You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

ALLAH İNSANI NEDEN YARATTI ??

Forumcu
Allah insanı neden yarattı ?

Bu düşünen her insanın aklına gelebilecek soru. Orta okul yıllarından beri bu soru zaman zaman aklıma gelir.

Allah kainatı yarattı ,sonra dünyayı yarattı. Sonra insanlar yaşayabilsinler,beslenebilsinler diye havayı,suyu
meyveleri,sebzeleri ,hayvanları yarattı. En sonunda da insanı yarattı.
Bilmiyorum bu soru sizin de aklınıza geldi mi ?

Acaba Allahın insanı yaratmasında murat nedir ?
Neden insanı yarattı ?

İnsanı yaratmasından gaye,murat sebeb nedir ?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Uzman
RE: ALLAH İNSANI NEDEN YARATTI ??
Şunu hepimiz biliriz ki Yaratıcı(cc)'ın kendi acısından insanları yaratmasına elbette ihtiyacı yoktur. Ama yıne de Rab insanları yaratmıstır...

Bu soru soruldugunda hep su hadıs kullanılır : “Ben gizli bir hazine idim. Bilinmek istedim, mahlukatı yarattım” buyurulur. (Acluni, II, 132)...

keşfu hafa kitabında gecmektedırkı bu kitab uydurma hadislerin toplandıgı kitaptır.(Ama mana ıtıbarıyle söze yanlısta dıyemeyız)

Aslında ilk önce Rabbın varlıgını kanıtlayarak neden yarattıgına daha kolay cevap verebiliriz:

Rabbın varlıgını söyle kanıtlayalım : 1- Sanat -sanatcı delili: Her sanat eserının bir sanatcısının oldugu muhakkaktır...Evrenınde sanatcısı Yüce Musavvirdir...(diger verecegım delıler gibi bu delıle de Musavvırın(Yaratıcının) sanatcısı kimdir gibi sorular sorabilirsiniz ;ama Yaratıcıyı bulduktan sonra Artık gerisi düşünelemez..orada iman devreye girer artık )

2- Hareket delili: Bildiginiz gibi her hareket edenın bır hareket ettırıcısı vardır.Buradan yola cıkarak Hareket eden evrenın de hareket ettırıcısının Rahman oldugunu ortaya koyarız...

3- Evrenın düzen li olması (düzen delili): gelişmekte olan olayların bir düzen içinde gerceklestıgı muhakkatır ki Bir düzen olan seyın düzenleyıcısının olması muhakkatır..o da Rabtır...

Yaratıcının varlıgını ortaya koyduktan sonra daha cok son delılden yola cıkarak ...amaca ulasmaya calısacagım...: Her sey bir duzen içinde işlemektedır..yagan yagmur,kar...hepsinin bir amacı vardır mesela dusunursek yagmurun yagması ,bitkiler için ,bitkilerin canlanması insan ve hayvanlar için,hayvanların bitkilerden yararlanması ,insanlar için ,peki insan ne için kimim için ?....Niçin yasar insan ,neden nefes alır...

İnsanın üstündeki tek güç yaratıcı olduguna göre...İnsan yaratıcıya karsı muhakkak sorumludur...;Hersey bır amaç ugruna gerceklesmektedır..insanın da yasama amacı..Rabbini bulmaktır...

İnsanın yaşama amacı kurulmus düzeni bozmamaktır,;yani düzene aykırı davranmamaktır...Yaratıcıyı bulamamak ,aramamak...düşünmemek..düzene aykırı davranmaktır ki ..bu insanın yaratılıs gayesıne terstır....

Yaratıcısın insana elbette ihtiyacı yoktur...Bütün bu olayların olması sadece onun emrinden ileri gelmektedir...emretti ve oldu....
.......................................................

Umarım konuyu fazla dolandırmamısımdır ,Teşekkürederim ,güzel bır konuya degınmıssınız....Selametle....
Vesselam...!

Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.