You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Namaz hakkında bir sorum var

Yeni Üye
Selamun Aleyküm.

Namaz kılarken şu aralar sanki sadece hareket ediyormuşum gibi geliyor. Ne bir huşu ne bir zevk alıyorum. Sureleri okuyup eğilip kalkıyorum. Çoğu kimseler gibi içimde bir huşu oluşmuyor. Ne yapmalıyım nasıl huşu elde ederim ?

Huşu olmadan namazlarım olur mu sizce ?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
RE: Namaz hakkında bir sorum var
aleykum selam hoş geldiniz.
bu sadece sizde değil, genelde herkeste her zaman huşu olmayabiliyor.
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
namazın hikmetlerini anlatan bir kitap yardımcı olur gülücük ben okuduğum zamanlarda oldu.
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Süper Moderatör
Bir tavsiye daha, okuduğunuz sürelerin manalarını da öğrenmeye çalışın. Manalarını düşüne düşüne okursanız faydalı olabilir.
Bir de aklınıza başka şeyler (dünyalık şeyler)takıldığında, hemen şeytan da aklınıza gelsin. Hayal edin ki o bir köşeden size bakıp, kıs kıs gülmekte. Ve şuna da inanın ki, siz hangi safhada olursanız olun(isterseniz son rekatın sonunda), farkına varıp hemen kendinizi topladığınız anda o daha önceki aldığı zevkten daha fazlasını üzelecektir. Yani namazınızın bir safhasında bile kendinize hakim iseniz (inşaallah; Allah-ü alem) kabul olmuş olacaktır.
Esasen fıkıh-ilmihal kitaplarında belirtildiği üzere sünnet namazlarının bir hikmeti de işte bu namazımızdaki hataları-kusurları tamir etmek açıkları kapatmaktır.
Namaz sırasında mümkün mertebe ahireti, kabirleri düşünmek de ilaçlardan biridir.

Mesele bunların şeytanın vesveseleri olduğunu bilip, ona göre davranmaktır. Şeytan zaten şeytanlaşmış kişiler ile uğraşmaz. Onun derdi doğru yolda olan veya bu yolda ilerlemek isteyenlerdir. Ne mutlu sana ki şeytan seninle uğraşmaya değer buluyor.

Kalbimizi mutmain tutalım, şeytanı güldürmeyelim, ağlatalım.

Allah'a emanetsiniz...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
merhaba,

camici ye katılıyorum. ben ekstra bilgiler eklemek istiyorum. gücünüz yetiyorsa aşağıdakileri de yapın.

** evinizde desenli halı kullanmayınız.
** mümkünse desenli olmayan perdeler kullanınız.
** seccadeniz desenli olmasın.

halılarınız mümkünse sade beyaz veya bu mümkün olmuyorsa tek renk yine,kül rengi (gri) olsun.
ben namazda şeytana beddua ediyorum bazen ayrıca gülücük
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
birde gün içinde bol bol felak nas okuyun. kehf suresinin ilk ve son 10 ayetinin anlamlarıyla beraber ezberleyin..
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.