You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Dabbe kim mi Dabbe ne mi

Dabbe kim mi Dabbe ne mi

Acemi Üye
Dabbe kim mi Dabbe ne mi
Selamun aleyküm

Neml Sûresi / 82.Ayet

82. (Kıyametin kopmasına dair) o söz başlarına gelince, onlara yerden bir Dâbbe2 (garip ve acayip bir canlı) çıkarırız ki o, insanların âyetlerimize kesin olarak inanmadıklarını kendilerine söyleyecektir. (Artık tevbe kapısı kapanmış olup gerçek inananla inanmayan ortaya çıkacaktır.)

Bu ayet ve bir çok hadisle dabbe konusunda " dabbe kim mi dabbe ne mi" sorusu geldi.

Ayete baktığımızda yerden çıkar buyuruyor ; Acaba insan da topraktan yaratılmış / yani yerden topraktan çıkar mı buyruluyor. Ama peygamberimizin hadislerinde kuyruğu var... gibi bir anlatım var.

İnsanlara ayetlerimize kesin inanmadıklarını söyleyecek. Burası bile içinde birçok mucize barındırıyor
* nasıl konuşuyor.
* kesin inanıp inanmadıklarının bilinmesi ancak vahi ile olmaz mı. O halde vahi mi alıyor.
* inanan ama kesin inanmayanlara hitap ediyor. Arasındaki fark çok manidar. Bu farkın sırrı ne
* müslümanlar nasıl bir duruma düşecekki böyle bir konu ile muhatap olacaklar.

İnşalllah bu konuda görüşlerinizi bildiğiniz hadisleri, alimlerin sözlerini paylaşırsanız belki Rabbimiz cc rahmet edip bir yol gösterir.

Selam ve dua ile
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
RE: Dabbe kim mi Dabbe ne mi
Bildiğim kadarı ile bu konu hakkında bazı alimler ve kuranı kerim mealllerinde bir hayvana benzetildiğini okumuştum ve duymuştum. Fakat sizinde açıkladığınız gibi konuşan ayetlerimize kesin olarak inanmadıklarını söylecek olması benimdr aklımı karıştırdı. Bu konu hakkında İnşaAllah araştırma yapacağım. Konu hakkında bilgisi olan kardeşleride bu konu başlığı altında toplanıp istişare edersek güzel olur İnşaAllah
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.