Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Sizin Orucunuz Hangi Cinsten?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Dür-i Yekta
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Süper Moderatör
*******
43
mesajlar
19
konular
94
REP PUANI
Oct 2020
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#1
Question  08-04-2021, Saat:01:17 PM
         
3 Çeşit Oruç Vardır; 


1-Avâm orucu,
2-Havâs orucu,
3-Havassü’l-Havas’ın orucu.

1- Avâmın orucu bizimkidir, diyebiliriz... Sadece oruç bozucuyemek-içmek gibi maddî şeylerden kaçınırız. Ağzımıza oruç tuttururuz,midemizi yeme içmeden muhafaza ederiz...

2- Havas'ın orucu ise sadece ağzına oruç tutturmakla kalmayıp diğer organlarına da oruç tutturmak şeklinde gelişir. Meselâ, diline, gözüne,kulağına, eline,ayağına da oruç tutturmak isterler.Oruçlu iken diliyle asla gıybet etmezler,yalan söylemezler,gözleriyle harama bakmazlar, ayaklarıyla haram yola gitmezler. Elleriyle haram şey tutmazlar.Kulaklarıyla da haram sohbet ve sözleri dinlemezler. Bunları oruçlarını bozucu hatalar olarak kabul ederler.

3- Havassü'l-havas'ın oruçları ise bu organlarıyla da iktifa etmeyip çıtayı daha da yukarıya dikerek hayallerine, kalplerine de oruç tutturmaya yönelirler.Yani kalplerine kötülük getirmezler, günah şeyleri hayallerinden geçirmeyi dahi oruç bozucu eksiklik kabul ederler...Ne dersiniz bu oruç çeşitlerini bir düşünelim mi? 
-Bizim orucumuz hangi oruç cinsindendir? Olmazsa olmaz olan avam orucundan mı? Havas’ınkinden de nasibimiz var mı?
 Yoksa siz daha da ileri gitmişsiniz de havassü’l-havas’ın orucundan da hiss...eler almakta mısınız?.. 
Yani kalbinize, hayalinize de mi oruç tutturmaktasınız? Bu konuyu bize ümit veren şekilde düşünerek şöyle de diyebilir miyiz: Bütün gün yemeyip içmeyerek midesine oruç tutturmak suretiyle avam orucunu gerçekleştirenler, ayrıca diğer organlarını da hiç kötülükte kullanmayıp hep iyilikle meşgul etme titizliği göstererek elleriyle Kur’an tutuyorlarsa, gözleriyle Kur’an’a bakıyorlarsa, dilleriyle Kur’an ve dualar okuyor, kulaklarıyla bunları dinliyorlar, ayaklarıyla ibadet yerlerine yürüyorlarsa... Avam orucuyla kalmamışlar, diğer organlarına da oruç tutturmuş olmuyorlar mı? Böylece avam orucuyla kalmayıp havas orucundan da hisse almaları söz konusu oluyor mu?.. Bu durumda bizim avam orucuyla kalmayıp havas orucundan da hissemizin olduğunu söylememiz mümkün değil mi? Her ne kadar kalbimize, hayalimize de oruç tutturamasak dahi diğer organlarımıza oruç tutturmamız söz konusu olmuyor mu?

Ne deriniz orucumuzda avam basamağında kalmayıp havas basamağına da yükselmemiz kolay ve mümkün değil mi? Oruca niyetlenirken böyle bir niyet ve azmimiz olsa, daha özel ve güzeline niyetlenmiş olmamız söz konusu olmaz mı?.."
Çevrimdışı
Yönetici
*******
4,953
mesajlar
611
konular
5,032
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#2
12-04-2021, Saat:12:33 AM
Allah tuttuğumuz oruçları hakkıyla tutmayı nasip etsin.
Sabret,    Şükret,    Seyret...


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi