You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Namazı Cemaatle Kılmayana Zekât Verilir mi?

Namazı Cemaatle Kılmayana Zekât Verilir mi?

Üye
Namazı Cemaatle Kılmayana Zekât Verilir mi?
Allâme Şeyh Abdullah b. Muhammed b. Humeyd rahimehullah'a soruldu:

Soru: Bir komşum var, onun sadaka ve zekâta ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Ancak o cemaatle namaza katılmıyor. Bu durumda zekât veya sadakadan ona bir şeyler vermem câiz midir?

Cevap: Ona nasîhat etmeli ve zekâtından da vermelisin. Umulur ki Allah senin sebebinle ona hidâyet verir. Ancak eğer aslen namaz kılmıyorsa, ona herhangi bir şey vermen câiz olmaz. Çünkü bu adam kâfirdir, herhangi bir özrü söz konusu değildir. Eğer evinde namaz kılıyorsa, âsi ve suç işleyen biridir. Ona nasîhat etmen gerekir. Eğer fakîr ve muhtaç ise –ve ondan daha muhtacı yoksa- ona zekât vermende bir mahzur yoktur. Ancak aslen namaz kılmıyorsa ona verme!


el-Fetâvâ ve'd-Durûs fi'l-Mescidi'l-Harâm (s: 441)
Peygamber (s.a.v) Cuma günü şöyle hitap ediyordu: 'Sözün en hayırlısı Allah'ın Kitâbı'dır. Rehberliğin en hayırlısı Muhammed (s.a.v.)'in rehberliğidir. (Dînî) işlerin en kötüsü sonradan icat edilenlerdir. Sonradan icat edilen her şey bid'attir, her bid'at bir sapıklıktır. Her sapıklık da ateştedir.' (Müslim)
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.