You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Lütfen bir bakın.

Yeni Üye
Lütfen bir bakın.
Öncelikle tüm herkese Selamın Aleyküm. Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin de gözlerinden öperim. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki imanım da hiç bir şüphem yok. Hamd olsun ki Müslümanım. Fakat 2 tane sorum var ve bir türlü doğru cevabı bulamadım lütfen mantıklı bir şekilde anlayacağım biçimde ve Kur'an ayetleri ile açıklayınız.

1. Dinimizde HAC vazifesi bir farz olarak belirtiliyor. Ve en kötü hac parası şuan 15.000-20.000 tl arasında. Fakat aklıma şöyle bir şey takıldı. Benim ailem hayatında en fazla bir kere hac parası biriktirebilir orta halli bir aile ve biz 20.000 TL Biriktirdik. Fakat bir genç ilik veyahut kanser hastası ve tedavisi için 20.000 tl biriktiriyor. Biz o parayı genç için harcasak ve onu yaşama geri bağlasak ALLAH Katında daha büyük sevap olmaz mı ? Dünyaya bir Müslüman bir insan bir genç fidan geri getiriyoruz bu daha büyük hayır değil midir ? Şayet öyleyse hac parası yerine Dünya'ya genç müslümanlar genç insanlar geri getirmemiz gerekmez mi ?

2. Şuan herkesin bildiği gibi Afrika'da bırakın uygarlığı kılık kıyafet bilmeyen medeniyetler var. Ve bunlar emperyalist ülkeler tarafından günlüğü 5 6 dolara harcanıyor. Bu insanlar İslam'dan haberleri yok. Hatta hiç bir dinlerden haberleri yok. Bu insanlar ölünce Müslüman olmadıkları için ceza çekecekler mi ? Çekeceklerse bunun boyutu nedir acaba ?

Herkese tekrardan selamlarımı iletiyorum. ALLAH'A Emanet olun
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
RE: Lütfen bir bakın.
1. hac farz iaşe dediğimiz paranın üstü hacca yetecekse hac yapılmalı çünkü hac Allah'ın hakkı öncelik yükümlü olduklarımızda diğer insanlara yardım kendi ihtiyaç ve vazifelerinden sonra gelir.
2 eğer insan gerçekten islamdan habersiz ölürse mesul olmaz. amenerrasülü dediğimiz ayetlerde insana gücünün yeteceğinden sorumlu tutar diyor insan bilmediğini yapabili mi buna gücü yetmez o halde
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.