurma." buyurdu.

Böylece Peygamber Efendimiz sırf "hanımlarını memnun etmek ve aralarındaki iki hizb halinde hissolunan fitrî kadınlık gayret ve kıskançlığının aile nizamı üzerinde aksi tesir icrasından çekinmek maksadına mebnî olarak kendisine helâl bir gıda olan baldan faydalanmamaya yemin etmiş oluyordu.

Bunu verdiği bir kaç sır ile  birlikte gizli tutmasını Hz. Hafsa'ya sıkı sıkıya tembih eyledi. Hattâ ondan bu hususta söz aldı.
Peygamberimiz (s.a.v.)'in baldan istifade etmemeye yemin etmesi üzerine şu âyet-i kerime nâzil oldu:

"Ey Peygamber! Niçin hanımlarının hoşnutluğunu arayıp da Allah'ın helâl kıldığı şeyi kendine yasaklıyorsun? Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir."(Tahrim-1)

Hz. Hafsa, Resûl-i Ekremin bu sırlarını gizleyemedi. Çok geçmeden anlaştıkları Hz. Âişe'ye duyurdu. Duruma bundan sonra diğer hanımları da muttali oldu.

Mahremiyetinin muhafazasını istediği vakıânın ifşâ edildiğini Cenâb-ı Hak, Resûlüne vahiy ile bildirdi:

"Hani Peygamber, hanımlarından birine gizlice bir söz söylemişti. Hanımı bu sözü açığa vurunca Allah da peygamberine sırrının açıklandığını bildirdi. Sonra Peygamber o hanımına, açığa vurmuş olduğu şeyin bir kısmını bildirdi, bir kısmını da yüzüne vurmadı. Ona durumu böylece anlatınca, hanımı 'Bunu sana kim bildirdi?' diye sordu. Peygamber de 'Her şeyi hakkıyla bilen ve her şeyden hakkıyla haberdar olan Allah bildirdi.' diye cevap verdi."(Tahrim-3)

Bunun üzerine Hz. Resûlullah, Hz. Hafsa'ya serzenişte bulundu. Sonra da Ezvâc-ı Tâhirat'tan bazıları dünya hayatının ziynet ve refahı ile ilgili bazı istek ve tekliflerde bulundular. Peygamberimiz (s.a.v.) hem bu duruma üzüldü hem de hanımlarının birbirlerini kıskanmalarından fazlasıyla rahatsız oldu.

Bunun üzerine, dünya hayatının nazarındaki ehemmiyetsizliğini anlatmak, hanımlarına bir ders vermek, aynı zamanda aralarındaki kıskançlık ve çekememezliğe bir derece mani olabilmek düşüncesiyle ve neticede onların zâtına besledikleri muhabbet ve sadakâtlarını ölçmek maksadıyla onlardan bir ay uzak durmak üzere yemin etti. Bu yeminden sonrada, Meşrebe diye anılan çardakta tek başına yatıp kalkmaya başladı.

Muhtemelki 4. ve 5.  ayetler yine bu olayın (hanımlarının efendimizi bilmeyerekte olsa üzmeleri) üzerine onlara uyarı mahiyetinde  inmiştir.

İkiniz de (muhtemelki Hz. Aişe ve Hafsa) Allah’a tövbe ederseniz (çok iyi olur), çünkü kalpleriniz eğrilmişti. Ama peygambere karşı bir dayanışma içine girecek olursanız bilin ki herkesten önce Allah onun dostu ve koruyucusudur, sonra da Cebrâil ve iyi müminler. Melekler de bunların ardından onun yardımcısıdır.(Tahrim-4)

Eğer sizi boşayacak olursa rabbi ona, sizin yerinize sizden daha iyi olan, Allah’a teslimiyet gösteren, yürekten inanan, içtenlikle itaat eden, tövbe eden, kulluk eden, dünyada yolcu gibi yaşayan, dul ve bâkire eşler verebilir.(Tahrim-5)

Eğer ayetler orta yerden inmiş olsa dini olmayanın veya zayıf olanın "Allah neden böyle sözler söylüyor" (haşa) gibi sorular gelebilir aklına, ama olayı bildikten sonra Allah'ın sevgili Peygamberini üzmeleri üzerine, hanımlarının O'na davranış konusunda  daha dikkat etmeleri gerektiğini bu sözlerle ifade etmeyi uygun bulduğunu görüyoruz.

Bilmiyorum sorunun cevabında biraz yardımcı oldu mu?  icon
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Çevrimdışı
.
*
16,876
mesajlar
110
konular
8,408
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#2
02-02-2021, Saat:08:35 AM
Derhal okuyorum Afitap. Yazacağım yorumumu birazdan
Çevrimdışı
.
*
16,876
mesajlar
110
konular
8,408
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#3
02-02-2021, Saat:08:46 AM
Evet @afitap , düne nazaran bu mevzu, daha da belirginleşti ve kafamda bir yer bulmaya başladı diyebilirim. Emeğin için teşekkür ederim, sağolasın.
Çevrimdışı
قید آزادی
*******
1,024
mesajlar
134
konular
1,062
REP PUANI
Jul 2016
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#4
02-02-2021, Saat:10:11 AM
Yahu niye yasakladınız molotofu
Ne guzel eğlenecektik =)
بِدُعَآئِكَ رَبِّ شَقِيًّ
Çevrimdışı
Yönetici
*******
4,954
mesajlar
611
konular
5,034
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#5
02-02-2021, Saat:11:33 AM
(02-02-2021, Saat:08:46 AM)Mihman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Evet @afitap , düne nazaran bu mevzu, daha da belirginleşti ve kafamda bir yer bulmaya başladı diyebilirim. Emeğin için teşekkür ederim, sağolasın.

Rica ederim gülücük
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Çevrimdışı
Yönetici
*******
4,954
mesajlar
611
konular
5,034
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#6
02-02-2021, Saat:11:34 AM
(02-02-2021, Saat:10:11 AM)sessizlik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Yahu niye yasakladınız molotofu
Ne guzel eğlenecektik =)

gülme
Sabret,    Şükret,    Seyret...


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi