Forum Gündemi:

Konu Başlığı : On Sahih Hadisi Şerif (1-10)

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Mekkavi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Üye
*
133
mesajlar
118
konular
22
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
21-07-2012, Saat:06:35 PM
B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m

Esselâmu aleykum…

Konu : On Sahih Hadisi Şerif (1-10)

01- “ Ameller ancak niyetlere göredir, (Değerlendirilir) Her kişi niyet ettiği sonuca (Eyleme) ulaşır. Öyleyse kimin hicreti (Yolu) Allah'a ve Resulüne ise, onun hicreti Allah ve Resulünedir. (Namaz, oruç, zekât, hac, hayır, iyilik yapmak gibi) Kimin hicreti de elde edeceği bir dünyalığa veya nikâhlanacağı kadına ise, onun hicreti de onu istediği sonuca götürür.” ( Faydul kadir hadis no 01 )

(Yukarıdaki 1 nolu Peygamber s.a.v.’in sahih hadisi şerifinde buyurduğu gibi: İnsanlar yüce Allah indinde uygulamalarına göre değerlendirilirler, kişinin niyeti iyiye doğru ise Allah ve peygamber ondan razı olur ve dünyanın güzelliklerini bulur, eyer niyeti kötü ise şeytana arkadaş olur ve dünyadaki kötülükleri bulur. Dolayısıyla mümin kişinin niyeti cenabı Allah indinde çok makbuldür.)

02- “ Cennetin kapısına geldim cennet kapısının açılmasını istedim, Cennet kapıcısı dedi ki: Sen kimsin? Dedim ki: ben Muhammed’im, (s.a.v.) dedi ki: senden önce kimseye bu kapıyı açmamak üzere emrolundum.” ( Faydul kadir hadis no 02 )

03- “ (Hz.) İbrahim’in ateşe atılmadan önceki duası; ‘Hasbiyallah ve niğmel vekil’. ” ( Faydul kadir hadis no 07 )

04- “ Faizi teşvik eden, kefil olan, yardım eden, yazan, faiz olduğunu bildiği halde şahitlik eden mel’undur. Ayrıca derisine dövme yaptıran ve yapan mel’undur.” ( Faydul kadir hadis no 13 )

05- “ Münafık kişinin belirtileri: Yalan konuşur, söz verir yapmaz, emanete ihanet eder. ” ( Faydul kadir hadis no 25 )

06- “ Davete çağırılırsanız icabet edin. ” ( Faydul kadir hadis no 31 )

07- “ Sadakaya kendinden ve ailenden başla, sonra akrabalarına, kalırsa diğer yakınlarına, böyle ve böyle (Elinin altındakilere, sağındakilere ve solundakilere muhtaç olanlara )ver.” (Faydul kadir hadis no 46)

08- “Müjdeleyin arkanızdan gelenlere de müjde verin kim (Hakkıyla) ‘Lailahe İllallah’ derse Cennete girer müjdesi vardır. ” ( Faydul kadir hadis no 51 )

09- “ Camileri inşa edin. Temizliğini üslenin. Kim (Allah (c.c.) rızası için) cami yaptırırsa Cennette de Allah ona saray yapar. Kim temizliğini yapar çöpünü atarsa, Allah da onu Cennetin kendine has güzel ödülleri ile ödüllendirir.” (Faydul kadir hadis no 62 )

10- “ Cibril (Cebrail a.s.) bana geldi dedi ki: Ümmetine müjde ver; kim Allah’a şirk koşmadan ölürse (Mümin olarak) Cennete girer. Dedim ki: Ey Cibril eğer hırsızlık yaparsa veya büyük günah işlese de mi? Dedi ki: Evet. İki kez tekrarladı. Ve aynı cevabı aldım. İçki içerse de dedi. ” ( Faydul kadir hadis no 77 )


(Yukarıdaki 77 nolu Peygamber s.a.v. in sahih hadisi şerifinde, cenabı Allah’a şirk koşmadan ölen Cennete girer buyruğu bizi yanıltmasın şöyle ki: Söz konusu kişiler zaman zaman şeytana uyarak büyük günahlara müptelâ olmuş ve bir süre sonra da tövbe edip Allah’a kesin dönüş yapanlar için geçerlidir yani evvabinler için söz konusudur. Cenabı Allah’a dönüş yaptıktan sonra bu kişiler yine şeytana uyarlar büyük günahların peşinde ısrar ederler ve nasıl oldu da bu batağın içine tekrar düştük diyerek kendilerini sorgulamazlar ve Allah’tan af ve mağfiret dilemezler ise O kişiler Allah (c.c.) indinde hem öncekilerden hem de sonrakilerden sorumlu olurlar. Şu gerçektir ki şirk dışında her günah için geçerli olan husus şudur: Yüce Allah, kişinin ona yakınlık derecesine göre isterse direk affeder isterse cehennemde cezalandırdıktan sonra Cennetine sokar.)

Cenabı Allah Müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzellikleri nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v. e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi…


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi