You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

imanın şartı aslında ne?

imanın şartı aslında ne?

Acemi Üye
imanın şartı aslında ne?
arkadaşlar insanların çoğu imanın ne olduğundan malesef habersiz yaşıyor.imanın 5 şartı vardır diye sayıyolarda o imanın değil müslümanlığın şartıdır.imanın şartı kuranda mücadele suresinin 22. ayetinde geçer.kurandaki mücadele suresinin 22. ayeti herşeyin şifresidir.bakın ne diyor 22. ayette: ALLAH a ve ahiret gününe iman eden hiçbir topluluğun ALLAH a ve peygamberine karşı kanunlar koymaya kalkışan kimselerle sevişir bulamazsın,babaları veya oğulları,kardeşleri veya akrabaları olsalar bile.İşte ALLAH,öyle kimseleri sevmeyen bir topluluğun kalplerine imanı yazmış ve kendilerini tarafından bir ruh ile desteklemiştir.Onları içlerinde sonsuza dek kalmak üzere altından ırmaklar akan cennetlere koyacaktır.ALLAH onlardan hoşnut olmuş,onlar da Ondan hoşnut olmuşlardır.İşte onlar,ALLAH ın teraftarıdırlar.Uyanık ol ki,ALLAH ın taraftarları hep kurtuluşa erenlerdir.
Son Düzenleme: 09-09-2019, Saat:07:33 PM, Düzenleyen: EMREARSLAN.
Forumcu
RE: imanın şartı aslında ne?
Kuran'da bir çok ayette Taguttan bahseder ve şiddetle kaçınılması farz kılınır.
Malesef günümüz meallerinde ve bazı tefsirlerde "tagut" kelimesi; azgın şeytan vs. şeklinde çevriliyor.
Sizin bildirdiğiniz ayet ve aşağıdaki ayet Tagutu çok net açıklıyor aslında.

Nisa 4/60- Şunları görmüyor musun? Kendilerinin sana indirilene ve senden önce indirilene inandıklarını ileri sürüyorlar da tağuta inanmamaları kendilerine emrolunduğu halde, tağut önünde muhakemeleşmek istiyorlar. Şeytan da onları bir daha dönemeyecekleri kadar iyice sapıklığa düşürmek istiyor.

Allah razı olsun.
Acemi Üye
RE: imanın şartı aslında ne?

En önemli Ayet olan Mücadele Suresinin 22.Ayeti: "ALLAH'a ve ahiret gününe iman eden hiçbir topluluğun ALLAH'a ve peygamberine karşı kanunlar koymaya kalkışan kimselerle sevişir bulamazsın,babaları veya oğulları,kardeşleri veya akrabaları olsalar bile.İşte ALLAH,öyle kimseleri sevmeyen bir topluluğun kalplerine imanı yazmış ve kendilerini tarafından bir ruh ile desteklemiştir.Onları içlerinde sonsuza dek kalmak üzere altından ırmaklar akan cennetlere koyacaktır.ALLAH onlardan hoşnut olmuş,onlar da Ondan hoşnut olmuşlardır.İşte onlar,ALLAH'ın taraftarıdırlar.Uyanık ol ki,ALLAH'ın taraftarları hep kurtuluşa erenlerdir". Arkadaşlar bakın bu Ayet en önemli Ayettir.Şifredir.KURAN'ın en önemli Ayettidir.Birçok kişi sayıyor imanın şartı 5 tir diye,o müslümanlığın şartıdır imanın değil.Bakın bir başka ayettede ALLAH daha yeni müslümanlığa giren bir topluluğa şöyle diyor KURAN'da,Hucurat Suresi 14.ayet :Bedeviler "iman ettik"dediler.De kiSaskiniz iman etmediniz ama"müslümanlığa girdik" deyin.Henüz iman kalplerinize yerleşmedi.Eğer ALLAH'a ve Resulune itaat ederseniz,ALLAH işlerinizden hiçbir şeyi eksiltmez.Çünkü ALLAH çok bağışlayan çok merhamet edendir".
Acemi Üye
RE: imanın şartı aslında ne?
Arkadaşlar bakın KURAN'da MEARİC SURESİ'nin 19 ve 35. ayetleri arasında ALLAH ne diyor:
19. Gerçekten insan hırslı ve huysuz yaratılmıştır.
20. Fenalık dokununca mızıkçı,
21. hayır dokununca kıskançtır.
22. Sadece namaz kılanlar bunun dışındadır.
23. Onlar ki, namazlarına devam ederler.
24. Onlar ki, mallarında belli bir hak vardır.
25. Hem isteyen için, hem de istemekten utanan yoksul için.
26. Ve onlar ki, ceza gününü tasdik ederler.
27. Ve onlar ki, Rablerinin azabından korkarlar.
28. Çünkü Rablerinin azabından emin olunmaz.
29. Ve onlar ki, apışlarını (ırzlarını) korurlar.
30. Ancak karılarına ve sahibi bulundukları cariyelere başka, çünkü bundan dolayı kınanmazlar.
31. Fakat ondan ötesini arayanlar ise haddi aşan haşarılardır.
32. Ve onlar ki, kendilerine emanet edileni korur, verdikleri sözü yerine getirirler.
33. Ve onlar ki, şahitliklerinde dürüstdürler.
34. Ve onlar ki, namazları üzerine muhafızlık ederler.
35. İşte onlar, cennetlerde ağırlananlardır.
Acemi Üye
RE: imanın şartı aslında ne?
Arkadaşlar bakın AL-İ İMRAN SURESİ'NİN 28.AYETİNDE ALLAH ne diyor:"Müminler,müminleri bırakıp da kafirleri dost edinmesin.Her kim bunu yaparsa ALLAH'la ilişiği kesilmiş olur".Bakın aslında bu ayet çok çetin bir ayettir.Bir insanın ALLAH'la ilişiği kesilmesi demek,o insanın işinin bitmesi demektir.Kafirler birer pislikten ibarettirler,içlerinde ki insan saptırma dürtüsü çok kuvvetlidir(tıpkı şeytan gibi).Yolun devamlı yamukluğunu arzu edip,yamulması içinde var güçleriyle çalışırlar.İnsanların doğru yolda gitmemesi için her şeyi yaparlar.Tüm insanları saptırıp,herkesin kendileri gibi cehennemliklerden olmasını arzu ederler(bu da açıklanır KURAN'da).İnsanların ruhlarını zehirlemek,kafasını karıştırmak bu pislikler için adeta bir görevdir.Ağızları dursa başka yerlerinden haber verirler.Bu yüzden sevdiklerimizi,çocuklarımızı bunlardan uzak tutmamız lazım.Bunlara karşı çok dikkatli olmamız lazım.[font=Tahoma][size=large]
Son Düzenleme: 16-09-2019, Saat:11:00 PM, Düzenleyen: EMREARSLAN.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.