Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Şimdiye kadarki korsan kullanımlar ne yapılmalı?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 5 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Genç12
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acemi Üye
*
10
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
22-12-2017, Saat:04:39 PM
Selamunaleyküm. Şimdiye kadar internetten film, müzik, oyun, program indirip oynadım defalarca kez.Korsan kitap okudum vs. Tabii ki korsan kullanım sonucu oldu bunlar. Küçük günah olduğunu sanıyordum bu yaptıklarımın, işin içinde kul hakkını olduğunu öğrenince Tövbe ettim bir daha asla yapmayacağıma dair. Sizce ne yapmalıyım? Bazıları tövbe et temiz bir sayfa aç diyor. Bazıları yetmez bunların hepsini tek tek satın almalısın diyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Psikolojin bozuldu resmen.
Profesör
*
38,989
konular
26,563
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
24-12-2017, Saat:11:55 PM
aleykum selam hoş geldiniz.. konuya vakıf olan arkadaşlar gelince yanıt verirler.
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Profesör
*
38,989
konular
26,563
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
26-12-2017, Saat:10:16 PM
fıkıh konularına hakim olan arkadaşlar! buraya bakıp yanıtlar mısınız...
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Acemi Üye
*
10
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
27-12-2017, Saat:07:32 PM
(26-12-2017, Saat:10:16 PM)Nazlıcan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
fıkıh konularına hakim olan arkadaşlar! buraya bakıp yanıtlar mısınız...

Maalesef bir çok forumda açtım hala bekliyorum gülücük
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,394
konular
7,657
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
27-12-2017, Saat:09:44 PM
Cahilleri dinlersen çıkmaz sokağa girersin. Burada meselenin aslı şudur, kişi alış veriş de şart getirebilir mi yoksa getiremez mi? Bizim gibi delilerle hareket eden birisi isen şu sözüm sana fayda verir.
Allâh subhanehu ve tealanın yardımıyla derim ki "kitap ve sünnette olmayan her şart bâtıldır."
İlim ittifakla müminlerin ortak malıdır. İlim sahibi ilmini bir başkasına naklederse artık ondan çıkmış olur. İlim sahibi ilmini bir başkasına ücret karşılığında satarsa(ki ilmin bir kısmını satmak caiz değildir.) satın alan kişinin malı olur. Satın alan kişi satın aldığı ilim hakkında tasarruf sahibidir. İlmi satan kişinin sattığı ilmi kısıtlamasına dair kitap ve sünnette bir şart yoktur. Bu durumda ya delil getirirler ya da buna haram demekten vazgeçerler.
Filmlere gelince piyasadaki filmlerin çoğu haram unsurlar barındırmaktadır. Filmler çekilirken İslami ilkelere dikkat edilmemektedir. İslami hiç bir kaygı taşımayan filmlere ücret ödeyerek destek olmak hatadır. Kaldı ki meşru olmayan görüntülere ya da sözlere tanık olmak müslümana yakışık almaz. Bunların dışındaki filmlere gelince emek verenler meşru ölçüde haklarını alıyorlarsa telif gibi sınırlamalar koyarak verdikleri emeklerin makro düzeyde üstünde bir ücret almalarını etik bulmuyorum.
Allâh en doğrusunu bilir.
Acemi Üye
*
10
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
27-12-2017, Saat:10:30 PM
(27-12-2017, Saat:09:44 PM)kalemşör Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Cahilleri dinlersen çıkmaz sokağa girersin. Burada meselenin aslı şudur, kişi alış veriş de şart getirebilir mi yoksa getiremez mi? Bizim gibi delilerle hareket eden birisi isen şu sözüm sana fayda verir.
Allâh subhanehu ve tealanın yardımıyla derim ki "kitap ve sünnette olmayan her şart bâtıldır."
İlim ittifakla müminlerin ortak malıdır. İlim sahibi ilmini bir başkasına naklederse artık ondan çıkmış olur. İlim sahibi ilmini bir başkasına ücret karşılığında satarsa(ki ilmin bir kısmını satmak caiz değildir.) satın alan kişinin malı olur. Satın alan kişi satın aldığı ilim hakkında tasarruf sahibidir. İlmi satan kişinin sattığı ilmi kısıtlamasına dair kitap ve sünnette bir şart yoktur. Bu durumda ya delil getirirler ya da buna haram demekten vazgeçerler.
Filmlere gelince piyasadaki filmlerin çoğu haram unsurlar barındırmaktadır. Filmler çekilirken İslami ilkelere dikkat edilmemektedir. İslami hiç bir kaygı taşımayan filmlere ücret ödeyerek destek olmak hatadır. Kaldı ki meşru olmayan görüntülere ya da sözlere tanık olmak müslümana yakışık almaz. Bunların dışındaki filmlere gelince emek verenler meşru ölçüde haklarını alıyorlarsa telif gibi sınırlamalar koyarak verdikleri emeklerin makro düzeyde üstünde bir ücret almalarını etik bulmuyorum.
Allâh en doğrusunu bilir.

Teşekkür ederim. Gördüğümüz üzere işler bayağı karışık. Allah geçmişe bir çizgi çekip geleceğe temiz bir sayfa açmayı nasip etsin bizlere.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi