Forum Gündemi:

Konu Başlığı : KALİTELİ YAŞAM, KALİTELİ MÜSLÜMAN

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Selda Kural
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Acemi Üye
*
19
mesajlar
14
konular
14
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2020
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#1
29-04-2020, Saat:09:58 PM
İnsanların büyük bir bölümü kendisinden daha zengin, daha ünlü yada daha iyi bir konumda olan kişilere hayranlık beslerler ve onlar gibi olmak isterler.Onların yaptıklarını takip eder, gezdikleri yerleri araştırır, giydikleri markaları alır, hatta inançlarını dahi taklit ederler. İşte bu tehlikeye karşı Müslümanların İslam’ı ve İslam’ın modern yüzünü çok iyi anlatmaları gerekmektedir. Zira İslam tüm dinlerden daha üstün ve tüm inançlardan daha modern bir dindir (Tevrat’ın ve İncil’in değişmeyen kısımlarını tenzih ederim. Gerçek Tevrat ve İncil de İslam’ı anlatır)


Bugün eğer İslam tüm dünya tarafından yanlış biliniyorsa, bunun en büyük sorumluları Müslümanlardır. Kuran’ın özünü bilmemek, İslam’ın ışığını bağnaz fikirlerle örtmek hak dinin tüm dünyada yanlış tanınmasına neden olmaktadır.


İnsanlarla iletişimin en yüksek seviyeye ulaştığı ahir zaman, Müslümanlığın tüm dünyaya tanıtılmasında en mühim zamandır ayrıca. Bunun için teknolojiyi de iyi bilmek ve kullanmak gerekir. Örneğin kendi odasında internete giren bir genç, basit bir tıkla tüm dünyadaki insanları, kültürleri ve dinleri araştırabilir, bunlardan etkilenebilir. Bu yüzden gençlerin İslam’a özendirilmesinde internetteki iletişim de çok önemlidir. İnternet kanalı ile gerçek Kuran ahlakının anlatılması, İslam’da bağnazlığa yer olmadığı, aksine kalite, temizlik, esteteğin İslam’da en güzel şekilde olduğu örnekleriyle gösterilmelidir.


Örneğin Müslümanlar yaşam kalitesini arttırmalı; güzel ve temiz giyinmeye, estetik eşyalar kullanmaya, güzel konuşmaya, kültürlü olmaya gayret göstermelidirler. Tüm bunlar için zengin olmaya da gerek yoktur. İnsan az bir bütçe ile de iyi ve güzel giyinebilir, kaliteli hale gelebilir.


Bazı bağnazların insanları kalitesizliğe özendirmelerinin ve bunun peygamber ahlakından kaynaklandığını söylemelerinin aksine geçmişte yaşamış tüm peygamberler döneminin en kaliteli insanlarıydılar. Örneğin Hz. Süleyman Allah’ın ona lutfettiği zenginliği kullanarak çok ihtişamlı bir sarayda oturuyordu. Tebliğini de bu sarayda yapıyordu. Sebe Melikesi Belkıs’ı bu saraya davet etmiş, onun imanına vesile olmuştu.


Ona: "Köşke gir" denildi. Onu görünce derin bir su sandı ve (eteğini çekerek) ayaklarını açtı. (Süleymangülücük Dedi ki: "Gerçekte bu, saydam camdan olma düzeltilmiş bir köşk-zemindir." Dedi ki: "Rabbim, gerçekten ben kendime zulmettim; (artık) ben Süleyman'la birlikte alemlerin Rabbi olan Allah'a teslim oldum." (Neml Suresi, 44)


Yine Peygamberimiz (sav), misafirlerini Roma cübbesi ile karşılardı. Her zaman temiz ve bakımlı görünürdü. Onunla tanışan insanlar nezaketinden, güzelliğinden, ahlakından ve kalitesinden müthiş etkilenirlerdi. Sahabe hanımları da çok bakımlıydı; gözlerine sürme çeker, güzel kokular kullanır, haluk adındaki bir bakım boyasını sürünürlerdi.
O dönemde Müslümanlar bir tek insandaki kalite anlamında değil, mimari ve bilimde de tüm dünyaya ışık tutuyorlardı. Ki hala bugün eski İslami yapılar tüm Avrupa tarafından taktir görmektedir.


Eski dönemlerde yaşanan bu İslam’daki kalite anlayışının tekrar yeryüzüne hakim olması için Müslümanların kendilerini değiştirmeleri şarttır. Bunun için Müslümanlar ilk önce Kuran’ın özüne dönmelidirler. İslam’ın özünü anlayan Müslüman dünyayı da cennette çevirme arzusu ile dolacak, cennetteki kaliteyi dünyada da yaşayacaktır. Bu kaliteyi yakalayan Müslüman İslam’ı en güzel şekilde temsil edebilecek, insanların da İslam’a kalplerinin ısınmasına vesile olacaktır. Rabbimiz bir ayetinde temiz yiyeceklerin ve güzel olan herşeyin Müslümanlara ait olduğunu şöyle haber vermiştir:


De ki: "Allah'ın kulları için çıkardığı ziyneti ve temiz rızıkları kim haram kılmıştır?" De ki: "Bunlar, dünya hayatında iman edenler içindir, kıyamet günü ise yalnızca onlarındır." Bilen bir topluluk için ayetleri böyle birer birer açıklarız. (Araf Suresi, 32)
Çevrimdışı
Yönetici
*******
5,000
mesajlar
614
konular
5,092
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#2
30-04-2020, Saat:03:04 PM
Güzel bir yazı paylaşım için teşekkürler.
Sabret,    Şükret,    Seyret...


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi