Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Namaz kılanın önünden geçilmesi namazı bozar mı?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 3 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Kenz-i Mahfi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acemi Üye
*
62
konular
26
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
25-03-2021, Saat:09:51 AM
İster kapalı, ister açık alanda olsun zorunlu olmadıkça namaz kılan birisinin önünden geçilmemelidir. Zira Hz. Peygamber namaz kılanın önünden geçmektense 40 yıl beklemenin daha hayırlı olacağını belirtmiştir (Müslim, Salat, 48, h. no: 1160). Namaz kılanın da, uygun bir yere durmak veya sütre vb. bir şey koymak suretiyle önünden geçilmemesi için önlem alması gerekmektedir. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), önünden insan veya hayvanların geçmesi muhtemel olan bir yerde namaz kılan kişinin önüne sütre (değnek veya başka bir şey) koymasını tavsiye etmektedir (Müslim, Salat, 47, 1149; 48, H. No: 1157). Sütreyi terk etmek ise mekruhtur

Cemaatle kılınan namazlarda, sadece imamın sütre edinmesi yeterlidir; diğerlerinin sütre koyması gerekmez (Buhari, Salat, 90). Namaz kılanın önündeki sütrenin ardından geçmekte bir sakınca yoktur. Namaz kılanın önünden geçen kimse sorumlu olmakla birlikte önünden geçilen kişinin namazı bozulmaz. Fakat büyük camilerde, namaz kılanın secde mahallinin uzağından geçmek caizdir (Ka’sani, Bedaiu’s-Sanai’, Beyrut, 1982, I, 489; II, 349-350; II, 373-374).

İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Ya Hay!
17
Forumcu
*
260
konular
230
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
26-03-2021, Saat:10:06 AM
Selamün aleykum.
Allah razı olsun. Gerçekten önemli bir konu açmışsınız.
Malesef mescidlerimizde cemaatimiz sutre ve namaza durulacak yer konusunda hiç hassas davranmıyor.
Oysa Peygamberimiz(SAV) efendimiz, yeri gelmiş başındaki sarığını çıkarıp sutre yapmış, başı açık namaz kılmıştır.
Yani ne demek:
Sutre yapmak, başa sarık bağlamaktan bile önce gelmiş.

Oysa görüyoruz kardeşimiz, güzelce sarığını sarmış, cübbesini giymiş, lakin tam insanların gelip geçeceği kapı ağzına sutresiz namaza durmuş.
Öncelikle namaza duracağımız yeri iyi seçmeliyiz. Nasıl ki necaset olan yerden kaçınıyorsak, insanların gelip geçeceği yerlerde de namaza durmaktan kaçınmalı, mümkünse bir sutun gerisine veya sutre olabilecek bir eşya arkasına, yani insanların önünden geçmesine imkan tanımayacak şekilde namaza duralım.

Allah'a emanet
Yönetici
6,216
konular
5,673
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
26-03-2021, Saat:10:24 AM
Sahabe önünden geçen olursa tutup dövüyor sonra da namazına kaldığı yerden devam ediyor diye okumuştum bir yerde ama net hatırlayamadım şimdi.
En azından bir tokat vurmadan bırakmıyorlarmış.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Acemi Üye
*
62
konular
26
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
26-03-2021, Saat:11:53 AM
(26-03-2021, Saat:10:24 AM)alpi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Sahabe önünden geçen olursa tutup dövüyor sonra da namazına kaldığı yerden devam ediyor diye okumuştum bir yerde ama net hatırlayamadım şimdi.
En azından bir tokat vurmadan bırakmıyorlarmış.
Böyle bir şeyi ilk defa okuyorum.
Camici kardeşimizin dediklerine harfiyen katılıyorum.
Ya Hay!
17

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi