Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Kudüs Neden Önemlidir?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Hadislerle Yaşa
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Acemi Üye
*
19
mesajlar
14
konular
118
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
07-10-2020, Saat:01:47 AM
İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!Kudüs ile ilgili 3 soru başlığımıza 3 ayrı olayla cevap verecek ve meselenin anlaşılmasına vesile olmaya çalışacağız inşaAllah. Yazıya dökmemize vesile olan Muhammed Emin Yıldırım hocamızdan ve Bekir Develi ağabeyden Allah razı olsun..

Kudüs ilk fetholunduğunda İslam devletinin başkanı Hazreti Ömer, askerleri ile bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından askerlerine dağılma emrini verdiğinde askerlerin dağılmadığını gördü. "Konuşmam bitti ne için beklersiniz?" diye sorunca askerler, "Savaş bitti. Ganimet bekliyoruz" dediler. Hazreti Ömer radıyallahu anh cevap buyurdular;

-Allah Resulü sallalahu aleyhi vesellem Mekke fethedildiğinde Mekke'nin toprağını ganimet olarak dağıttı mı ki benden ganimet bekliyorsunuz, KUDÜS MEKKE'DİR.

Kudüs bu yüzden önemlidir. Kudüs Mekke'den farksızdır kardeşlerim. Kudüs kutsaldır. Kudüs mübarektir.


Peki Kudüs İçin Ne Yapabiliriz?

Herkes her işi yapamaz ama herkesin yapacağı bir iş vardır. Herkesin Kudüs için yapabileceği bir şey vardır. Kılmıyorsak namaz kılmak, kılıyorsak cemaatle namazlara iştirak etmek, her gün Kur'an okumak, dua ederek her an Allah ile irtibatta bulunmak, hakkıyla örtünmek Kudüs için birşey yapmaktır. Haramlardan kaçınmak Kudüs için birşey yapmaktır. Karınca adımı kadar dahi olsa atılacak bir takva adımı Kudüs için birşey yapmaktır.

Kudüs düşman işgali altındayken Halep'li bir marangoz minber yapmıştı. Dükkanına giren Selahaddin Eyyubi sordu;

-Bu hangi Caminin minberidir?

+Mescidi Aksa'nın minberidir.

Henüz 8-9 yaşlarındaki Selahaddin;

-İyi de Mescidi Aksa işgal altında değil mi, dedi.

+Ben napayım ben marangozum elimden ancak minber yapmak gelir. Allah birini gönderir o kimse de minberi yerine koyar.

Küçük Selahaddin dedi ki;

+Madem sen bunu yaptın ben de o minberi yerine koyacak komutan olurum inşaAllah.Öyleyse Kudüs'ü Kimler Fethedecek?

Yine Kudüs'ün fethi zamanıydı. Emir-ül Müminin Hazreti Ömer, ordu komutanı Ebu Ubeyde bin Cerrah'a "Beni çadırına götürür müsün?" dedi. Çadıra göz gezdiren Hazreti Ömer koskoca İslam ordusunun çadırındaki sadeliği görünce, "Dünya hepimizi değiştirdi ama seni değiştirmedi Ey Ebu Ubeyde" dedi.Anlıyoruz ki, Peygamber okulunda yetişen öğrenciler (ashab-r.a.-) Peygamber aleyhissalâtu vesselam'dan derslerini iyi almışlardı. Bir ellerine ay bir ellerine güneş verilse de istikametlerinden şaşmayacaklardı.Anlıyoruz ki, dünyaların değiştiremediği ve ahiret öncelikli yaşayanlar Kudüs'ün akıbetini değiştirebilir. Dünyaya saplanan, dünyayı ahiretin önüne koyan birisi Kudüs için ne yapabilir?Kudüs'ün neşesini geri getirmenin zamanı gelmedi mi?Yapabileceklerini düşün ve kendini zalimlerin karşısında aciz görme. Sen alemlere rahmet bir Peygamber'in ümmetisin.

Daha fazlası için İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
internet sitemize davetlisin.
Burada senin için hayırlı şeyler olabilir ? İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Çevrimdışı
Yönetici
*******
5,000
mesajlar
614
konular
5,092
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#2
11-10-2020, Saat:11:13 PM
Yüreğimizin kanayan yarası Kudüs...
Sabret,    Şükret,    Seyret...


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi