You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Katılım Bankası Caiz mi?

Katılım Bankası Caiz mi?

Yeni Üye
Katılım Bankası Caiz mi?
Selamün Aleyküm Hocam 

Katılım Bankasından Banka Kartı Maaş Kartı Alacağım Ama Caiz mi Değil Mi Bilmiyorum.
Caiz midir Hocam Katılım Bankasından Kart Kullanmak ?
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
Cvp: Katılım Bankası Caiz mi?
we aleykumesselam, atm de maaşını bırakmamak kaydıyla maaşını çekebilmek için hesap kartı kullanmanda bir beis yok. Allah en doğrusunu bilir.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Süper Moderatör
Cvp: Katılım Bankası Caiz mi?
Selamun aleykum,

Tam kurallarına uygun ve kuruluş felsefesine göre katılım bankası ile çalışmak caizdir. Sadece maaş kartı değil, birikimlerimizi de yatırmak gerekir.
Gözden kaçırdığımız; birikimlerimizi yastık altında veya küpler içerisinde saklamak, biriktirmek ve uyutmak haramdır.(1) Ekonomiye yani umum halkın, ülkenin menfaatine sunmak gerekir.
Orada dağıtılan kar payı vs. ile faizi karıştırmamak gerekir.
Faiz oluşması için önceden ahit altına alınmış belirli bir vade ve belirli bir "ziyade" gerekir.
Katılım bankalarının ilan ettiği kar payı dipnotunu iyi okuyun. Asla kesin bu rakam demez. Yaklaşık beklenen kazanç payı der. Paranızı çalıştıracağım, ekonomiye kazandıracağım, beklediğim tahmini kazanç da budur der.

Açıklama(1)
Tevbe 9/35- O gün o altın ve gümüşlerin üstü cehennem ateşinde kızdırılacak da bunlarla alınları, yanları ve sırtları dağlanacak (onlara): "İşte bu kendi canınız için saklayıp biriktirdiğiniz şeydir. Haydi şimdi tadın bakalım şu biriktirdiğiniz şeyin tadını!" denilecek.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
Cvp: Katılım Bankası Caiz mi?
kapitalist ekonomi , batıl düzen ve cahil halkın hevalarıyla dolu yaşantısını desteklemek için paraları kar payına yatırmaya teşvik ediyorsunuz?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Süper Moderatör
Cvp: Katılım Bankası Caiz mi?
Meseleye bir de çok karşı çıktığımız faiz açısından bakalım. Bakalım sloganlar bizi nerelere savuyor.

Malum gerek pandemi, gerek askeri harekatlar ve gerek dünya siyasi konjüktörü zaten kırılgan olan ekonomimizi sarstı. Faize şiddetle karşı olan cumhurbaşkanımız bile -taktiksel geri çekilme olarak da olsa- bir süreliğine faiz arttırımına göz yummak zorunda kaldı.
Faizleri arttırdık, dışarıdan açık kaynaklardan öğrendiğimiz kadar 14 milyar dolar civarında bir sıcak para ülkemize girdi ve doların-dövizin ateşi bir miktar düştü.

Peki Türkiyede şu anda yastık altında bu 14 milyar dolar para yok mu. Hem de döviz olarak.
Bakın şu anda yazılmış, sıra bekleyen yaklaşık 2 milyon hacı adayımız var. Bunların %99 u hac parasını dolar ve Euro (döviz) olarak hazırlamış yastık altına atmış durumdadır. Hac parası şu an tam kaç para bilmiyorum ama, kişi başı hazırlanan para 5 bin dolardan az olmamalı.
Yani en az 10 milyar dolar.
Ne olurdu bu para sistemin içinde dursaydı da, elin 14 milyar sıcak parasına ihtiyaç duymasaydık ve faize teslim olmasaydık.

Bir öneri: Bu parayı sisteme çekmek için katılım bankasına bile gerek yok aslında.
Diyanet pekala cazip ve garantili bir kampanya yaparak sırası gelenin haccını garanti altına alarak bu paranın kayıt sırasında tahsil yoluna gidebilir. (Zorunlu değil, cazip ve güvenceli bir kampanya ile)
Eğer parayı yatıran kişi sırası gelmeden bir şekilde gidemeyecek duruma düşmesi halinde iade garantisi de verilerek.

Allah'a emanet.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
RE: Katılım Bankası Caiz mi?
Arkadaşlar katılım veya normal bankanın bir farkı yok. Size başka bir şey söyleyeyim İmamı Muhammed (hanefi) ve bazı hanefilere göre bir yerde islam hukuku yoksa o ülke islam hukukuyla yönetilmiyorsa darül harb olarak geçer. Öyle bir ülkede MÜslümanın islam olmayan bir şahıstan ve İslim olmayan bir sistemden faiz almasında bir beis görülmemiştir. Müslümandan her koşulda faiz alıp vermek haramdır. Bankalar ve Devletin dini yoktur. Anayasada okuyabilirsiniz.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.