Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Ruhlarla Konuşmak

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 6 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : MuhammedSaid
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Üye
*
5
konular
10
REP PUANI
Yeni Üye

Dec 2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
21-12-2020, Saat:10:31 PM
Selamün aleyküm

Geçen hafta yanımıza bir çift taşındı dindarlar Baya bı sohbet ettik iyi komşuluk ilişkileri kurduk.Dün birisinin babası geldi uzun yıllar imamlık yapmış sohbetler vaazlar vermeye devam eden bir hocaymis. Bugün bahçede ayak üstü bı sohbet ettik hocayla. Ben 5 yıl önce babamı kaybetmiştim konu oraya geldi. Hoca bana bir dua verdi ve zikir sayıları verdi. Bunu yaparsan Allah'ın izniyle babanla konuşursun dedi rüyanda. Ben de tabi bir sey demedim ama şüpheliyim. Size de bir danışayım dedim. Böyle bir şey mümkün mü. Eğer batıl bir şey ise zikrin amacının batıl bir şey olmasını istemem...
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,393
konular
7,651
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
22-12-2020, Saat:05:52 PM
we aleykumesselam, mezkur konudaki iletişimin tahakkuku için tesbih ve sayı tespit etmek bid'attir. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’den buna dair bir şey sabit değildir. lakin hayatta olanların ölen kimselerle rüya da konuşması mümkündür. selef de bunu tecrübe etmiştir. bunu kolay kılan bir takım faktörler vardır. dua bunlardan biridir, ölen kimsenin meşgul olmaması bunlardan biri olabilir, keza ölen kişi ile ölmeden önce bu konuda söz birliği etmek de öyledir.
.
*
16,876
konular
8,408
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
22-12-2020, Saat:08:47 PM
(22-12-2020, Saat:05:52 PM)kalemşör Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
we aleykumesselam, mezkur konudaki iletişimin tahakkuku için tesbih ve sayı tespit etmek bid'attir. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’den buna dair bir şey sabit değildir. lakin hayatta olanların ölen kimselerle rüya da konuşması mümkündür. selef de bunu tecrübe etmiştir. bunu kolay kılan bir takım faktörler vardır. dua bunlardan biridir, ölen kimsenin meşgul olmaması bunlardan biri olabilir, keza ölen kişi ile ölmeden önce bu konuda söz birliği etmek de öyledir.

Anlamak için soruyorum, ölen kimsenin meşgul olmaması derken? Ve söz birliği ?
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,393
konular
7,651
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
22-12-2020, Saat:11:48 PM
Şöyle ki ölen kişi kâfir ya da günahkâr olmakta ısrar eden bir fasık ise ruhu azap ile meşgul olabilir ya da yakınlarının yanlış davranışlarının haberi kendisine ulaşmış ise üzüntü içerisinde olabilir ya da görüşeceği kişi aynı durumda ise teberri olmak isteyebilir, ala kulli hal buna benzer şeyler kendisini meşgul kılabilir. Bunlar hayat sıfatına sahip olmayanların hayat sıfatına sahip olanlarla iletişim kurmasına engel teşkil edebilir. Allâh en doğrusunu bilir.

Eğer yaşayan iki kişi ölmeden önce aralarında - öldükten sonra birbirlerini rüyada ziyaret edeceklerine dair- söz verirlerse  ikisinden birisi öldüğünde ölen kişinin rüyada yaşayan kişiyi ya da yaşayan kişinin ölen kişiyi rüyada görmesi ve konuşması vesile kılınabilir. Nitekim Allah, müminlerin sözlerini ifa etmesine yardım edebilir. Bu söz birliği de bu durumu kolay kılan faktörlerdendir.
Hayat sıfatına sahip olan bir kişi, ölmüş olan kişiyi ancak rüyasında görebilir. Çünkü rüya hayat ve ölüm arasında bir geçiş köprüsü olabilir. İnsan öldüğünde veya uyumuş olduğunda ruhu bedenini terk eder. Bu durumda aynı boyutta olmaya yaklaşırlar, kişinin uykusu ne kadar derin olursa/dünya ile irtibatı o kadar kopar, eğer irtibatı tamamen koparsa bu durumda ölmüş olur. Uykularında ölenlerin ruhlarını eceli gelmemiş ise Allah subhanehu ve teala tekrar bedenlerine iade eder.
Yeni Üye
*
5
konular
10
REP PUANI
Yeni Üye

Dec 2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
24-12-2020, Saat:06:30 PM
Allah Razı Olsun Teşekkürler değerli bilgileriniz için...
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,393
konular
7,651
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
25-12-2020, Saat:09:39 PM
Amin ecmain.
Acemi Üye
*
86
konular
14
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
22-03-2021, Saat:12:11 PM
MuhammedSaid Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Selamün aleyküm
Ve aleykum selam. Eline saglik bunun icin tesekkür ederim Muhammed Said.

Böyle bir seyin asli var mi bana dersen ve bizim okuyup ögrendigimiz ve bilmis olduklarimizdan yola cikarak buna bir mümkün degil derim.

Bakiniz bir rüyada olsa o insanin zevkine ve o keyfinede kalmis sey degildir.

Not olarak insanlardan uzun bir zaman rüyada görmeyen var ve bu demis oldugumda ayri bir konu olur.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi