Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Ön saf boş iken arkada saf tutmak caiz midir?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Kenz-i Mahfi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acemi Üye
*
62
konular
26
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
25-03-2021, Saat:09:57 AM
Cemaat ile kılınan namazlarda safların tertip ve düzenine riayet edilmesi namazın adabındandır. İmamın bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi ve gerektiğinde, safların usulüne uygun şekilde tanzim edilmesi için cemaati uyarması gerekir. Hz. Peygamber (s.a.s.) namaza başlamadan önce safların düzgün ve sık olmasına dikkat etmiş, saflar arasında boşluk bırakılmaması hususunda muhtelif vesilelerle ashabını uyarmıştır (Buhari, el-Cemaa ve’l-imame, 47; Müslim, Salat 28).

Buna göre cemaat ile kılınan namazlarda, ön safta boşluk varken caminin gerisinde imama uyulması uygun değildir. Bununla birlikte mazeretleri sebebiyle saf haricinde imama uyan kimselerin namazları sahihtir.

İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Ya Hay!
17
Forumcu
*
262
konular
230
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
26-03-2021, Saat:10:20 AM
Allah razı olsun.
Yine camilerimizdeki kanayan bir yaraya parmak basmışsınız.

Özellikle 1. saftan sonraki saflar malesef Allah'a emanet, düzensiz karışık.
İnsanlar klimaya göre, pencereye göre vs.. pozisyon alıyor.
Tabi bu konuda uygulama olduğunu bilmediği için. Esas sorumluluk da burada İmama düşüyor.
Yazınız da belrttiğiniz gibi Peygamberimiz(SAV) namaza durmadan önce safları tek tek gözetir, her bir sahabeyi düzeltirmiş. Yani safları kontrol edip düzeltmek bir yerde imam için sünnet.
Ben birisini böyle uyardım, şuraya gelin diye de; "sen işine bak" diyeni gördüm malesef.
Ama imam uyarsaydı böyle diyemezdi. İmamlık sadece iki sure okuyup yatırıp kaldırmak değil.

Konuya girmişken safların düzenine de değinelim.
Saflar İmamın tam arkasından başlar ve iki tarafa doğru dengeli bir şekilde genişler. Doğal sınıra ulaşınca; 2. saf da aynı şekilde yine tam imamın hizasından başlar, yine iki tarafa doğru dengeli bir şekilde yayılır.
Her saf böyle böyle düzenlenir.

Allah'a emanet

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi