You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Ondört Mâsûm-u Pâklar kimlerdir?

Ondört Mâsûm-u Pâklar kimlerdir?

Ondört Mâsûm-u Pâklar kimlerdir?
On dört Masum-u Pak, on iki Ehl-i Beyt İmamı’nın buluğ çağına ermeden Hakk'a yürüyen erkek evlatlarının sayısıdır.

14 Mâsûm-u Pâk, küçük yaşta şehit edilen Ehl-i Beyt ve Oniki İmamlar'ın oğulları için kullanılan bir kavramdır.
Yaşları küçük olduğu için pâk ve mâsum diye adlandırılmıştır.

Caferî fıkıh mezhebinde bu ifadeye benzer, "Ondört Mâsum" denilen bir kavram bulunmaktadır.

Alevîlik'teki Ondört Mâsûm-u PâkOndört Mâsûm, Muhammed, Fatıma ve Oniki İmamı kapsamaktadır.

14 Mâsûm-u Pâk şu şekilde sıralanırlar:

Muhammed Ekber: İmam Ali’nin oğludur. Hz. Fatıma’nın karnında çocuk iken Tahir isiimli bir lanetli şidettle kapıyı itmiş ,kapı Hz. Fatıma'nın üzerine düşmüş kanaması olmuş çocuğu düşürmüştür. Şehit olmuştur. Anne ve baba acısını tadan Hz. Fatıma evlat acısıda çekmiştir. Kırık kapı olarak tarihe yazılmıştır. Muhammed Ekber'e yapılan bu olay ileride Ehli Beyt'e yapılacakların habercisidir.

Abdullah: Hz. Hasan’ın oğludur. Yedi yaşında bir çocuk iken, muaviye’nin adamlarından Tahla bin Amir taradından şehit edilir. Babası tarafından Medine’nin Bakiy mezarlığına defnedilir.

Abdullah: Hz. Hüseyin’in oğludur. Henüz iki yaşında iken, Kerbela’da Abdullah ibni Erzak Dımışkı tarafından şehit edilir.

Kasım: Hz. Hüseyin’in oğludur. Henüz üç yaşında iken, Kerbela’da Hazime Kahl tarafından şehit edilmitir.

Ali Asgar: Hz. Hüseyin’in oğludur. Henüz bir yaşında iken Kerbela’da babası Hz. Hüseyin tarafından Yezit ordusuna gösterilerek, yavruya su vermelerini ister. Arm ibni Sad’ın emriyle, Harmele adında melun ıkçu tarafından şehit edilir.

Kasım: Diğer bir adı “Hüseyin”dir. İmam Zeynel Abidin’in oğludur. Üç yaşında iken, bekir ibni Urve tarafından şehit edilir. Kabri Basra şehrindedir.

Ali Eftar: İmam Muhammed Bakır’ın oğludur. Altı yaşında çocuk iken, Ahmet ibni Masnsur tarafından şehit edilmiştir. Kabri Safa’da dır.

Abdullah: İmam Cafer Sadık’ın oğludur. Üç yaşında çocuk iken, ibni Mercan tarafından şehit edilir. Kabri Bestam’da dır.

Yahya El Hadi: İmam Cafer Sadık’ın oğludur. Dört yaşında çocuk iken, Abbasi hükümdarı huzurunda, Abdullah ibni Mahmut Küfi tarafından şehit edilir. Kabri Bağdat’tadır.
Ya Hay!
17
Forumcu
RE: Ondört Mâsûm-u Pâklar kimlerdir?
Selamun aleyküm. Ehl-i Sünnet ve Şiadaki masumiyet inancı; günah işleyememe durumu değildir. Günah işlemeye temayülü ve kaabiliyeti olduğu halde günah işlememektir.
Yani sizin isimlerini saydığınız masum zatlar; henüz teklif (ve buluğ) çağına ermemiş masumlardır. Yani günah işlemeye meyilleri henüz olmadan hunharca canları alınmış sübyanlardır. Onların masumiyeti ile, Peygamberlerin ve Ehl-i Beyt'in (hamse-i al-i aba) masumiyetleri farklıdır. Çünkü; Peygamberler ve ehl-i beyt; masumiyetleri sebebi ile takip edilmeleri gereken imamlardır.
Bizim bildiğimiz 14 Masum; Hz Muhammed Mustafa (s.a.a), Hazreti Fatıma (s.a) ve 12 İmamlar silsilesidir. Takip edilmesi gereken önderler onlardır.
Verdiğiniz isimlere baktığımız da ise onların henüz çocuk yaşta iken katledilmiş evlatları olduğunu görüyoruz. Evet, bu çocuklar da masumlardır ama dediğimiz gibi; onların masumiyetleri-günahsızlıkları ile Peygamber ve Ehl-i Beyt'in günahsızlıkları farklı şeylerdir.
Paylaşım için Allah razı olsun.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.