Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Şeytanın etmediği secde.

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 8 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Sâd
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karmakarışıklaşmaktayım
4,889
konular
Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
07-08-2012, Saat:04:52 PM
Selamun Aleyküm arkadaşlar, amacım kafa karıştırmak değil, günlerdir kafama takılan soruya mantıklı bir cevap arıyorum. Şu vesvese olayı bendede var.. Bir kaç arkadaşın tavsiyesiyle büyük ölçüde azalttım. Ben soruma geçeyim.

Şimdi insanoğlunun imtihan edilmesini biz ne şekilde açıklıyoruz? Allah'ın bütün melekleri Adem(a.s)'a secde ederken, şeytanın Adem(a.s)'a secde etmemesi şeklinde açıklıyoruz. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Yada yanlış biliyorsam düzeltin.

Allah(c.c) en başında secde edin emri vermeden önce, şeytanın secde etmiyeceğini bilmiyormuydu? Bu soru günlerdir kafamı kurcalıyor, cevap verirseniz çok memnun olurum.

Allah'a emanetsiniz.
Karmakarışıklaşmaktayım
4,889
konular
Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
13-12-2012, Saat:11:35 PM
4 ay önce sormuşum soruyu, bu soru hala kafamı kurcalıyor. Bi yardım ederseniz çok iyi olacak, neyi yanlış biliyorum?
General
*
4,320
konular
1,797
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-12-2012, Saat:12:52 AM
"Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım." (Zariyat 56)

Allah'ın kulluk imtihanı farklı şekiller almış olabilir, Allah zaten ne olacağını bilmektedir fakat bu bilgi bizim katımızda bir bilgi değildir. daha fazla bilgiyi inşaAllah bilen arkadaşlar da ekleyecektir, ben de vakit bulduğumda araştırıp ekleyeceğim.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Sizi rahatsız etmeye geldim!
Karmakarışıklaşmaktayım
4,889
konular
Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-12-2012, Saat:01:03 AM
(14-12-2012, Saat:12:52 AM)karadamlalar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
"Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım." (Zariyat 56)

Allah'ın kulluk imtihanı farklı şekiller almış olabilir, Allah zaten ne olacağını bilmektedir fakat bu bilgi bizim katımızda bir bilgi değildir. daha fazla bilgiyi inşaAllah bilen arkadaşlar da ekleyecektir, ben de vakit bulduğumda araştırıp ekleyeceğim.

Eyvallah kardeşim. Allah elbette biliyordu, benim şu vesvese durumlarından kalan bi soru bu. Bende oluşan şeytani düşünce, sanki şeytanın secde etmemesini haşa Allah sağlamış gibi bir düşünce. Bunun böyle olmadığını biliyorum. Pek bilgi sahibi olmadığım bir konu olduğu için, işin aslını öğrenerek düşünceden kurtulmaya çalışıyorum.
Profesör
*
28,547
konular
24,533
REP PUANI
Yeni Üye

May 2009
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-12-2012, Saat:01:31 AM
Allah bılmıyor muydu dıye bır soru mu olur kardescagazım.tabıkı de bılıyordu.
her canlının kendıne gore bır ımtıhanı vardır muhakkak.ıblısın ımtıhanı da buydu demek kı.

BURDA soyle bır soruda sorulabılır:ıblıs,Allahın emrıne karsı gelırse en agır sekılde cezalandırılacagını bılmıyor muydu da secde etmedı?
.
Karmakarışıklaşmaktayım
4,889
konular
Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-12-2012, Saat:03:51 AM
Sorunun saçma olduğunun farkındayım abi. Ama vesvese durumları varken bunu farkedemiyor insan.
Profesör
*
28,547
konular
24,533
REP PUANI
Yeni Üye

May 2009
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-12-2012, Saat:04:12 AM
oyle durumlarda soyle kalpten bı kelıme tevhıd soyle kardesım,ıyı gelır gülücük
.
Administrator
9,342
konular
1,443
REP PUANI
Administrator

Oct 2007
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
14-12-2012, Saat:11:53 AM
allah yarattiklarina ozgur irade vermistir. bu insanlar icinde gecerli kismen. bizimde isleyecegimiz gunahlar biliniyo ve yazılı. ama kendi ozgur irademizle yapiyoruz bunu ve obur dunyada itiraz etme sansimiz yok. aksi halde olsa biraz peşin hukum gibi dusunulebilirdi ve itiraz ederdik. gunah isleyecek olan ben dunyaya gelsem yapmazdim etmezdim derdi. soruna tam bi cevap oldumu bilmiyorum ama ayrintili ogrenip yazariz
R-U-H-U-M-U-Z ----- Y-E-T-E-R..........
Cezalı Üye
890
konular
Dec 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
19-02-2013, Saat:04:16 AM
Allah insan ve şeytanın , iyi yada kötümü olacağını , kimin nasıl davranacağını , herşeyi biliyor ; fakat insan ve şeytan ise kendisinin ileride ne yapacağını bilmiyor . Şimdi şöyle ; Allah herşeyi biliyor evet , fakat direk cehenneme atsa bizi , bu sefer biz diyeceğizki belkide ; Allah ım biz ne yaptıkta bizi cehenneme attın , haşa sen adaletsizmisinki bizi buraya attın , bizim suçumuz neydi ki dicez ; eğer biz ne yaptığımızı bilmezsek , neyden dolayı ceza aldığımızı nasıl içimize sindireceğiz ; yani cennete gidecekler de , cehenneme gidecekler de bi nevi bunu için için sindiriyor , bu sınavı en ince ayrıntısına kadar yaşayarak ,bilerek , hissederek sindiriyor ; en doğrusunu Allah bilir .

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi