You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Cezalı Üye
Miskinlik
Miskinlikte buldular kimde erlik var ise. (Yunus) 

Miskin çok uyuşuk kimse anlamına geliyor. Mesnevi'de de geçiyor Ömer yerde uyuyor benimse yedi azam titriyor diye. Bu iki cümleden benim savaş olurken rahat takılan biri gelmiyor aklıma.Rahatlık zencilerde o farklı bir anlam. Onları geçiniz.

 Ben miskinlik deyince böyle savaş var dur şurada bir yatayım. Len savaş var yatılır mı. Düşman geliyor diyorlar. Gelsin diyor yine bir gezinti. Gezintinin sırası mı efendim diyorlar. Tınlamıyor. Öyle insan geliyor aklıma. Erliğine güveniyor. Erlik nereden geliyor? Bir kere er kimseden korkmaz. Karşısına çıkan da korkmaz. Böyle böyle çarpışırlar. Biri korkar kaybeder. 

İyi de hayal dünyasında el adl ismi yok ki. Mesela amakı hayalde hayalin derinliklerinde bir aslan yaratabilirsin. Racinin hayal dünyasında. Bir de Gaci diye düşman var. Onun hayal gücünde aslan yok. Geyik var. Hop kaybetti. Böyle böyle hayaller çarpışıyor. El adl ismi mi dersin hak ismi mi dersin. Olay bu mu? Erlik miskinliktedir ne demektir acaba erlik hayal dünyasıyla mı elde edilir demektir yoksa bize hep anlatılan kahramanlık hikayeleri gibi mi? Ben hayal dünyasında olmasını küçümsemiyorum. Çünkü hayal dünyasında düşmanla çarpışan birinin düşmanı öldürmesi büyük bir insanlığa hayr olarak tecelli eder. Hayalle yenmesi er olmadığı anlamına gelmez. Fatih Sultan Mehmet gibi atılan topları hesaplamış derseniz siz çok film izlemişsiniz.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.