Forum Gündemi:

Konu Başlığı : On Sahih Hadisi Şerif (41-50)

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Mekkavi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Üye
*
133
mesajlar
118
konular
22
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
12-08-2012, Saat:07:13 PM
B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m
Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif (41-50)

41- “ Kişi namaz esnasında (Camide) abdesti kaçarsa elini burnuna tutarak dışarı çıksın.” ( Faydul kadir hadis no 363 )

42- “ Kim namazını hakkıyla kılar secde ve rükusunu tam yaparsa namaz ona der ki: Allah da seni muhafaza etsin beni muhafaza ettiğin gibi. Eğer namazını kollamaz secde ve rükusunu ziyan ederse namaz der ki: Allah da seni ziyan etsin beni ziyan ettiğin gibi. Bu namaz bir bez parçası gibi dürülüp suratına atılır.” ( Faydul kadir hadis no 364 )


(Yukarıdaki 364 nolu Peygamber s.a.v. in sahih hadisi şerifinde buyurduğu gibi namazımızın ziyan olmaması için tadil-i erkâna riayet etmemiz gerekir şöyle ki: Namazda iken rükû da, üç kez “sübhana rabbiyel azim” secde de ise üç kez “sübhane rabbiyel âlâ” tesbihatı yaparken zaten beklemiş oluyoruz, rükûdan kalkınca dik durmadan secdeye varılmaz, iki secde arasında da öyledir yani rükûdan ve secdeden kalkınca dik durarak biraz beklemek belini dik tutmak gerekir Buna tadil-i erkân denir.)

43- “Gece yatma yerini alınca (yatağını) ‘kulya eyyuhalkafirun’ suresini oku ve sonra uyu, çünkü O şirkten beraattir.” ( Faydul kadir hadis no 367 )

44- “ Zekatını verirsen üzerine vazife olanı yapmış olursun.” ( Faydul kadir hadis no 371 )

45- “ Malının zekatını verirsen onun şerrinden kurtulmuş olursun.” (Faydul kadir hadis no 372 )

46- “ Allah kulunun hayırlı bir kişi olmasını isterse onu kullanır. Dendi ki: Onu nasıl kullanır? Dedi ki: Onu Ölümden önce hayır getirecek bir işe yönlendirir, sonra o hayırlı işte ruhunu kabz eder.” ( Faydul kadir hadis no 381 )

47- “ Allah bir kavme azab vermek isterse hepsine birden verir. İkinci sur üflendiğinde iyi olanlar iyilik görür, kötü olanlar ise azab görür.” ( Faydul kadir hadis no 400 )

48- “ Allah Kulunun ruhunu başka bir yerde almak isterse o yere doğru bir ihtiyaç yaratır ve orada ruhunu alır.” ( Faydul kadir hadis no 404)

49- “ Allah kıtlık vermek isterse semadan çağrı gelir: Mideler genişlesin, gözler doymasın ve bereket kalksın.” ( Faydul kadir hadis no 408 )

50- “ Bir kimse (yabancı biri) eve girmek için üç defa izin ister ve kapı açılmaz ise geri dönsün.” ( Faydul kadir hadis no 422 )

(Üç kez kapıyı çalar, zile basar veya tokmaklarsa ve yanıt gelmez ise kapının önünde alacaklı gibi beklemesin.)


Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi