Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Namaz kılarken sure sıralaması nasıl olmalı

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 2 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Leylaa_22
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Üye
*
1
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2021
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
23-09-2021, Saat:09:15 PM
Selamunaleykum arkadaşlar ben yeni kaydoldum siteye bir sorum var ben bakaera suresi ilk 5 ayet haşr suresinin bir kısmını felak nas ihlas kevser gibi sureleri biliyorum sadece zammı sure olarak bunları hangi sıralamayla okumam gerek? Allah razı olsun şimdiden utanmak
Forumcu
*
291
konular
268
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
24-09-2021, Saat:09:50 AM
(23-09-2021, Saat:09:15 PM)Leylaa_22 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Selamunaleykum arkadaşlar ben yeni kaydoldum siteye bir sorum var ben bakaera suresi ilk 5 ayet haşr suresinin bir kısmını felak nas ihlas kevser gibi sureleri biliyorum sadece zammı sure olarak bunları hangi sıralamayla okumam gerek? Allah razı olsun şimdiden utanmak

Namazlarda zammı süreleri mushaf sırasında okumak gerekir. (Buna tertib sahibi olmak denir, faziletlidir)
sizin bahsttiğiniz süreler için sıralama;
1. rekatta Bakara ilk 5 ayet
2. rekatta Haşr
3. rekatta kevser
4. rekatta İhlas

5. rekatta felak
6. rekatta nas

Allah makbul ve mubarek etsin...
Yönetici
6,313
konular
5,723
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
24-09-2021, Saat:10:44 AM
İleride yeni bir sure ezberlerseniz aklınızda bulunsun sıralama Kuran'daki sıraya göredir.
Sıraya uymak Sünnettir, uymamak mekruhtur, namazı bozmaz, sehiv secdesi gerekmez.
Ayrıca bir kural daha var bir süre atlayarak okumak da mekruhtur.
Örnek: 1. rekatta ihlas, 2. rekatta Nas suresi okumak mekruhtur, arada Felak suresi var. Peş peşe yada en az iki sure atlayarak okunmalı.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi