You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Profesör
NİYET...
İnsanı asıl belli eden nedir? Yani biz hep zevahire göre biliriz ve biliniriz değil mi? Karşımızda bir insan vardır, o insanın bize yansıyan bir görüntüsü, sesi, sözü, hareketi vardır. Zaten insan dediğimiz de haddizatında burasıdır. Burası değildir ama burasıdır. Çünkü hayat denilen şey görünen şeydir. Ama her görünenin bir muharriki de vardır. Velakin her şey de görünen demek değildir. İnsanların gerçeklikleri, dışarıya yansıyan halleri olmadığı için, bir de içeriye dönük halleri vardır ve insanların kim olduklarını gösteren gerçek oldukları tarafları orasıdır ve orası da batini yönleridir. Yani bize yansıyan o görüntünün, sesin, sözün, hareketin arkasında niyet dediğimiz şey vardır. Yani insanın saf özü, öz benliği vardır. Ama biz o yönlerini yani batınlarını belki ihsas edebiliriz ama asla bilemeyiz. Binaenaleyh batını net olarak bilemediğimiz için zevahire göre değerlendirme yaparız. Bu yüzden insanın en gerçek tarafı batınıdır. Çünkü o batın, zevahire yansıyanın muharrikinin mahrecidir. Tamam, zevahiridir ama o zevahirin arka planı olan batınıdır filhakika. İnsanlar ne kadar da görünen yönlerine inanılmasını, görünen yönlerinin gerçeklikleri olduğunu söyleseler de, bu doğru olmaz. İnsanlar, batınlarını kimsenin bilemeyeceğini bildikleri için belki mutlu olabilirler ama bu bir yanılgıdır. İşte insanların iş ve eylemlerini belirleyen asıl yönleri de burasıdır. Ne kadar da zevahirde farklı bir minvalde iş ve eylem ortaya koysalar da, o iş ve eylemin niteliğini batında ki niyetleri belirler. Binaenaleyh, niyetiniz ve niyetlerinize göre yaptıklarınızdır önemli olan. Zevahir bu yüzden fazla kaydadeğer değildir. Öyleyse insanların asıl hassas olmaları gereken yönleri içsel yani batını yönleridir. Ne giysileriniz, ne dışarıdan müşahede edilen ibadetleriniz, ne kimlikleriniz, ne sahip olduklarınızı sandığınız şeyler pekte önemli değildir. Tanrı niyetinize ve niyetinizi teyit eden eylemlerinize bakar. Giysileriniz, kıldığınız namaz, tuttuğunuz orucunuz, Kur’an’ı hıfzetmeniz, durmadan Allah demeniz, durmadan tespih çekmeniz, takke takmanız, sürekli salavat getirmeniz, durmadan ulvi olgulardan söz etmeniz sizi kurtarmaz. Ne kadar da kurtaracağını düşünüp istediğiniz gibi yaşasanız da. Bakarsınız, bazı şeylere çok dikkat ettiğinizi sanırsınız ama niyetiniz temiz olmadığı için kaybedersiniz. Bakarsınız, bazı şeylere fazla dikkat etmiyor gibisinizdir ama niyetiniz temiz olduğu için kazanırsınız. Mesela; örtü takıp kul hakkı yiyenle, örtü takmayan ama kul hakkına da el uzatmayan aynı değildir ve aynı da olamaz. Bakarsınız insanlara kötülük etmeyen bir sarhoş kurtulur da, ömrü hinlikle, kötülükle, zulümle geçmiş ama namazını aksatmamış birisi cehennemin dibini boylayabilir. Tanrı içinize bakar, dışınıza değil. Bu yüzdendir ki, dışa yansıyan görüntüler, sözler, sesler, hareketler bizleri aldatmamalıdır. Burada söylediklerimiz “benim kalbim temiz” denilen durumdan çok başka bir şeydir.
 
BİR SÖZ:
 
‘’’’Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için, insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterli.’’’’
 
‘’’’Her şeyi SORGULA.’’’
 
Karl MARX
HER ŞEYİ SORGULA. 
VATAN-AHLAK-ADALET.
DÜŞÜNCEYLE SAVAŞMAK YÜCELTİR.

CUMHURİYET-LAİKLİK-DEVRİM...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.