Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Korona Virüs Hakkında

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 29 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : alpi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yönetici
*******
6,313
mesajlar
309
konular
5,723
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
20-03-2020, Saat:11:20 AM
Merhaba arkadaşlar.

Malumunuz dünyamız ciddi bir sorun ile karşı karşıya.
Bu konuda her haber kanalına çıkan uzman kesiliyor ve kendi görüşlerini bildiriyor.
Kimisine göre maskesiz sokağa çıkılmamalı, kimisine göre sağlıklı birinin maske takması zararlı.
Kimisi devlet kurumlarının yaptığı dezenfektan işlemlerinin hiçbir faydası olmadığı hatta canlılara zararlı olduğu görüşünde.
Bunun gibi birçok konuda farklı görüşler var.

Naciazane kendi görüşümü bildirmek isterim.

Bu gibi olağanüstü durumlarda Müslümanlar yetkili kurumların dini kimliğine bakmaz. Yani Müslüman olup olmadığına dahi bakılmaz. Konusunun uzmanı yetkili bir kurum olması gerekli ve yeterlidir. Daha da ileri gideyim, şu anda örneğin Almanya'da yaşayan bir Müslüman Almanya'nın yetkili kurumlarına tabi olmak zorundadır.

Dolayısı ile bugün sağlık konusunda en yetkili makam Sağlık Bakanlığıdır. Ne derse uyulması bir Müslüman için emir niteliğindedir. Bu bakımdan Sağlık Bakanlığı iyi takip edilmeli ve tüm uyarıları dikkate alınmalıdır.

Bu durumda -mış, -muş gibi haberlere itibar edilmemeli, sadece bakanlığın resmi açıklamalarına itibar edilmelidir.

Bakanlığın
Web adresi: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!

Duyuru sayfası: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!

Facebook Adresi: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!


Ey Rabbim eğer bize karşı bir gazabın söz konusu değilse, başımıza gelen bu belalara, çektiğimiz bu sıkıntılara aldırmayız. Ancak senin rahmetin bunları da göstermeyecek kadar geniştir. Sen Rahmansın, sen Rahimsin.

Konu hakkında güzel bir derleme de var belki siz de okumak istersiniz.

İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!


Allah yardımcımız olsun.
....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Çevrimdışı
Yönetici
*******
5,000
mesajlar
614
konular
5,092
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#2
20-03-2020, Saat:04:37 PM
İlk başta bütün bu olanlar biraz abartı mı acaba diye düşünüyordum ama ciddiye almamız lazım galiba.
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Çevrimiçi
Administrator
*********
18,219
mesajlar
1,148
konular
13,118
REP PUANI
Administrator

Feb 2008
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#3
20-03-2020, Saat:05:18 PM
Hala işi mizaha vuranlar var.
Durum sandığımızda da ciddi.
İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
,İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Çevrimdışı
Yönetici
*******
6,313
mesajlar
309
konular
5,723
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#4
21-03-2020, Saat:10:39 AM
Ben her şeyden çok bilim insanlarının tutumuna takıldım.
Tamamı sadece fikir yürütüyorlar.
Sunucu sizce diye sorular soruyor. Prof. Dr. ..... cevap olarak bence diye cevap veriyor.
Konuştuklarının hiçbir bilimsel dayanağı yok.

-Bence maske takmak zararlı.
Sunucu soruyor
-Peki sizce Sayın Prof.
-Bence takılmalı.

Ben de fikrimi söyleyeyim.
-Bence hiçbiriniz bilim insanı falan değilsiniz.
Bu da benim bencem.

Bir Prof. Konuştuktan sonra konuşan Prof. öz fikirlerini(bencelerini) dahi söylemiyor. Kendisinden önce konuşmuş olan Prof.'a muhalif olmak istemiyor.
Tuhaf, garip, bilimden uzak bilim insanları gördük.
Birçoğu hiç güven vermiyor.

Sayın Bakanımızın verdiği güven ve özveri karşısında kendilerine saygılarımı iletiyorum.
Belli ki uykusuzluktan kan çanağına dönmüş gözlerle vazifesinin başında.
Umut ediyorum ki krizden sonra bu konuyu değerlendirip Prof. ları toplayıp usul dersi verir.
....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Çevrimdışı
Yönetici
*******
5,000
mesajlar
614
konular
5,092
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#5
21-03-2020, Saat:08:15 PM
Herkes kendince mantıklı olanı söylüyor. Biz ise net bir şey duymak istiyoruz.

Her kesimi düşünerek yorum yapmak zorundalar.
Bizim insanımız o kadar abartmayı sever ki yetkililer bi maske takın dese on maske üst üste takarlar virüs çıkalı bi kaç saat olmadan ülkede kolonya kalmadı.

Tabi tam terside var devlet dışarı çıkmayın diyor millet dışarda piknik yapıyor.
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Çevrimdışı
Acemi Üye
*
60
mesajlar
1
konular
76
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2020
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#6
21-03-2020, Saat:09:14 PM
Korona degildir aslinda bu kadar can alan , KIYIYA vuran cocuk cesetlerinin sizlayisidir. Bu savasta butun ailesini kaybeden yetimin olmeden once "Sizi Allah`a sikayet edecegim." feryadinin Allah katinda karsilik bulmasidir..
кαℓρ кιямαк, кâвє уιкмαк gιвι∂ιя. нz мυнαммє∂ (ѕ.α.ν)
Çevrimdışı
قید آزادی
*******
1,103
mesajlar
168
konular
1,106
REP PUANI
Jul 2016
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#7
21-03-2020, Saat:11:00 PM
Dr Mehmet öz den yorum
Yıllardır doğru düzgün girmediğim facebooka bu virüs yüzünden girip bir şeyler yazayım istedim çünkü neredeyse 15 ocaktan bu yana, yani 2 aydır bu hastalık üzerine bilimsel makaleler de dahil çok fazla okuma yaptım.Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bu virüsten kaçış yok arkadaşlar. İstisnasız hepimiz yakalanacağız. Ama ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi, bunu en sonda açacağım. Aynen grip virüsünde olduğu gibi önümüzdeki yıllar, on yıllar boyunca bu virüsle yaşamayı öğreneceğiz.Emin olun bu kesin. Şu an alınan karantina, tatil, izin vb önlemlerinin tamamı virüsün yayılma hızını yavaşlatıp, sağlık sektörünün çökmemesini sağlamak üzere alınıyor.Çok hızlı yayılımda hastanelerin yoğun bakım üniteleri çıkmaza giriyor ve bilamecbur İtalya örneğinde olduğu gibi hangi hastanın yaşayacağına, hangisinin öleceğine karar verilmesi gereken berbat bir durum ortaya çıkıyor.Virüs dediğimiz şeyler aslında öldürücü, şeytani birer düşman değiller. Onlar da aynen bizim gibi üzerinde konuşlandıkları alan sayesinde yaşayan canlılar. Zaten genelde hayvanlardan bize geçiyorlar ve evet, hayvanları genelde öldürmüyorlar.Çünkü kendileri de yaşamak için üzerinde yaşadıkları canlılara muhtaçlar. Yüzyıllardır hayvanlarla beraber yaşamaya alışmışlar.E peki biz neden ölüyoruz? Çünkü birbirimizi tanımıyoruz. Virüs kendini hala hayvan vücudunda zannediyor. Yeni yerleştiği konağın şartlarını henüz bilmiyor. Belli bir süre geçtikten sonra hem bizler onlara bağışıklık kazanacağız hem de onlar kendi sonsuz yaşamları için mutasyona uğrayacaklar. Böylece beraber yaşamaya alışacağız.

Mesela aranızda herpes labialis adlı virüsü duyan oldu mu hiç?Duymadınız ama kendisi dünyanın en yaygın virüslerinden birisi ve bir kere vücudumuza girdikten sonra biz ölene kadar vücuttan atılamıyorlar. Peki ne yapıyor bu virüs? Dudağınızda uçuk çıkarıyor. O kadar işte. Bizi öldürmüyor çünkü biz ölürsek kendisi de yaşayamıyor.Grip virüsü de hemen hemen öyle. Öldürücülük oranı %0.1 civarı ve genelde zaten vücudunda kronik sorun olanları öldürüyor. Her sene ve her sene dünyada yarım milyar insan grip virüsüne yakalanıyor. Bu şekilde birlikte yaşamaya alıştığımız tonla virüs var.Corona virüsler (sars, mers vb) ile de yaşamaya alışacağız (tabii mers ile belki 1000 yıl sonra).

Sadede gelirsem, dediğim gibi hepimiz bu virüse yakalanacağız. Hatta belki birçoğumuz yakalandı bile ama fark etmedi. Ve hatta hastalığı da atlattı.Vücudu virüsle yaşamaya çoktan alıştı ya da virüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti. Bu konuda en güzel örnek Diamond Princess gemisi. Gemideki 3700 kişinin 700'ünde test pozitif çıkmış. Ama bu 700 kişinin 350'si hastalığı hissetmemiş bile. Ve hala da çok sağlıklılar.Yatak döşek yatmıyorlar. Ki yaş ortalamaları da baya yüksek.

Peki neden böyle? Çünkü o 350 kişinin bağışıklık sistemi çok güçlü. Yani bu hastalıkta en önemli şey bağışıklık sistemi.Aramızda bağışıklığı iyi olanlar, spor yapanlar, doğru besinleri alanlar, sigara içmeyenler vb. bu hastalığı belki hissetmeyecek bile. Belki hafif bir grip gibi atlatıp hayatlarına devam edecekler.

Ne yapmak gerekiyor?
Öncelik vücut direnci. Spor ve hareket. Sonrası beslenme. Özellikle meyve sebzeler ile daha spesifik şeyler, mesela sarımsak, yoğurt, kefir, yeşil çay vb. Sonrası ise besin takviyeleri. Özellikle c vitamini, çinko, beta glukanlar (1.3 ve 1.6) ve kara mürver ekstresi.Meyve sebzeler ve takviyeler eğer kendinize de dikkat ederseniz bu kışı atlatmanızı sağlayabilir. Çünkü bağışıklık sistemini çok dirençli hale getiriyorlar.

Dediğim gibi, bu virüsle yaşamaya alışın.Önümüzdeki yıllarda, hatta belki aylar ya da haftalarda mutasyona da uğrayacak, ya daha ölümcül olacak, ki kendi de kaybeder, bu yüzden bunu düşük olasılık görüyorum, ya da o da bizimle yaşamayı öğrenecek. Aşısı bulunsa bile mutasyona her uğradığında aşı işlevini kaybedecek.Grip aşıları da öyledir. Sizi sadece geçmiş senelerin grip virüslerinden korur. Yenilerinden değil. Yani tam koruma sağlamaz. Tam koruma her zaman için bağışıklık sisteminizdir.Fakat dediğim gibi virüsün canlılığını devam ettirebilmesi için bulunduğu konağı öldürmemesi ve başka konaklara geçebilmesi gerekiyor. Bunun için de mecburen mutasyona uğramak zorunda.Mutasyon dediğimiz şey ise nesille alakalı ve virüsler çok hızlı üreyip öldükleri için bizlerde yıllar alan nesil değişimi onlarda saatler alabiliyor. Bu sayede çok hızlı mutasyon geçiriyorlar. Ve büyük bir olasılık süre geçtikçe virüs bulaştığı kişiyi öldürmeyecek şekilde mutasyon geçirecek. Yani bu virüsü ne kadar geç kaparsanız tehlikesi o kadar az olacak.

Evet, hepimize uğrayacak bu virüs ama ne kadar geç uğrarsa o denli şanslı olacağız. Bu yüzden olabildiğince evden çıkmamak, hijyene dikkat etmek, gerekli şekilde beslenmek, hareket etmek ve gerekli takviyeleri almak gerekiyor. Bunları yapanlar emin olun hepimizden uzun yaşayacak.

Özet
1- Kendinizi karantinaya alın. Virüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak
2- Hijyen. Olabildiğince temizliğe dikkat edin.
3- Meyve sebze yiyin.
4- Bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin.
5- Bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. Örnek: beta glukanlar, c vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb
6- Hareket edin ve evinizde spor yapın.
7- Sigarayı bırakın.
8- Bol su için.
لَمْ اَكُنْ بِدُعَٓائِكَ رَبِّ شَقِيًّ
Çevrimdışı
Yönetici
*******
6,313
mesajlar
309
konular
5,723
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#8
22-03-2020, Saat:03:57 PM
Bu gibi paylaşımlarda mutlaka kaynakta belirtilmelidir. Bu vesile ile paylaşım değer kazanır. Aksi halde ben şahsen bu tip paylaşımlara değer vermiyorum.
Kaynak belirtilmeden yapılan paylaşımlar forum kurallarına da uygun değildir.
....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Çevrimdışı
Acemi Üye
*
60
mesajlar
1
konular
76
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2020
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#9
22-03-2020, Saat:06:42 PM
(22-03-2020, Saat:03:57 PM)alpi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Bu gibi paylaşımlarda mutlaka kaynakta belirtilmelidir. Bu vesile ile paylaşım değer kazanır. Aksi halde ben şahsen bu tip paylaşımlara değer vermiyorum.
Kaynak belirtilmeden yapılan paylaşımlar forum kurallarına da uygun değildir.

Bana mi dediniz ? icon
кαℓρ кιямαк, кâвє уιкмαк gιвι∂ιя. нz мυнαммє∂ (ѕ.α.ν)
Çevrimdışı
Yönetici
*******
6,313
mesajlar
309
konular
5,723
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#10
23-03-2020, Saat:10:11 AM
Hayır size demedim. Alıntı yazıların paylaşımı için dedim.
Aslında forum kuralları okunsa daha iyi olur.
....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi