Forum Gündemi:

Konu Başlığı : On Sahih Hadisi Şerif (31-40)

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Mekkavi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Üye
*
133
mesajlar
118
konular
22
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
08-08-2012, Saat:12:05 PM
B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m

Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif (31-40)

31- “ Çocuklarınızı gecenin başlangıcında sokağa salmayınız. Çünkü şeytan ve cinlerin çıkış saatleridir.” ( Faydul kadir hadis no 228 )

32- “ Hicri ayların on beşinci, on yedinci, on dokuzuncu, yirmi birinci günlerinden birinde kan veriniz. Çünkü o günler vücudun en fazla kan hücumuna uğradığı günlerdir.” ( Faydul kadir hadis no 230 )

33- “ Uhud Dağını biz severiz. O da bizi sever.” ( Faydul kadir hadis no 238 )


(Yukarıdaki 238 nolu Peygamber s.a.v.’in sahih hadisi şerifindeki buyruğu şöyle açıklayabiliriz: Peygamber s.a.v. bir gün Uhud dağı üzeride iken mübarek ayaklarının bastığı koca kayalar bu şerefli konuğun kendilerini şereflendirmesinden dolayı titremeye başlar. Bu titreme aşktan ve mutluluktandır. Uhud dağı mutluluktan sarsılırken peygamber s.a.v. in telkin edici sözleri dağın sarsıntısını dindirmiştir. O telkin edici mübarek sözleri şöyledir: (Eyy Uhud dur. Senin üzerinde bir Nebi bir Sıddık ve iki şehit var.) Dağın üzerindekiler; Peygamber s.a.v. Hz. Abu Bekir essıddıg, Hz. Ömer (r.a) ve Hz. Osman (r.a). Çünkü Peygamber s.a.v. Hz. Ömer ile Hz. Osman’ın şehit olacaklarını önceden biliyordu.)

34- “ Giyiminizi ve bineğinizi güzelleştirin. İnançsız ve kâfir kişiler sizi hakir görmesinler.” ( Faydul kadir hadis no 257 )

35- “ İki çene kemiğini ve iki bacak arasındakini muhafaza et.” ( Faydul kadir hadis no 263 )

36- “ Sana emanet edilen şeyi sahibine geri ver. Sana ihanet edene ihanet etme.” ( Faydul kadir hadis no 308)

37- “ Alış verişte ve ödemelerde kolaylık gösteren mümini Allah Cennete sokar.” ( Faydul kadir hadis no 312 )

38- “ Ateş ehlinin en az azabı: Ayakkabısının sıcağından beyninin kaynamasıdır.” ( Faydul kadir hadis no 323 )

39- “ En az derecede Cennet ehline; seksen bin hademe, yetmiş iki zevce, inciden ve yakuttan döşenmiş Şamdan Yemen’e kadarki yer istifadesine verilir.” ( Faydul kadir hadis no 324 )


(Yukarıdaki 324 nolu Peygamber s.a.v.’in sahih hadisi şerifinde konu edilen zevceler, yani dünya kadınları ve hurilerle ilgili açıklama şöyledir: Müfessirlere göre, Yüce Allah’a ve Peygamber s.a.v.’e itaat ettikleri için Cenneti hak eden mümine kadınları, Cenâbı Allah her türlü dünyevi duygulardan, kıskançlıktan ve benzeri çirkin huylardan arındıracak, içleri de dışları gibi Güzel olacaktır. Eğer ikisi de cennete girdiyse bu eşler isterlerse dünyadaki kocalarına tertemiz olarak iade edilecektir. Hurilerden daha güzel olarak yaratılan o dünyalı kadınlar, eşlerine ebedi bir hayat arkadaşı ve hurilere sultan olacaklardır. Sonsuza kadar sevdikleriyle birlikte Cennetten istifade edeceklerdir. 7406 nolu hadisi şerif şöyle buyurmaktadır: (Eğer Cennet kadınlarından birisi yeryüzüne teşrif etse yeryüzü misk kokusu ile dolar, onun parlaklığı da güneşin ve ayın ışığını yok eder.) Yani güneşin ışığını kapatacak kadar parlaklığa ve cazibeye sahip olan bir kadının bundan daha güzel bir şeyi tahayyül etmesi mümkün değildir. Dolayısıyla Yüce Allah ne erkeğe nede kadına zulüm etmez.)

40- “ Kişi din kardeşini veya herhangi birini seviyorsa ona sevdiğini söylesin.” ( Faydul kadir hadis no 357 )

Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…
Çevrimdışı
kıdemli üye
*
205
mesajlar
82
konular
37
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#2
08-08-2012, Saat:03:54 PM
Güzel Paylaşım Allah Razı Olsun...
''Kim Bir Bardak Su İçerse Beni Hatırlasın''[Hz.Hüseyin]

Zalimler İçin Yaşasın Cehennem!


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi