You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Lehv/Eğlence hakkında

Lehv/Eğlence hakkında

هل أنا حقاً أنا ؟
Lehv/Eğlence hakkında
كل لهو باطل إذا شغله عن طاعة الله
```Lehv olan her bir şey, kişiyi Allâh'a taatten engellediği taktirde bâtıl olur.```
 Buhârî rahimehullah

وقوله تعالى: {ومن الناس من يشتري لهو الحديث ليضل عن سبيل الله} /لقمان: 6
Allah subhanehu ve tealanın (şu buyuruğunda olduğu gibi):
İnsanlardan kimileri de vardır ki Allah'ın yolundan alıkoymak için lehve'l-hadisi satın alırlar. Lukman/6

İbn Battal'ın naklettiğine göre Buhari başlıkta lehv için getirdiği kaydı, yüce Allah'ın: "Allah'ın yolundan saptırmak için" buyruğundan istinbat etmiştir. Çünkü bunun mefhumundan anlaşılan şudur: Eğer onu Allah yolundan saptırmamak için satın alırsa, yerilmiş olmaz. Aynı şekilde başlığın mefhumundan da anlaşıldığına göre eğer lehv (oyalayıcı, eğlendirici iş) kişiyi Allah'a itaatten alıkoymayacak olursa batıl olmaz. Ancak bu mefhumun genel çerçevesi mantuk ile (lafzan dile getirilmiş naslarla) tahsis edilir. Oyalayıcı şeyler arasından haram olduğuna dair nas bulunan her bir şey bâtıl olur. İster itaatten meşgul edip alıkoysun, ister alıkoymasın.

*Bir faide: Buhari mezkur ayette geçen "lehve'l-hadis: Boş/eğlence sözleri''nin şarkı ile tefsir edilmesine dair varid olmuş rivayetlerin zayıf oluşuna da işaret etmiş gibidir.
Son Düzenleme: 01-01-2023, Saat:08:46 PM, Düzenleyen: kalemşör.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.