You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kafir dedim dinden çıkar mıyım?

Yeni Üye
Merhaba. Az önce arkadaşımla konuşuyorduk. Selamun Aleyküm yazmış görmemiştim. Sonra da Aleyküm Selam desene gavur demiş. Ben de Aleyküm Selam kafir yazdım. Sonrasında bana kafir deme dinden çıkarsın gibi bir şey dedi. Hemen tövbe ettim ve Kelime-i Şehadet getirdim. Arkadaşıma da gavur demenin aynı anlama geldiğini söyledim. O da tövbe etti ve Kelime-i Şehadet getirdi. Benim içim rahat etmedi ve konu açmak istedim. Müslüman olan birine Kafir yada Gavur demenin dinden çıkardığını bilmiyordum. İçim hala rahat değil bu konuda ne yapabilirim?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
RE: Kafir dedim dinden çıkar mıyım?
Eğer dini nikahla evliysen tekrar nikah kıyman gerekiyor..
Geniş görüş açılı aydın müslüman olmak her babayiğidin harcı değildir, ancak olması gerekendir..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Elbette okudum.. Siz bilmiyorsunuz sanırım dinden çıkan birinin nikahıda düşer..
Geniş görüş açılı aydın müslüman olmak her babayiğidin harcı değildir, ancak olması gerekendir..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
onu bilmiyorum üzgün ama sorunun yanıtı sadece bu olmasa gerek
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Benim ki sadece bir katkıydı..
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
Bir müslümana tekfirin şartları tahakkuk etmeden yahut engelleri kalkmadan -gerekçesiz bir şekilde - muayyen olarak kafir demek büyük bir günahtır. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem mezkur durumda yapılan ithamın sahibine geri döndüğünü haber vermiştir. Fakat gayri ihtiyari bir şekilde hata ya da kızgınlık ile ağızdan çıkan sözden dolayı bir müslümanın kafir olmayacağını biliyoruz.
Bu gibi sözlerin gençler arasında yaygınlaşması ve istihza konusu haline gelmesi İslam’ın üzerlerindeki etkisinin azaldığına, belki de kalmadığına işaret ediyor.
Üzerinize düşen şey şudur, İslamı öğrenin ve eğer inanıyor iseniz yaşayın, ki üzerinizde etkisi görülsün.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Yerine iade etmişsin senin açından sorun yok gibi.Ama arkadaşin yanılarak,unutarak vs demedi ise onun için sikinti.

He ne mana da demişse senin ki de ona o manada gider.Sonra sana aciklarsa yanilarak oldu vs. ki sanmiyorum ama oyle oldugunu farz edersek.Senin de sozunun o manada oldugunu bil ki bu sefer sen çıkarsın dinden.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
En iyisi sen kimse sana kafir derse sen de ona deme.Bilemiyorsun çünkü karşıdaki bilerek isteyerek mi diyor yoksa yanıldı mi,unuttumu vs.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.